Šokujúci prípad českého reprezentanta: Otvorené priznanie, namiesto KHL prerušil kariéru!

Patrik Bartošák
Patrik Bartošák

TŘINEC - Brankár hokejovej reprezentácie Česka Patrik Bartošák skončil kvôli porušeniu životosprávy v extraligovom Třinci. Sám sa navyše kvôli osobným problémom, ktoré riešil alkoholom, rozhodol prerušiť kariéru a podstúpi liečenie. Účastník tohtoročných majstrovstiev sveta v Bratislave aj olympijských hier v Pchjongčchangu verí, že sa k hokeju vráti.

Dvadsaťšesťročný Bartošák pôsobil v minulosti v zámorí, NHL ale neokúsil. Vo februári 2016 sa vrátil a chytal za Vítkovice. Po minulej sezóne sa na dva roky upísal hlavnému rivalovi a obhajcovi extraligového titulu Třincu. V drese oceliarov ale nakoniec odchytal iba 11 zápasov.

Podľa neoverených informácií mal byť Bartošák v uplynulých dňoch pristihnutý s alkoholom v krvi za volantom. Dokonca mal mať účastník tohtoročného svetového šampionátu problémy aj s drogami a domácim násilím (jeho terajšia partnerka to vylúčila), z ktorého bol obvinený už v minulosti v zámorí. Zároveň mal byť o neho záujem z Kontinentálnej ligy.

"Patrik sa nám za svoju chybu ospravedlnil a svojho prehrešku ľutuje. Avšak my sme profesionálnym športovým klubom a takéto správanie vyžadujeme tiež od všetkých našich hráčov. A pre udržanie dobrej atmosféry v tíme a pravidiel v kabíne musíme merať všetkým rovnakým metrom. Nemôžeme rozlišovať, či je niekto hviezda alebo niekto zatiaľ iba začínajúcim hráčom. Preto sme sa dohodli na ukončení spolupráce," uviedol športový riaditeľ oceliarov Jan Peterek.

Bartošák vydal k svojmu rozhodnutiu riešiť problémy vyhlásenie. "Chcel by som vás informovať, že som sa dostal do osobných problémov, ktoré ma prinútili prerušiť športovú kariéru. V poslednej dobe bojujem s psychickým ochorením, ktoré som bohužiaľ riešil v kombinácii s alkoholom," uviedol dvadsaťšesťročný odchovanec Kopřivnice.

"Svoju situáciu si uvedomujem, vyhľadal som odborníkov a podstúpim liečenie. Z tohto dôvodu zatiaľ nemôžem pokračovať v športovej kariére. Po vzájomnej dohode sme sa s vedením oceliarov dohodli na ukončení spolupráce a ja sa môžem venovať liečbe," povedal.

"Chcel by som vedeniu třineckého klubu poďakovať za podporu, spoluhráčom, trénerom, členom realizačného tímu a fanúšikom za pochopenie. Prežívam veľmi zložité obdobie, rád by som sa všetkým ospravedlnil. Pevne verím, že všetko prekonám a čoskoro sa zase vrátim k hokeju," doplnil Bartošák.

Do role jednotky sa v tíme oceliarov posunul Petr Kváča a dnes proti Mladej Boleslavi mu bude kryť chrbát sedemnásťročný Nick Malík, ktorý pôsobí v prvoligovom Frýdku-Místku. "Terajšiu situáciu v bránkovisku riešime, ale je ešte príliš predčasné dávať akékoľvek vyhlásenie, kto k nám prípadne príde alebo nie," uviedol Peterek. "Všetko je to o správnom vyhodnotení situácie na hráčskom trhu, navyše veríme, že naši súčasní brankári chytia šancu za pačesy. Chceme sa dobre rozhodnúť," dodal Peterek.

Bartošák mal mať problémy aj s drogami a domácim násilím, z ktorého bol obvinený už v minulosti v zámorí. "Nerozišli sme sa a Patrik na mňa nikdy v živote nesiahol," poprela to dnes v denníku Blesk jeho priateľka Dominika, s ktorou má syna Damiána. Narodil sa v máji počas MS a Bartošák kvôli rodine zvolil po minulej sezóne za svoje pôsobisko Třinec namiesto KHL.

V zámorí pôsobil Bartošák v rokoch 2011 až 2015. Najskôr strávil tri roky v juniorskej OHL v celku Red Deer a potom nastupoval na farme Los Angeles v celku Manchester Monarchs v AHL. V novembri 2015 bol obvinený z domáceho násilia a následne ho Kings, ktorí ho draftovali v roku 2015 v piatom kole na 146. mieste, suspendovali. Súd nakoniec dopadol v prospech Bartošáka.

Od februára 2016 chytal za Vítkovice. V extralige odchytal 176 zápasov s priemerom 2,23 obdržaného gólu na zápas, úspešnosťou zákrokov 92,91 percenta a štrnásťkrát udržal čisté konto. Na šampionáte v Bratislave mal v šiestich dueloch priemer 2,78 gólu na zápas a úspešnosť 90,62 percenta. V tejto sezóne vládne s priemerom 1,99 gólu na zápas štatistikám extraligy. S úspešnosťou 93,26 percenta je druhý. V 11 dueloch vychytal šesť výhier a pripísal si dve nuly. 

Z českých športovcov skončil v protialkoholickej liečebni napríklad veľký futbalový talent Jan Šimák. Alkohol stál tiež za tragickým osudom hokejového brankára Adama Svobodu, majstra sveta z roku 2005, ktorý tento rok v januári spôsobil autonehodu a v máji spáchal v 41 rokoch samovraždu.


Tagy: HC Oceláři Třinec Patrik Bartošák

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA