VIDEO Toto k futbalu rozhodne nepatrí: Oslavy Švédov zatienil rasistický útok

Hráči Švédska sa tešia z postupu na MEHráči Švédska sa tešia z postupu na ME Zdroj: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

BUKUREŠŤ - Futbalisti Švédska si zaistili postup na EURO 2020 vďaka piatkovému triumfu v F-skupine na pôde Rumunska 2:0. Pred ich oslavami sa však udiala nepríjemná udalosť, keď počas zápasu domáci fanúšikovia rasisticky urážali útočníka Alexandra Isaka.

Isak prišiel do hry v 78. minúte za Marcusa Berga, Švédi v tom čase viedli 2:0. Práve Berg už v 18. minúte otvoril skóre a šance Rumunov, ktorí ak sa chceli udržať v hre o postup nesmeli prehrať, definitívne pochoval v 34. minúte Robin Quaison. Na Isaka však domáci fanúšikovia pokrikovali rasistické poznámky a bučali. Rozhodca Daniele Orsato z Talianska dokonca chcel zápas prerušiť, ale samotný Isak to nechcel. "Povedal som mu, že to nie je potrebné," povedal Isak pre portál sportbladet.se.

K incidentu sa vyjadril aj kapitán Švédov Andreas Granqvist: "Uvedomoval som si, že k prerušeniu zápasu bolo veľmi blízko. Ale Isak chcel, aby sme pokračovali, aby sme si vychutnali vedenie 2:0 a mohli potom oslavovať s fanúšikmi. Toto rozhodnutie bolo veľmi rozvážne, je to múdry chlapec."

V ďalšom zápase Španielsko ako istý víťaz skupiny doma deklasovalo Maltu 7:0. Gólový účet v národnom tíme si pri debute otvorili Pau Francisco Torres a Dani Olmo. "Som veľmi šťastný za túto príležitosť. V mojom živote to bude mať veľmi špeciálne miesto. Tréner mi povedal, aby som si zápas užíval, napokon sa mi aj podarilo skórovať. Budem sa usilovať o to, aby som si zahral aj na ME," povedal Olmo pre denník Marca.

Viac o téme: Španielsko Postup Švédsko Kvalifikácia ME Andreas Granqvist Alexander Isak Dani Olmo