VIDEO Zlatá bodka za nezabudnuteľnou sezónou: Finále ako remeň, Tsitsipas oslavuje najväčší titul!

Stefanos Tsitsipas sa stal víťazom Nitto ATP Finals v LondýneStefanos Tsitsipas sa stal víťazom Nitto ATP Finals v Londýne Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

LONDÝN - Grécky tenista Stefanos Tsitsipas sa stal prvýkrát v kariére víťazom turnaja majstrov. Vo finále dvojhry vo vypredanej londýnskej O2 aréne zdolal ako nasadená šestka päťku "pavúka" Rakúšana Dominica Thiema po vyše dvaapolhodinovej trojsetovej bitke 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4). Dvadsaťjedenročný Grék dosiahol životný úspech.

Tsitsipas sa vo veku 21 rokov stal šiestym najmladším víťazom majstrovského turnaja v histórii. Túto štatistiku vedie Američan John McEnroe, ktorý získal trofej v roku 1978 ako 19-ročný. Po ôsmy raz v histórii sa stalo, že vo finále ATP Finals si nastúpili proti sebe dvaja hráči, ktorí ho predtým nikdy nehrali. Iba po tretí raz od roku 1996 bolo finále záležitosť dvoch hráčov s jednoručným bekhendom. V roku 1996 Pete Sampras zdolal Borisa Beckera a o desať rokov neskôr si Roger Federer poradil s Jamesom Blakom.

Šampionát Nitto ATP Finals - Londýn (V. Brit.) - dvojhra - finále:
Stefanos Tsitsipas (Gréc.-6) - Dominic Thiem (Rak.-5) 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4)

VIDEO Zostrih z finálového zápasu Turnaja majstrov v Londýne

Dokonalý úvod finále

V úvode zápasu obaja finalisti excelentne podávali. K prvému brejkbalu sa dostal vo štvrtom geme Tsitsipas, ale Thiem dorovnal na 2:2. Tvrdo sa bojovalo o siedmy gem, keď Grék povolil Rakúšanovi dva brejkbaly a po siedmich minútach si napokon Tsitsipas udržal podanie. V dvanástej hre sa Thiem na podaní dopustil dvoch rýchlych chýb a za stavu 5:6 a 0:30 bol jeho súper dve loptičky od triumfu v prvom sete.

Agresívnou hrou z forhendu však zahnal čierny scenár a vynútil si tajbrejk. V ňom starší z finalistov ušiel na 3:0, ale nebol to ešte rozhodujúci náskok. Za stavu 5:4 Thiem po vlastnom podaní tesne "vyhodil" forhend a bolo 5:5. K prvému setbalu sa predsa len dostal Rakúšan, ale Grék tvrdou ofenzívou a úspešným smečom zrovnal na 6:6. Potom prišla veľká chyba Tsitsipasa, keď zahral úder rámom za základnú čiaru, a Thiem už pri svojom podaní pri setbale nezaváhal. Premenil ho po 65 minútach bodom priamo zo servisu 7:6 (6).

Stefanos Tsitsipas Galéria fotiek (39) Parádny prvý set rozhodol až dramatický tajbrejk Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

Druhý set korisťou dominantného Gréka

Úvod druhého setu patril gréckemu mladíkovi, ktorý brejkol rakúskeho súpera dokonca dvakrát po sebe a s prispením kvalitného podania po 12 minútach viedol 4:0. Thiem už set nezachránil. Tsitsipas za stavu 5:2 využil druhý setbal pri svojom podaní. Grék urobil za 26 minút iba jednu nevynútenú chybu popri 10 "winneroch". Rozhodujúci set sa začal opäť ofenzívou Tsitsipasa, ale Thiem s vypätím odvrátil oba brejkbalové možnosti súpera.

V treťom geme však pri brejkbale Tsitsipasa prišla Thiemova chyba z bekhendu a brejk na 2:1. Vzápätí čistou hrou Tsitsipas zvýšil na 3:1 a to už bola výstraha pre Thiema. Rakúšan sa skoncentroval a po chvíli bolo 3:3 aj 4:3 pre Thiema. Potom obaja hráči zapracovali na podaní a za stavu 4:5 šiel Tsitsipas podávať na udržanie v zápase. Zvládol to excelentne a čistou hrou vyrovnal na 5:5. Podobná situácia nastala aj o dva gemy neskôr a za stavu 6:6 sa hral rozhodujúci tajbrejk.

Grécky tenista Stefanos Tsitsipas Galéria fotiek (39) Stefanos Tsitsipas dosiahol najväčší úspech svojej čerstvej kariéry Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Rozhodli fatálne chyby Thiema

V skrátenej hre za stavu 1:2 Thiem tesne "vyhodil" krížny bekhend a Tsitsipas mal prvý minibrejk. Potom prišla ešte jedna podobná chyba z bekhendu, tentoraz do siete. Grék vzápätí pri ďalšom svojom podaní mohol zvýšiť na 5:1, ale agresívny súper ho prinútil k chybe /4:2/. Thiem potom vymazal aj druhý minibrejk a pridal aj štvrtý bod. Nasledoval však nevydarený forhend a Tsitsipas šiel podávať za stavu 5:4. Šiesty bod znamenajúci mečbal pridal Grék po chybe Rakúšana a údere do siete. Hneď svoju prvú šancu premenil na víťazstvo.

Dominic Thiem po prehranom Galéria fotiek (39) Dominic Thiem bol blízko víťazstva, koncovka zápasu mu však nevyšla Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Ani sám neviem, ako sa mi to podarilo

"Som šťastný, že sa mi podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a získať najcennejší titul v kariére. Ani sám neviem, ako sa mi to podarilo. Od druhého setu som začal predvádzať skvelý tenis. V rozhodujúcom tajbrejku som si zachoval pevné nervy. Hoci som prišiel o náskok 4:1 a výhodu dvoch minibrejkov, nespanikáril som a koncovku som zvládol výborne. Chcel by som sa poďakovať fanúšikom za veľkú podporu. Keď mohutne skandovali moje meno, cítil som zimomriavky," uviedol šťastný Tsitsipas.

"Diváci mi dodávali veľa energie a vieru, že môžem skutočne dosiahnuť veci, ktoré chcem na kurte. Rovnako sa chcem poďakovať každému fanúšikovi, ktorý sem prišiel s gréckou vlajkou. Cítil som sa ako doma," uviedol dojatý Tsitsipas.

VIDEO Víťazný prejav Stefanosa Tsitsipasa

"Bol som frustrovaný z toho hrať stretnutie pod tak obrovským tlakom, ale o to viac som teraz uvoľnený a nadšený z víťazstva," povedal krátko po mečbale Tsitsipas. V druhom sete hral Tsitsipas ako rozzúrený býk a vyvinul obrovský tlak, ktorému Thiem nestačil čeliť. Grék rýchlo viedol 4:0 a vynútil si rozhodujúce dejstvo. "Netuším, prečo som hral tak parádne. Bol som v pohode a nedal mu šancu," povedal.

Bravó, Stefanos

Thiem neuspel ani v treťom veľkom finále, v dvoch dueloch o titul na Roland Garros podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi. "Bol to neuveriteľný zápas. Bravó Stefanos, zaslúžil si si zvíťaziť. Si výborný hráč. Dúfam, že si spolu zahráme ešte nejedno finále. Veľmi sa na ne teším," povedal Rakúšan vo svojom príhovore.

Grécky hrdina sňal klobúk svojím finálovým súperom. "Dominic, si inšpiráciou. Nie iba pre mňa, ale pre množstvo tenistov na celom a svete a, som si istý, aj pre fanúšikov. Náš súboj bol fantastický. Myslím, že práve to robí náš šport tým, čím je. Tenis je presne o tom," zneli emotívne slová čerstvého šampióna.

Stefanos Tsitsipas získal 1300 bodov do rebríčka ATP a prémiu 2 656 000 USD pred zdanením. Vo svetovom renkingu zostane na 6. mieste.

Viac o téme: Turnaj majstrov Dominic Thiem Stefanos Tsitsipas Nitto ATP Finals
  • Zdroj: TASR, ČTK, SITA