Aj Djokovič a Nadal zabojujú o šalátovú misu, Rusi v Madride napokon bez Medvedeva

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: SITA/AP - Alberto Saiz

MADRID - Prvýkrát vo svojej bohatej histórii vyvrcholí prestížny Davisov pohár na záverečnom turnaji 18 krajín, ktoré si zmerajú sily v španielskom Madride. Po zmene formátu sa tak tenisoví fanúšikovia môžu tešiť na týždenne zápolenie najlepších tímov sveta, ktorých cieľom bude zisk "šalátovej misy". V pozícii obhajcu tejto trofeje sa predstavia Chorváti, ktorí pred dvanástimi mesiacmi zdolali vo finále Francúzov 3:1.

V Madride sa tímy predstavia v šiestich trojčlenných skupinách. Z každej z nich postúpi víťaz do štvrťfinále, pričom poltucet krajín doplnia ešte dve najlepšie z druhých miest. Následne turnaj vyvrcholí klasickým turnajovým spôsobom, pričom finále sa odohrá v nedeľu 24. novembra. Jednotlivé stretnutia sa budú hrať na dva víťazné body, pričom sa začne dvojhrami a celý duel ukončí štvorhra. Zároveň platí, že všetci semifinalisti si zaistia miestenku aj na záverečnom turnaji Davisovho pohára v roku 2020.

V zostave každého tímu môžu byť maximálne piati hráči. V Madride nebudú chýbať hviezdy svetového tenisu ako Novak Djokovič, Rafael Nadal či Andy Murray. Na poslednú chvíľu nastala zmena v ruskom tíme, pretože Daniil Medvedev sa po Turnaji majstrov v Londýne rozhodol ukončiť sezónu. Ruskú zostavu tak momentálne tvoria iba traja hráči - Karen Chačanov, Andrej Rubľov a Jevgenij Donskoj. "Zbornú" čakajú v B-skupine mimoriadne nároční súperi v podobe Chorvátska a domáceho Španielska.

"Davisov pohár veľa znamená v športovom i tenisovom svete. Teraz má táto súťaž miesto, aké si zaslúži a možno v budúcnosti bude trvať dlhšie ako týždeň. Chcem, aby tento turnaj bol párty okolo tenisu, nie iba tenis. Vystúpia rôzni umelci, ktorí sa budú starať o zábavu a vytvoria Davisov pohár jedinečnou udalosťou," vyjadril sa Gerard Piqué, prezident spoločnosti Kosmos Holding, ktorá spolupracuje s Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF).

Zloženie základných skupín finálového turnaja Davisovho pohára (18. - 24. novembra 2019):
A-skupina: Francúzsko, Srbsko, Japonsko
B-skupina: Chorvátsko, Španielsko, Rusko
C-skupina: Argentína, Nemecko, Čile
D-skupina: Belgicko, Austrália, Kolumbia
E-skupina: Veľká Británia, Kazachstan, Holandsko
F-skupina: USA, Taliansko, Kanada

Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič Davisov pohár
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Alberto Saiz
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články