Boris Becker reaguje na striedanie stráží v tenisovom svete: Neodpisujem ani veteránov, ale...

Stefanos Tsitsipas sa stal víťazom Nitto ATP Finals v LondýneStefanos Tsitsipas sa stal víťazom Nitto ATP Finals v Londýne Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

BRATISLAVA - Triumf Stefanosa Tsitsipasa na turnaji majstrov v Londýne môže rozbúriť stojaté vody mužského svetového tenisu. Víťazom sa stal najmladší účastník a vo finále nebol ani jeden z trojice elitných tridsiatnikov Federer (38), Nadal (33), Djokovič (32). A to sa na prestížnom výberovom turnaji osmičky najlepších hráčov sveta stalo len tretíkrát za 15 rokov.

"Tento turnaj nám ukázal, že mladá generácia je čoraz silnejšia a mocne klope na dvere. Myslím si, že niekto z mladých hráčov na budúci rok získa grandslamový triumf, hoci neodpisujem ani veteránov. Prežívame skvelé časy v tenise, keď sa mladí začínajú hlásiť o slovo, ale starí svoje žezlo zatiaľ nechcú pustiť," zhodnotil Boris Becker, tenisový expert a šesťnásobný grandslamový šampión.

Tsitsipas sa stal štvrtým odlišným víťazom v Londýne za posledné štyri roky, hoci predtým v sezónach 2003 - 2015 až 11-krát triumfoval niekto z dvojice Federer (6) - Djokovič (5). Aktuálne sa obaja finalisti postarali o to, že hrajúce legendy zostali bez prestížneho titulu. Thiem už v základnej skupine po heroickom výkone zdolal Djokoviča a Tsitsipas si v semifinále poradil s Federerom. "Tohtoročný Londýn nás naučil očakávať neočakávané. Asi málokto predpokladal zloženie finále Thiem - Tsitsipas pred turnajom, ale obaja hrali odvážne a predvádzali úžasné výkony. Budúci rok ukáže, či to bude trvalejší jav. Stále si myslím, že ´veľká trojka´ bude ešte chvíľu dominovať, hoci mladí budú čoraz lepší," vyslovil názor Tim Hemnan, niekdajší štvornásobný semifinalista Wimbledonu.

Tsitsipasov životný triumf neostal bez odozvy ani u ďalších športovcov. Jeden z najlepších basketbalistov NBA Giannis Antetokunmpo už začiatkom tohto roka mladšiemu krajanovi odkázal, že on sa stane v tenise niečím podobným ako on v basketbale. Hráč s prezývkou "Grécke monštrum" na instagrame napísal: "Si skvelý a budeš ešte lepší. Pokračuj a neprestávaj." Neskôr svoje slová rozvinul: "Stefanos je veľmi dobrý v tom, čo robí. Jeho limitom je nebo. V rokoch 2020 - 2021 bude už jedným z najlepších na svete. Budeme mať ďalšieho športovca s prezývkou 'Greek freak', tentoraz v tenise."

Viac o téme: Boris Becker Stefanos Tsitsipas Tim Hemnan
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články