Spomienky hokejistu na útek do Kanady: Oficiálne jednania za komunistov? To nebolo vôbec možné!

Václav Nedomanský
Václav Nedomanský

TORONTO - Bývalý hokejový útočník Václav Nedomanský si pri príležitosti uvedenia do Siene slávy v Toronte zaspomínal na neľahké obdobie emigrácie. Vďaka vízam na dovolenku utiekol z Československa v roku 1974 spoločne s ďalším popredným hokejistom Richardom Fardom z Československa cez Švajčiarsko do Severnej Ameriky. Cez všetky prekážky, ktoré musel na svojej púti prekonať, nikdy tento zásadný životný krok nikdy neľutoval.

Nedomanský mal vtedy namierené do Toronta, kde sa v pondelok večer dočkal prijatia medzi hokejovú elitu ako druhý Čech po brankárovi Dominikovi Hašekovi. "Bolo to ťažké, komplikované a stresujúce. Ale stalo sa to a som šťastný, že som tu," uviedol behom svojej štvrťhodinovej reči 75-ročný Nedomanský. 

"Keď som urobil rozhodnutie ísť do Severnej Ameriky, dobre som vedel, že už sa nebudem môcť vrátiť do Československa. Ale nikdy som toto rozhodnutie ani na chvíľu neľutoval. Som šťastný za to, ako sa všetko vyvinulo. Keď ste mladý chlap, príliš spätne nerozmýšľate o svojich činoch. To prichádza až neskôr," doplnil Nedomanský. 

Oficiálna cesta jednania nepripadala do úvahy

Priznal, že mu to všetko pripadá už poriadne dávno. "Od tej doby som si prešiel mnohými zmenami, mnohými rôznymi situáciami, mnohými zamestnaniami. Môj postoj je taký, aby som sa pozeral iba dopredu. Neobzerám sa späť, pretože v minulosti som prežil skutočne mnoho zlých skúseností. A lepšie je vôbec sa k nim nevracať a nemyslieť na ne," prehlásil. 

Medzi také spomienky patrí bezpochyby i obdobie pred útekom, kedy sa o neho po mnohých vydarených vystúpeniach na medzinárodnej scéne zaujímali zámorské kluby. Lenže legálny odchod mu nebol umožnený. "Cliff Fletcher a David Poile prišli vtedy vyjednávať a skúšali to oficiálnou cestou. Dúfal som, že by to mohlo vyjsť, ale odpovede sa nedočkali. Vláda z toho samozrejme nebola nadšená a tam sa začali problémy," pripomenul "Big Ned", ako znie Nedomanského prezývka. 

 

 

Chcel som ísť do Kanady a hrať hokej

"Predtým, než som odišiel, som mal pár rokov poriadne problémy. Sledovali ma, bolo to veľmi ťažké pre celú moju rodinu. A vtedy som sa taktiež rozhodol, že z Československa odídeme," dodal Nedomanský. 

Veľmi túžil ochutnať kanadský hokej. I vďaka osobným skúsenostiam z minulosti. "Medzi rokmi 1962 a 1974 som mal šancu hrať v Kanade. Hrali sme v niekoľkých menších mestách a ja som tak získal pomerne dobrú predstavu, o čom je hokej v Kanade. Chcel som tam ísť a hrať ho," uviedol Nedomanský. 

Po tom, čo si s vtedajšou manželkou Věrou a triapolročným synom Vashim zbalili do Švajčarska iba tri batožiny, aby nevzbudili podozrenie, sa jeho sen začal napĺňať vo chvíli, keď usadli 17. júla do lietadla smerujúceho do Montrealu. "Keď už sme boli v tom lietadle na ceste do Kanady, bol som prekvapený, ako rýchlo sme všetko zvládli. A cítil som neuveriteľnú úlavu," zaspomínal si Nedomanský. 

Ľudský rozdiel medzi ČSSR a zámorím

V zámorí hrala dlholetá opora Slovana Bratislava najskôr vo WHA za Toronto Toros a Birmingham Bulls, potom nasledovali roky v NHL. "Keď sme prišli do tréningového kempu pred sezónou 1976/77, ľudí viac zaujímali bitky než hranie hokeja," povedal Nedomanský, ktorý bol už v minulosti uvedený do troch siení slávy: medzinárodná federácia IIHF (1997), slovenskej (2002) a českej (2008). 

Moment, ktorý by z kariéry vyzdvihol ponad ostatné, sa mu vyberal ťažko. "Zo zrejmých dôvodov boli pre mňa vždy najpamätnejšie zápasy proti Rusom. Ešte niečo viac pre mňa ale znamenajú tímy, ktoré ma podporili. Získal som tu veľa kamarátov medzi spoluhráčmi, ktorí ma podporovali. To som z Československa príliš nepoznal. Keď som tam mal vtedy problémy, bol som na to sám. Nikto mi nepomohol, ani v mojom tíme," mrzelo Nedomanského. 

"Tu som našiel podporu. Práve tu som sa mohol ešte zdokonaliť nielen ako hokejista, ale zároveň taktiež ako slobodný muž. A získal som tu priateľov na celý život," dodal Nedomanský. 


Tagy: Václav Nedomanský Sieň slávy NHL

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Nathan Denette; Video: YouTube/arktoshorse, nhl.com

DISKUSIA