Odvážne vyhlásenie pred tenisovým rokom 2020: Koniec éry, Nadal už nevyhrá Roland Garros!

Rafael Nadal
Rafael Nadal

PARÍŽ - O tom, že Rafael Nadal je najlepším antukárom tenisovej histórie, pochybuje len málokto, možno skutočne nikto. Španielska hrajúca ikona vyhrala 12-krát Roland Garros, pričom jeho bilancia je 93-2. Zápasy prehral jedine v roku 2009 s Robinom Söderlingom (4. kolo) a 2015 s Novakom Djokovičom (štvrťfinále). Bývalý britský hráč Tim Henman si však myslí, že z víťazstva na budúcoročnom Roland Garros sa bude radovať iný hráč.

Bývalá svetová štvorka by možno dlhodobo tvrdila (rovnako ako väčšina tenisovej rodiny), že Nadal zase obligátne zdvihne nad hlavu pohár na kurte Phillipea-Chartiera, no opak je pravdou. Henman volí hráča, ktorý je práve najväčším Nadalovým antukovým vyzývateľom. Nie je ním nik iný, ako Dominic Thiem. 

Rakúsky tenista výrazne zmenil štýl svojej hry, pridal do nej ofenzívny prejav a na minulotýždňovom Turnaji majstrov predvádzal skutočne okulahodiace predstavenia. Porazil titanov Rogera Federera a po jednom z najlepších zápasov sezóny aj Novaka Djokoviča. Vo finále síce podľahol Stefanosovi Tsitsipasovi z Grécka po dychberúcom boji, ale z celého týždňa si nepochybne odniesol mnoho pozitív. 

Henman je presvedčený, že na základe videného nastane po French Open striedanie stráží. "Po tom, čo sme videli tento týždeň, pôjdem s menom Thiem. Nemôžem povedať Nadal. Je veľmi jednoduché myslieť, že tam vyhrá po 13. raz. Idem teda za prekvapením," povedal Henman po tesnej prehre Thiema vo finále ATP Finals 2019 proti Tsitsipasovi. 

Bývalý úspešný britský tenista Tim Henman

26-ročný Rakúšan sa postupne predral až medzi najužšiu svetovú špičku a sezónu ukončil na štvrtej priečke rebríčka. Pred ním sú už len traja najlepší tenisti celej histórie - Roger Federer (3. miesto), Novak Djokovič (2.) a Rafael Nadal (1.). Proti Nadalovi si zahral už dvakrát vo finále Roland Garros, no v oboch prípadoch podľa očakávaní prehral. Pozoruhodné však je, že na spomínanom antukovom podujatí vyradil v rokoch 2017 a 2019 Novaka Djokoviča. 

Henman, ktorý vyslovil myšlienku, že Thiemovi verí na celkové víťazstvo v Paríži, si naopak grandslamové finále nikdy nezahral. Dostal sa šesťkrát do semifinále a získal 15 titulov na okruhu ATP. Semifinále sa mu podarilo aj na Roland Garros, a to v roku 2004. Svoju krajinu však potešil ziskom striebornej medaily vo štvorhre na OH 1996 v Atlante, keď s partnerom Neilom Broadom porazili známu úspešnú dvojicu "The Woodies" - Todda Woodbridgea a Marka Foodfordea. 


Tagy: Rafael Nadal Dominic Thiem Tim Henman

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Alastair Grant

DISKUSIA