Hazard o fantastickom roku Belgicka: Máme ešte lepšie mužstvo ako na majstrovstvách sveta v Rusku

Radosť hráčov BelgickaRadosť hráčov Belgicka Zdroj: SITA/AP

BRUSEL - Keď si belgickí futbalisti pred vyše mesiacom už po siedmom vystúpení ako prví zabezpečili postup na budúcoročný európsky šampionát, túžili ešte stopercentne ukončiť kvalifikačný cyklus. Lídrom rebríčka FIFA sa cieľ číslo dva podarilo splniť v utorňajšom záverečnom zápase I-skupiny proti Cyperčanom (6:1), po ktorom uzavreli kvalifikačnú misiu s plným počtom 30 bodov.

"Bol to z našej strany fantastický rok, aj keď v ňom nebolo žiadne veľké podujatie. Museli sme sa vyrovnať s náročnými podmienkami, pretože často sme mali dosť veľa zranených hráčov. Ukázalo sa však, že v našom mužstve existuje správna mentalita. Hrali sme tímovo a posunuli sme sa vpred. Pred šampionátom rozhodne nebude ľahké vybrať 23 hráčov do konečnej nominácie," povedal podľa webu sporza.be španielsky lodivod Belgičanov Roberto Martínez.

Žreb skupinovej fázy ME 2020 sa uskutoční v sobotu 30. novembra v rumunskej Bukurešti. Belgičania sa počas neho dozvedia meno posledného protivníka v základnej časti turnaja. Dvoch už poznajú, v B-skupine v Petrohrade a Kodani budú čeliť domácim Rusom, resp. Dánom. "Nastúpime proti dvom hostiteľským krajinám, ktorých bude dav hnať dopredu. Škoda, že sa ME nebudú hrať aj v Belgicku, ale jednoducho nemáme štadión potrebných parametrov," dodal 46-ročný Španiel.

"Rode Duivels" sú piatym mužstvom v histórii, ktoré v kvalifikácii o európsky šampionát zvíťazilo vo všetkých desiatich stretnutiach. Vôbec ako prvá to pred dvomi desaťročiami dokázala česká zlatá generácia. Nasledovali Nemci v bojoch o Euro 2012, Angličania v kvalifikácii ME 2016 a pred niekoľkými dňami sa o rovnaký zápis postarali aj Taliani. "Máme ešte lepšie mužstvo ako na minuloročných majstrovstvách sveta v Rusku," poznamenal kapitán Eden Hazard a pripomenul vlaňajší úspech tímu z Beneluxu, ktorý na "mundiale" získal bronzové medaily.

Belgičania proti súperovi z Cypru útočili aj na rekord kvalifikácií ME v počte nastrieľaných gólov. Dostali sa na úroveň 40 zásahov, ale historické maximum Španielov (42) z cyklu o Euro 2000 napokon odolalo.

Viac o téme: Belgicko Eden Hazard
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP
  • Zdroj: SITA