Slovenské hviezdy sa nahodili do gala, ocenenia sú rozdané: Tenistami roka Polášek a Kužmová

Víťazka ankety Tenista roka 2019 v kategórii Ženy Viktória Kužmová
Víťazka ankety Tenista roka 2019 v kategórii Ženy Viktória Kužmová

BRATISLAVA - Tenistami roka 2019 v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu sa stali Filip Polášek a Viktória Kužmová. Kým pre účastníka záverečného Turnaja majstrov v Londýne ide po roku 2008 o druhé víťazstvo v tejto ankete, 21-ročná Košičanka sa z tohto ocenenia teší po prvýkrát. Polášek zároveň ovládol divácku anketu o najpopulárnejšieho slovenského tenistu za rok 2019, keď dostal 168 z celkového počtu 585 platných hlasov.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov 26. ročníka tejto bilančnej ankety STZ sa konalo počas piatkového galavečera v priestoroch Národného tenisového centra v Bratislave. V kategórii mužov triumfoval Polášek (183) pred dvojicou Norbert Gombos (120) a Andrej Martin (70).

V tomto roku si po boku Chorváta Ivana Dodiga zahral semifinále Wimbledonu, radoval sa z titulu na prestížnom podujatí ATP Masters 1000 v Cincinnati, spoločne nenašli premožiteľa ani v čínskom Pekingu a "čerešničkou na torte" bola účasť na Turnaji majstrov v Londýne. Sezónu ukončil na 11. mieste rebríčka ATP vo štvorhre, pričom premiérovo nazrel aj do elitnej desiatky.

Jednoznačný triumf Kužmovej

Medzi ženami anketu jednoznačne ovládla Viktória Kužmová, ktorá získala 241 hlasov tenisových odborníkov. Zverenka Michala Mertiňáka dosiahla paradoxne svoj najväčší sezónny úspech vo štvorhre, keď s Bieloruskou Alexandrou Sasnovičovou postúpili do semifinále US Open. Stala sa tak siedmou Slovenkou, ktorá sa môže pýšiť víťazstvom v spomenutej ankete.

"Samozrejme, veľa to pre mňa znamená. Mám za sebou dobrú sezónu a dúfam, že niekedy v tejto ankete nadviažem na Dominiku Cibulkovú. Chcela by som sa poďakovať môjmu trénerovi Michalovi Mertiňákovi, ktorý to nemá so mnou ľahké. Takisto ďakujem môjmu kondičnému trénerovi, rodine za podporu a tiež Slovenskému tenisovému zväzu, ktorý mi vytvára kvalitné podmienky," povedala vo svojej ďakovnej reči počas galavečera Kužmová.

Rekordérkou naďalej zostáva s ôsmimi triumfmi Dominika Cibulková, hoci vo svojej poslednej sezóne kariéry sa nedostala ani do najlepšej trojice. Na druhom mieste skončila Anna Karolína Schmiedlová (88) a poradie na stupňoch víťazov doplnila ďalšia košická rodáčka Jana Čepelová (32).

 

Juniormi roka Fekete a Čisovská

Medzi juniormi sa tešil z prestížneho ocenenia 18-ročný János Fekete, ktorému odborná verejnosť pridelila 196 hlasov. Matej Gálik obsadil strieborný stupienok (76), keď o osem hlasov pokoril Lukáša Paloviča. Kategória junioriek takisto dopadla jednoznačne. Laureátkou sa stala Romana Čisovská, ktorá získala 222 hlasov. Michaela Kadlečková dostala podporu 76 hlasov, čo bol dvojnásobný počet ako v prípade tretej Viktórie Morvayovej.

Spomenuté trio Čisovská, Kadlečková a Morvayová sa v auguste postaralo o veľký úspech, keď na majstrovstvách Európy dievčenských družstiev do 18 rokov získalo vo francúzskom Granville striebornú medailu. Vďaka tomu v ankete Tenista roka 2019 triumfovalo v kategórii tím roka s počtom hlasov 161. Na druhé miesto mladé Slovenky odsunuli fedcupové družstvo (92) a poradie v najlepšej trojici doplnil daviscupový tím Slovenska (86).

Talent roka

Najvyrovnanejšia bola kategória talent roka, v ktorej uspel 15-ročný Peter Benjamín Privara. Ten získal 140 hlasov, pričom iba o päť hlasov zdolal druhú Nikolu Daubnerovú. Presne sto hlasov si pripísal na konto tretí Peter Naď. Ceny za príspevok k rozvoju tenisu od STZ dostali Dušan Sadovský, Jana Tužinská, Július Kaščák a Marcela Mokrá. Na rozdiel od minulého roka nebol nikto uvedený do Siene slávy Slovenského tenisového zväzu, ktorá má 27 členov.

Laureáti ankety Tenista roka 2019:

MUŽI:
1. Filip Polášek 183 bodov
2. Norbert Gombos 120
3. Andrej Martin 70

ŽENY:
1. Viktória Kužmová 241
2. Anna Karolína Schmiedlová 88
3. Jana Čepelová 32

JUNIORI:
1. János Fekete 196
2. Matej Gálik 76
3. Lukáš Palovič 68

JUNIORKY:
1. Romana Čisovská 222
2. Michaela Kadlečková 76
3. Viktória Morvayová 38

TALENT ROKA:
1. Peter Benjamín Privara 140
2. Nikola Daubnerová 135
3. Peter Naď 100

TÍM ROKA:
1. Dievčatá SR do 18 rokov 161
2. Fed Cup Slovensko 92
3. Davis Cup Slovensko 86

Najpopulárnejší slovenský tenista roka 2019 podľa čitateľov internetovej stránky STZ:
1. Filip Polášek 168
2. Lukáš Lacko 95
3. Viktória Kužmová 78


Tagy: Filip Polášek Viktória Kužmová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Jana Birošová; Video: Športky.sk

DISKUSIA