Čaká nás veľké derby: Daviscupový tím si to o finálový turnaj Davisovho pohára rozdá s Českom!

Slovenský daviscupový tím, zľava Martin Kližan, Lukáš Klein, Filip Polášek, nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý
Slovenský daviscupový tím, zľava Martin Kližan, Lukáš Klein, Filip Polášek, nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti nastúpia v kvalifikácii o postup na budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára proti hráčom Česka. Tím vedený nehrajúcim kapitánom Dominikom Hrbatým sa predstaví 6. a 7. marca 2020 na domácej pôde. Rozhodol o tom nedeľňajší poludňajší žreb v madridskej aréne Caja Mágica, ktorá je dejiskom tohtoročného vyvrcholenia tradičnej súťaže mužských reprezentačných tímov.

Slováci v tomto roku chýbajú medzi elitnou osemnástkou sveta v španielskej metropole, keďže začiatkom februára v Bratislave prehrali s Kanaďanmi 2:3. Možnosť zahrať si v kvalifikácii o budúcoročný finálový turnaj si však vybojovali septembrovým domácim triumfom nad Švajčiarmi. Zaujímavosťou je, že hráči Kanady dokráčali na aktuálnom finálovom turnaji Davisovho pohára premiérovo až do finále a majú šancu prvýkrát zdvihnúť nad hlavu víťaznú trofej.

"Musím povedať, že Čechov som si tajne želal ako súpera. Česi sú na podobnej úrovni ako my, hráčsky sme na tom kvalitatívne rovnako. Je to jeden z mála súperov, s ktorým máme celkom dobrú šancu vyhrať. Vzhľadom na to, koho sme mohli dostať, je to veľmi prijateľný žreb. Pravda, je to derby a tie nikdy nie sú jednoduché. Je super, že Čechov privítame doma, ešte sa rozhodneme, na akom povrchu sa bude hrať," povedal kapitán slovenského daviscupového tímu Dominik Hrbatý.

So žrebom bol spokojný aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška, ktorého teší najmä atraktivita "federálneho" derby. "Veľmi sa teším, že nám žreb pridelil Česko. Bude to náš prvý vzájomný duel v Davisovom pohári. Som rád o to viac, že budeme mať opäť výhodu domáceho prostredia, nastúpime v AXA aréne bratislavského NTC. Keďže pôjde o postup na finálový turnaj do Madridu, bude to určite veľký boj. Derby týchto dvoch národov bude ťahákom pre tenisových fanúšikov," povedal Moška na oficiálnom webe STZ.

Česi získali Davisov pohár trikrát, v kvalifikácii o finálový turnaj 2019 prehrali s Holanďanmi. Zápas Slovenska s Českom bude vôbec prvý v histórii. "Bude to prestížne derby. Síce nehráme doma, ale nemusíme cestovať ďaleko, prostredie v Národnom tenisovom centre v Bratislave poznáme, takže sa na zápas tešíme. Slováci majú vyrovnaných hráčov. Rovnako ako my, ani oni nemajú hráča v prvej stovke, ale majú kvalitných deblistov - Poláška so Zelenayom. Bude záležať na aktuálnej forme," citoval web iDnes.cz kapitána ČR Jaroslava Navrátila.

Ten sa bude zrejme spoliehať na Jiřího Veselého, ktorého doplnia mladí háči, medzi nimi víťaz juniorského US Open Jonáš Forejtek, ktorý v septembrovej baráži rozhodol o víťazstve nad Bosnou a Hercegovinou.

Na finálovom podujatí budúcoročnej edície Davisovho pohára sa predstaví osemnásť tímov. Istú miestenku majú tohtoroční semifinalisti (Kanada, Španielsko, Veľká Británia, Rusko) a dvaja držitelia voľných kariet (Srbsko, Francúzsko) od Medzinárodnej tenisovej federácie. Zvyšných dvanásť účastníkov vzíde z víťazov marcových kvalifikačných súbojov, v ktorých sa predstaví 24 tímov. Finálový turnaj v roku 2020 bude opäť hostiť Madrid v druhej polovici novembra.

Dvojice v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2020 (zápasy sa odohrajú 6. a 7. marca):

Chorvátsko - Pakistan/India
Maďarsko - Belgicko
Kolumbia - Argentína
USA - Uzbekistan
Austrália - Brazília
Taliansko - Kórejská republika
Nemecko - Bielorusko
Kazachstan - Holandsko
Slovensko - Česko
Rakúsko - Uruguaj
Japonsko - Ekvádor
Švédsko - Čile

Istí účastníci finálového turnaja Davisovho pohára 2020:

Kanada, Španielsko, Veľká Británia, Rusko (všetci na základe postupu do semifinále v ročníku 2019), Srbsko, Francúzsko (obaja držitelia voľnej karty od ITF)


Tagy: Dominik Hrbatý Slovensko Česko

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR - Pavol Zachar

DISKUSIA