VIDEO Nezastaviteľný Nadal rozjasal divákov: Španielsko oslavuje šiesty daviscupový titul!

Víťazné oslavy Španielska po zisku trofeje
Víťazné oslavy Španielska po zisku trofeje

MADRID - Španielski tenisti sa stali víťazmi finálového turnaja Davisovho pohára 2019. Na domácej pôde v Madride zdolali v rozhodujúcim súboji Kanaďanov 2:0 na zápasy a získali šiestu trofej z tradičnej súťaže reprezentačných tímov. V aréne Caja Mágica rozhodli o triumfe už vo dvojhrách, keď im zabezpečili dva body Roberto Bautista-Agut a Rafael Nadal.

Španieli prešli celým turnajom bez jedinej prehry. Zvládli oba duely v základnej skupine a ďalšie tri vo vyraďovacej fáze. V nedeľu poslali domáci hráči do úvodnej dvojhry Bautistu-Aguta, ktorý si poradil s mladíkom Félixom Augerom-Aliassimom za necelé dve hodiny 7:6 (3), 6:3.

Pre Bautistu-Aguta bolo víťazstvo určitou satisfakciou v ťažkom životnom období. "Bez mojich spoluhráčov by sa mi to nepodarilo. Bol to náročný týždeň, ale podarilo sa mi to prekonať a som rád, že som získal prvý bod," citovala Bautistu-Aguta agentúra AFP.

Ďalší talent svetového tenistu Denis Shapovalov stál následne pred prakticky neriešiteľnou úlohou - zdolať svetovú jednotku Nadala. Domáci miláčik síce potvrdil úlohu favorita a zvíťazil 6:3, 7:6 (7), ale na kurte sa natrápil. Odpor menej skúseného súpera zlomil taktiež za necelé dve hodiny a s celým tímom oslavoval.

Nadal sa turnaji sa prezentoval vynikajúcou fazónou, keď zvíťazil vo svojich všetkých ôsmich zápasoch. "Bol to fantastický týždeň, prešli sme si mnohým, teraz však nemôžem byť šťastnejší," povedal Nadal podľa agentúry DPA. Španieli získali trofej prvýkrát od roku 2011. Na vyvrcholení inauguračného finálového turnaja sa zúčastnil aj španielsky kráľ Filip VI. Na slávnostnom ceremoniáli nechýbal ani "otec" novej koncepcie futbalista Gerard Piqué s manželkou Shakirou.  

O víťazovi Davisovho pohára sa v tomto roku premiérovo rozhodovalo v novom hernom formáte. Na finálovom turnaji hranom v jednom meste v priebehu jedného týždňa sa predstavilo 18 tímov rozdelených do šiestich trojčlenných skupín, z ktorých najlepšia osmička smerovala do vyraďovacej časti. Španielski tenisti využili výhodu domáceho prostredia a nadviazali na úspechy z rokov 2000, 2004, 2008, 2009 a 2011. Kanaďania boli vo finále prvýkrát v 119-ročnej histórii podujatia.

Kanada - Španielsko 0:2

Félix Auger-Aliassime - Roberto Bautista-Agut 6:7 (3), 3:6

Denis Shapovalov - Rafael Nadal 3:6, 6:7 (7)

Vasek Pospisil, Denis Shapovalov - Feliciano López, Marcel Granollers-Pujol - štvorhra sa za rozhodnutého stavu nehrala


Tagy: Španielsko Kanada Roberto Bautista-Agut Felix Auger-Aliassime

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA/AP - Manu Fernandez

DISKUSIA