Prvýkrát medzi elitou a ambície sú hneď vysoké: Slovenky čakajú domáce majstrovstvá sveta

Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokovSlovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov

RATISLAVA - Mesiac pred štartom majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčok do 18 rokov v Bratislave (26. decembra 2019 - 2. januára 2020) organizačný výbor finišuje s prípravou podujatia. Na ružinovskom štadióne Vladimíra Dzurilla prebiehajú posledné rekonštrukčné práce spojené s prípravou ľadových plôch podľa kritérií Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Rovnako k záveru sa blíži aj prípravné obdobie slovenských hokejistiek, ktoré na domácej pôde zažijú premiéru medzi svetovou elitou.

"Teší nás, že sme dostali dôveru od IIHF, aby sme zorganizovali tento turnaj. Je to veľmi významná udalosť, keďže Slovenky čaká debut v topkategórii MS. Na štadióne prebiehajú menšie či väčšie rekonštrukčné práce, aby spĺňal všetky podmienky IIHF a bol pripravený pre všetkých účastníkov. Treba nám ešte doladiť ľadovú plochu a prerobiť mantinely pre potreby turnaja. Sme dohodnutí, že halu preberieme 19. decembra," povedala na utorňajšej tlačovej konferencii riaditeľka organizačného výberu MS Ľubomíra Kožanová, ktorá doplnila, že mesiac pred úvodným buly spustili predaj lístkov na MS hráčok do 18 rokov. K dispozícii sú celodenné vstupenky s cenou 5 eur.

"Je to ďalší impulz k tomu, aby sa hokej na Slovensku mohol rozvíjať. Vlani sme organizovali seniorské majstrovstvá sveta mužov a teraz nás čakajú MS žien do 18 rokov. Verím, že nám to pomôže k ďalšiemu rozvoju. V uplynulých rokoch sme sledovali menší pokles ženského hokeja na Slovensku, ale vďaka poctivej práci a podpore sa postupne vraciame späť. Verím, že opäť dosiahneme úspechy a podarí sa nám dostať aj na olympijské hry," hovoril viceprezident Slovenského športového a olympijského výberu (SOŠV) Martin Kohút, ktorý bol do júna prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Mladé Slovenky si vybojovali miestenku medzi elitou začiatkom tohto roka na šampionáte A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta v rakúskom Radentheine. V konkurencii domácich reprezentantiek, Nemiek, Maďariek, Talianok a Dánok zvíťazili v štyroch z piatich duelov, obsadili postupovú prvú priečku a prvýkrát v histórii si zabezpečili účasť na turnaji najvyššej kategórie. V aktuálnej sezóne zverenky trénera Petra Kúdelku absolvovali dva medzištátne turnaje. V japonskom meste Tomakomai si počas augusta pripísali v troch zápasoch tri prehry, keď podľahli Švajčiarkam 1:2, Nemkám 1:3 a domácim hráčkam 0:7. Viac sa im darilo na novembrovom Turnaji štyroch krajín v talianskom Fonde. Maďarky zdolali 5:4 po samostatných nájazdoch a nad Dánkami aj Taliankami triumfovali 3:2.

"Príprava na domáci šampionát sa začala už tesne po januárovom úspechu. Začali sme pracovať s budúcimi ročníkmi, máme káder tridsiatich hráčok a štyroch brankárok. Okrem dvoch turnajov sme absolvovali aj štyri jednodňové sústredenia. Pracujeme naplno a venujeme sa dievčatám tak, aby sme boli pripravené na MS. O dva týždne nás čaká turnaj vo Švédsku, potom sa vrátime domov a začneme so záverečnou prípravou. Po zápase s USA 23. decembra uzavrieme definitívne nomináciu. Verím, že v elitnej kategórii nebudeme len ojedinelým zjavom. Nechceme sa len zachrániť, ale aj postúpiť do play-off," povedal tréner slovenského tímu Peter Kúdelka.

Slovenské reprezentantky nastúpia v základnej B-skupine domácich MS proti Švédkam (26. 12. o 20.30 h), Švajčiarkam (27. 12. o 20.30 h) a Češkám (29. 12. o 20.30 h). V A-skupine sa predstavia reprezentácie Kanady, USA, Fínska a Ruska.

Viac o téme: Slovensko Martin Kohút Peter Kúdelka Ľubomíra Kožanová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: hockeyslovakia.sk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články