Američania túžia po potopení rivala: Štyri roky trestu sú málo, Rusi musia zmeniť prístup!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

NEW YORK - Šéf Americkej antidopingovej agentúry (USADA) Travis Tygart žiada najprísnejší možný trest pre Rusov v súvislosti s dopingovou aférou. Revízna komisia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) odporučila vylúčenie ruskej antidopingovej autority (RUADA) na štyri roky, no podľa Tygarta je opatrenie nedostatočné.

Návrh totiž počíta s účasťou preverených športovcov pod neutrálnou vlajkou, rovnako ako na ZOH 2018. Tygart si však myslí, že Rusi by mali úplne chýbať na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu. "WADA musí byť prísnejšia a uplatniť absolútny zákaz v súlade s pravidlami. Odporúčanie komisie je neadekvátne," povedal Tygart podľa agentúry TASS.

WADA opätovne začlenila RUSADA do svojich štruktúr na začiatku tohto roka po tom, ako Rusi sprístupnili dáta z moskovského laboratória, ktoré sa považuje za centrum štátom podporovaného dopingu v období 2012-2015. Po analýze dokumentov sa však objavili dôvodné podozrenia z ich manipulácie.

"Iba rezolútna odpoveď môže prinútiť Rusov, aby zmenili svoj prístup a začali chrániť poctivých športovcov, ktorí by chceli súťažiť v Tokiu, rovnako ako budúce generácie," dodal Tygart. Výkonný výbor WADA rozhodne o sankciách 9. decembra v Paríži.

Hovorca prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov vyzval k zdržanlivosti ohľadom vyjadrovania sa k prípadnému trestu. "Ocitli sme sa v situácii, keď komisia pre dodržiavanie predpisov vo WADA vydala nešťastné odporúčanie. Počkajme si na rozhodnutie výkonného výboru. Dovtedy je nemožné a predčasné sa akokoľvek k tejto problematike vyjadrovať," povedal pre ruskú agentúru TASS.


Tagy: Rusko WADA RUSADA ZOH 2020 USADA

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

DISKUSIA