Biatlonové šialenstvo konečne začína: Jednoznačný kráľ J.T. Boe môže mať problém obhájiť

Johannes Thingnes BoeJohannes Thingnes Boe Zdroj: SITA/AP/Andrea Solero

BRATISLAVA - Zmiešanými štafetami dvojčlenných a štvorčlenných tímov sa v sobotu začne nová sezóna Svetového pohára v biatlone. Tradičnou ouvertúrou budú preteky vo švédskom Östersunde. V mužskej časti zabojuje o druhý triumf vo Svetovom pohári za sebou Nór Johannes Thingnes Boe.

V predošlom ročníku deklasoval konkurenciu, keď získal o 408 bodov viac než druhý Rus Alexander Loginov. "Bola to moja najlepšia sezóna, bol by som hlúpy, keby som povedal, že nebola perfektná," zhodnotil. Podľa viacerých médií sa však Boe vyjadril, že s manželkou Heddou čakajú prírastok do rodiny, čo by mohlo spôsobiť vynechanie hneď niekoľkých kôl Svetového pohára na začiatku budúceho roka. To by mohol využiť Martin Fourcade, ktorý v minulej sezóne dosiahol iba dve individuálne víťazstva a hneď päťkrát skončil tesne mimo pódia.

Sezóna 2020 bude aj v znamení niekoľkých zmien. Tie najväčšie sa týkajú kalendára Svetového pohára, v ktorom sa síce nezmenil počet pretekov (68), ale upravilo sa ich rozdelenie. Z pôvodných deviatich stíhacích pretekov sa odjazdí len šesť, vďaka čomu pribudlo viac štafiet. Tým pádom sa viac pretekov bude počítať do hodnotenia národov, no zároveň to znamená, že počet individuálnych pretekov sa znížil z 26 na 24. Mierne sa upravili aj tzv. "prize money". Napríklad, zlatý medailista z MS získa 25-tisíc eur a za víťazstvo v pretekoch SP 15-tisíc eur.

Viac o téme: Johannes Thingnes Boe