Pán Klepeto, poprosíme fotografiu: Šialenstvo, ten chlap má abnormálne gigantické ručiská

Kawhi LeonardKawhi Leonard Zdroj: SITA/AP - Andrew Lahodynskyj

LOS ANGELES - Kawhi Leonard je výnimočný basketbalista a nielen svojím umením, ktoré rozdáva v najslávnejšej súťaži na svete. Tohtoročný šampión NBA v drese Toronta má aj určitú fyzickú dispozíciu, ktorá mu výrazne pomáha v skrotení oranžovej lopty. Sú ňou obrovské dlane. Od palca po malíček na ruke má rozpätie 28,5 cm, čo je o polovicu viac ako u priemerného muža. Vďaka tejto prednosti sa môže hviezda tímu Los Angeles Clippers hrať s basketbalovou loptou ako s pomarančom.

Ešte kým sa stal známym basketbalistom zastavovali Leonarda ľudia na ulici a chceli fotku s ním z iného dôvodu. Chceli si len priložiť svoju dlaň k jeho dlani a zvečniť si ten rozdiel. Dostali z toho obrázok, ktorý pripomínal ruku malého dieťaťa v dlani dospelého muža. "Také žiadosti o fotografie dostávam celý život," uviedol Leonard, momentálne jeden z elitných hráčov sveta.

Hovorí sa, že jeho matka sa nemusela báť, že jej v pôrodnici vymenia dieťa. To svoje spoznala ľahko vďaka neobyčajne veľkým rukám. "Keď na strednej škole hrával americký futbal a hľadali pre neho v klube rukavice, museli rozšíriť objednávku. Ani veľkosť XL bežne dostupná v obchode mu totiž nestačila," uvádza sa v článku na webe isport.blesk.cz.

Leonard nemá extrémnu výšku, ani hmotnosť. Meria 201 cm a váži 102 kg, ale s abnormálne veľkými dlaňami je ako stvorený pre veľký basketbal. Dĺžka jeho dlane po koniec prostredníka je 24,8 cm, s roztiahnutými prstami od palca po malíček až 28,5 cm. Jeho rozpätie rúk je 221 cm. Pomáha mu to v obrane aj v útoku. Lepšie sa mu vedie lopta, mä väčšiu úspešnosť pri doskakovaní a tiež sa mu ľahšie smečuje. Aj z tohto dôvodu už na strednej škole dostal prezývku "Klepeto".

"Keď vás zovrie do svojich klepiet, nikam sa nedostanete," povedal o Leonardovi krídelník San Antonia DeMar DeRozan. "Moje ruky ma robia vyšším ako v skutočnosti som. A to je vždy dobré v zápasoch," uviedol Leonard.

Zároveň priznáva, že pri streľbe nie sú jeho veľké dlane až taká výhoda. Skôr naopak, lopta sa mu ťažšie odráža z väčšej dlane ako keby ju mal menšiu. Aj preto sú jeho strelecké pokusy viac ploché. "Musel som veľa trénovať, kým som sa naučil efektívne strieľať. Nemenil by som však s inými," tvrdí 28-ročný Američan.

Kawhi Leonard v júni tohto roka priviedol Toronto Raptors k historicky prvému titulu v NBA a v lete sa postaral o rozruch prestupom do tímu Los Angeles Clippers. Za tri roky tam zarobí takmer 110 miliónov USD. Clippers sa po jeho príchode zaradili k ašpirantom na zisk titulu. Momentálne im s bilanciou sedem víťazstiev a štyri prehry patrí 5. priečka v tabuľke Západnej konferencii NBA.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 15
Viac o téme: Los Angeles Clippers Kawhi Leonard
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Andrew Lahodynskyj; VIDEO: YouTube/NBA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články