Rasizmus dohnal futbalistku do krajnosti: Nechutné reči o ebole... Akoby som bola Escobar!

Eniola AlukováEniola Aluková Zdroj: SITA/AP

TURÍN - Rasizmus v Taliansku sa netýka iba mužov, svoje vie aj anglická futbalistka Eniola Alukoová. Stodvanásobná reprezentantka predčasne opustila Juventus Turín práve pre tento neduh. Zmluvu mala pritom ešte na pol roka.

"Niekedy som sa cítila, akoby som sa vrátila v čase o niekoľko dekád dozadu. Už ma nebavilo, ako sa na mňa pozerali v obchode, alebo ako so mnou zaobchádzali na letisku. Správali sa ku mne akoby som bola Pablo Escobar," posťažovala sa 32-ročná nigérijská rodáčka v rozhovore pre The Guardian.

S Juventusom Turín vyhrala v minulej sezóne double, no vo výpovedi neobišla ani prezidenta klubu. Ten podľa jej slov rasizmus zľahčoval ako "súčasť fanúšikovskej kultúry". Rasová neznášanlivosť je pritom na Apeninskom polostrove na vzostupe. V tomto ročníku si s urážkami "užili" aj domáci Mario Balotelli z Brescie či belgický útočník Interu Miláno Romelu Lukaku.

Alukoová, ktorá je vyštudovaná právnička, sa s rasizmom stretla aj v anglickej reprezentácii. Pred dvoma rokmi prišiel o prácu tréner Mark Sampson. Stalo sa to po tom, čo hráčka prezradila, že v roku 2014 ju požiadal, aby sa uistila, že jej príbuzní z Nigérie nerozšíria vírus ebola na štadióne vo Wembley. Informovala o tom agentúra SID.

Viac o téme: Juventus Turín Eniola Aluková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články