To nevymyslíš, to je život: Debakel vo Wembley, obrat o 180 stupňov a... Rivalita môže pokračovať!

Gareth Southgate, Zlatko Dalič a Jaroslav Šilhavý
Gareth Southgate, Zlatko Dalič a Jaroslav Šilhavý

BUKUREŠŤ - Trénera futbalovej reprezentácie Jaroslava Šilhavého zloženie skupiny, v ktorej sa jeho zverenci predstavia na európskom šampionáte v budúcom roku, nezaskočilo. Národný tím rovnako ako v kvalifikácii čakajú Angličania a český kouč spolu s náprotivkom Garethom Southgatom sa tomu po žrebe v Bukurešti spoločne zasmiali.

Ďalšími súpermi v skupine budú vicemajstri sveta Chorváti a víťaz play off Ligy národov C Izrael, Nórsko, Škótsko, alebo Srbsko. Podľa Šilhavého zostáva cieľom postup. Česi v úvode európskej kvalifikácie podľahli Anglicku v marci vo Wembley 0:5, ale v októbri ju v pražskom Edene zdolali 2:1.


Čítajte aj: Fantastický žreb! Hapalovci chytili zaujímavé tímy, jedovatá skupina titanov a krvavý balkánsky boj?


"S Garethom Southgatom sme sa pozdravili na pódiu, zasmiali sme sa tomu, že sa zase uvidíme. Zaželali sme si šťastie. Uvedomujeme si, kto proti nám stojí. Ale s Anglickom sme mali možnosť si vyskúšať, že s nimi môžeme odohrať dobrý zápas, i vyhrať, hoci to bude tentoraz vo Wembley," povedal novinárom Šilhavý.

Znovu Anglicko, opäť vo Wembley

V skupine sú dvaja zo štyroch semifinalistov minulého svetového šampionátu - Angličania skončili štvrtí, Chorváti získali striebro. "Nezaskočil ma to. Hrozilo to, pretože tretie koše boli obsadené. Človek si začne okamžite premietať. Znovu Anglicko, opäť vo Wembley. Ťažký súper, Chorvátsko to isté. Keď som sa pozrel na ďalšie skupiny, tak je ťažké si vyberať a hovoriť, že tá je hratelnějšia než táto," uviedol Šilhavý.

"Berieme to ako fakt, s pokorou. Náš cieľ je tak ako tak postup. O ten budeme bojovať a verím tomu, že budeme dobre pripravení, aby sa nám to mohlo podariť," uviedol päťdesiatosemročný Šilhavý. Do vyraďovacej časti šampionátu postúpia prvé dva celky z každej skupiny a najlepšie štyria mužstvá z tretích miest.

Balkánska prekážka

S Chorvátmi sa český tím stretol na predchádzajúcom európskom šampionáte 2016 vo francúzskom Saint-Étienne, kde s nimi hral 2:2. "Chorvátsko je vicemajster sveta, tiež skvelý tím," konštatoval Šilhavý. Štvrtý súper bude známy až v marci po play off Ligy národov. "Môže to byť aj Srbsko, takže by sme zase mali skupinu Anglicka a Balkánu. To už sme si vyskúšali, tak napríklad by nám to sedelo," pripomenul Šilhavý fakt, že v kvalifikácii sa jeho zverenci stretli aj s Kosovom, Čiernou Horou a Bulharskom.

Zo skupiny na Britských ostrovoch mal radosť aj kvôli českým priaznivcom. "Pre našich fanúšikov je stráviteľnejšie ísť do Londýna a Glasgowa než napríklad niekam ďalej. Vo Wembley to už poznáme, aj kapacita je tam veľká. Verím tomu, že nás fanúšikovia budú chcieť prísť podporiť. Glasgow, to uvidíme. Tam hráme prvé dva zápasy a tretí v Anglicku vo Wembley," povedal Šilhavý.

Česi sa v Glasgowe prvýkrát predstavia 15. júna proti víťazovi play-off. Na rovnakom mieste sa o štyri dni neskôr stretnú s Chorvátmi. Skupinu zakončia 23. júna v Anglicku.

Naši analytici nebudú mať veľa práce

Podľa trénera Garetha Southgatea futbalistom Anglicka pomôžu nedávne prehry s Čechmi a Chorvátmi k tomu, aby k vzájomným zápasom v skupine na majstrovstvách Európy v budúcom roku pristúpili zodpovednejšie. Zverenci kouča Jaroslava Šilhavého sa podľa neho počas kvalifikácie výrazne zlepšili.

"Myslím si, že fakt, že sme Chorvátsku a Českej republike podľahli, našej mentalite pomôže. Keby sme ich porazili, tak by hrozilo uspokojenie, aj preto, že hráme doma. O kvalite Chorvátska vieme rovnako ako o tom, že sa Česi doma v Prahe v porovnaní so zápasom vo Wembley ohromne zlepšili," citoval Southgatea web uefa.com.


Čítajte aj: Slováci spoznali možných protivníkov na európskom šampionáte: Môžeme byť čiernym koňom skupiny!


"Naši analytici nebudú mať veľa práce, čo ich určite poteší. Do Vianoc si môžu vziať voľno. Sú to tímy, proti ktorým sme predviedli dobré výkony a výsledky, ale s ktorými sme aj prehrali, takže si nemôžeme dovoliť sebauspokojenie," konštatoval štyridsaťdeväťročný Southgate .

Anglicko zohrá všetky stretnutia základnej skupiny európskeho šampionátu vo Wembley. Štvrtým celkom v skupine bude Izrael, Nórsko, Škótsko, alebo Srbsko. "Nikdy si nie som istý, či je to dobrý žreb. Hrať vo Wembley je výnimočné, na turnaj sa tešíme. Je to najväčšie športové podujatie," uviedol Southgate.


Tagy: Anglicko Česko Gareth Southgate Jaroslav Šilhavý

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Vadim Ghirda

DISKUSIA