VIDEO Nevídaný športový príbeh: Depresie ho prinútili vzdať sa miliónov... Chcel som skončiť!

Patrik Berglund
Patrik Berglund

DJURGAARDEN - Život v NHL nie je vždy lízanie sladkej šľahačky z vrcholu obrovskej čokoládovej torty. Potvrdili by to nielen hráči s nízkym časom na ľade, ktorí potrebujú tvrdo pracovať 25 hodín denne, aby presvedčili trénerov o svojom mieste, ale aj najväčšie hviezdy súťaže. Smutný i šťastný hrdina dnešného príbehu sa nachádza niekde medzi týmito kameňmi. Patrik Berglund bol draftovaný v roku 2006 z 25. miesta a vybrali si ho v St. Louis. Od tej doby sa vliali do Dunaja trilióny litrov vody a život vysokého silového útočníka sa zmenil. Natoľko, že v NHL už nepôsobí.

V decembri 2018 sa Berglund odhodlal ku kroku, o ktorom teraz nerád hovorí. Nehanbí sa zaň, nepociťuje smútok, zášť či hnev. Stopercentne nie voči sebe samému, pretože sa rozhodol sám. Muž s viac ako 700 zápasmi v NHL na konte sa vo veku 31 rokov rozhodol dobrovoľne opustiť najjagavejšiu hokejovú ligu planéty. Príliš skoro? Z pohľadu kalendára nepochybne. 

"Už som si tým prešiel. V živote sú aj iné veci ako hokej," úprimne poznamenal Patrik Berglund v rozhovore pre kanadskú televíziu Sportsnet. 

Berglund strávil 11 sezón v drese St. Louis Blues a stal sa jeho dôležitým komponentom. V nováčikovskom ročníku zlomil 20-gólovú hranicu a potom sa pohyboval na priemere 15 presných zásahov počas základnej časti. Roky plynuli a on si vybudoval priateľstvá. Prirodzene, keď niekde strávite jednu dekádu, ide o značnú časť vášho života a pri pohľade späť touto etapou len tak nepreletíte. 

Berglund sa stal obľúbencom i v šatni Blues, kam pravidelne vstupoval so žičlivou náladou, ktorou nainfikoval všetkých navôkol. "Vždy rozosmial celú šatňu. Nemal zlý deň. To bol Patrik Berglund," povedal jeho spoluhráč Oscar Sundqvist. 

Výmena, ktorá ho poslala na kolená

Po sezóne 2017/18, kedy sa na jej konci konečne tešil zo zisku Stanley Cupu Alexander Ovečkin, museli v St. Louis pristúpiť k nepopulárnym opatreniam. Mužstvo sa neprebojovalo do play-off a GM Doug Armstrong hľadal možnosti, ako vylepšiť mužstvo. Chýbal mu hlavne špičkový center, ktorým oplývali prakticky všetci víťazi hokejového grálu. 

Na začiatku júla 2018 sa Armstrong vyznamenal a z Buffala priviedol centra Ryana O'Reillyho. Výsledok? O rok neskôr bol najväčším ťahúňom mužstva pri úspešnej honbe za Stanley Cupom a odniesol si Conn Smythe Trophy pre MVP play-off. Zatiaľ čo O'Reilly si od začiatku presunu užíval podarenú formu, Berglund nemohol niečo také tvrdiť ani len omylom. 

2. júla 2018 ráno zostal v šoku po tom, čo chytil do ruky mobil. Na svietiacom displeji zbadal správy a neprijaté hovory, celý hokejový spolok vedel, že sa udiala výmena. "Malo sa to stať. Mal som 100 správ a hovorov, bola to sra*ka." 

Berglund však vôbec nemusel byť vymenený. Jeho agent Peter Wallin mal do určitého dátumu poslať vedeniu Bluesmanov zoznam 20 tímov, kam si jeho klient neželal byť vymenený, pretože takúto klauzulu mal zahrnutú v kontrakte. Wallin to nestihol a prišiel takýto šok. "Boli sme nahnevaní na jeho agenta. Patrik bol vymenený proti svojej vôli," hovorí Patrikov otec. 

Švédsky rodák Västreräs dodal, že Buffalo bolo zapísané na zozname tímov, kam nechcel byť vymenený. 

Hlavu hore, snaž sa urobiť čo najlepšie

Aj keď Berglund nechcel ísť do Buffala, tak nemal na výber. Od začiatku nebol v pohode a Buffalo mu neprirástlo k srdcu. Snažil sa byť pozitívny, ale po mentálnej stránke veľmi trpel. Hral vo štvrtom útoku, neskôr ho tréneri nechali sedieť na tribúne. Prestal milovať hokej a po jednom z tréningov už viac nevydržal čakať. 

"Po tréningu som vyšiel a bol som na skutočne zlom mieste. Chcel som skončiť s hokejom. Spoluhráči mi boli podporou. Stratil som však radosť zo športu," priznal Berglund. 

Situácia sa nijako nezlepšovala a Berglund sa rozhodol pre najkrajnejšie riešenie. 17. decembra 2018 opustil mužstvo, netrénoval s ním, nehral zápasy a vzdal sa garantovaného kontraktu. Pre niektorých nepredstaviteľné, on vyhodnotil, že to je správne rozhodnutie. Vtedy viacerým muselo dôjsť, že niečo naozaj nie je v poriadku a so švédskym útočníkom sa skutočne deje čosi vážne. 

Oporný stĺp pre neho predstavoval jeho otec, ktorý mu poskytol cennú a veľmi prostú radu. "Podporoval som ho a povedal som mu, aby sa riadil svojím srdcom. Každý mi hovoril o tých peniazoch, ale Patrik nikdy nebol vychovaný tak, aby peniaze hrali prím v jeho živote."

Pri otázke, koľko peňazí presne nechal Berglund na stole, má švédsky hráč jasnú odpoveď. "10-11 miliónov? Neviem, koľko peňazí potrebujete ku šťastiu, ale ja som v pohode. Nakoniec to bolo jednoduché rozhodnutie a ani na minútu som ho neoľutoval." 

Domov, sladký domov

Sťahovanie ľudí z miest do miest je v celom svete bežným javom. Lenže podstatným faktom zostáva, že človek sa cíti najlepšie tam, kam ho ťahá vlastné srdce. Berglund nepatrí k výnimkám a liek na psychické problémy našiel v rodnom meste Västreräs. Pokúsil sa o reset, odpočinul si a liečil sa z "rán" v NHL. 

Jeho obľúbený tím zatiaľ bojoval o Stanley Cup, ktorý napokon aj získal. Berglunda to zamrzelo, pretože ako každý mladý hráč sníval o momente, že zdvíhne pohár nad hlavu. "Želám si, aby som bol tam a bol súčasťou toho všetkého," poznamenal s úsmevom. 

Pred novou sezónou sa upísal tímu Djurgården IF a vychutnáva si pocit krajiny, ktorá ho vyslala do veľkého hokeja. Ako sám povedal, nič neľutuje a o návrate do NHL momentálne nerozmýšľa. "Som nadšený, že môžem byť súčasťou tejto ligy a tohto tímu," zakončil Berglund. 

Ktovie, ako by dopadla minulá sezóna, keby sa Berglundov agent pochlapil oveľa skôr a zoznam s mužstvami odovzdal včas. Získalo by St. Louis aj tak Ryana O'Reillyho? NHL je krásna aj v tom, že píše stovky príbehov, ktorých odpovede sa nikdy nedozvieme, pretože veci sa jednoducho vyvinuli inak. Ťažko si ale predstaviť, že Blues by oslavovali prvý pohár pána Lorda Stanleyho bez špičkového centra menom O'Reilly. A Patrik Berglund by možno stále hral za St. Louis a tento článok by nikdy nebol vypublikovaný. Príliš veľa hypotetických úvah, všakže? 


Tagy: St. Louis Blues Patrik Berglund Djurgården IF

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/St. Louis Post-Dispatch/Chris Lee; Video: YouTube/SPORTSNET

DISKUSIA