VIDEO Srdcia športovcov sú darom tejto planéty: Počin balkánskej superstar dojíma k slzám!

Luka Dončič
Luka Dončič

LOS ANGELES - Slovinec Luka Dončič bol ústrednou postavou basketbalistov Dallasu, ktorí v nedeľňajšom zápase NBA zdolali hráčov Los Angeles 114:100 a prerušili im sériu desiatich víťazstiev. Nedosiahol síce triple-double, ale 27 bodmi, 10 asistenciami a 9 doskokmi zatienil aj svoj niekdajší idol LeBrona Jamesa. Dvadsaťročný supertalent sa však blysol aj iným spôsobom ako na palubovke pod košmi.

Pred zápasom sa stretol s malým krajanom Krisom Zudikom. Dvadsaťdvamesačný chlapec trpí zriedkavým degeneratívnym ochorením svalstva a na jeho liečbu bolo potrebné vyzbierať "šialenú" sumu 2,1 milióna eur. Podarilo sa to aj vďaka nadácii, ktorú založili jeho rodičia a Dončič bol jedným z najštedrejších donorov. A keďže liečba sa musí uskutočniť v kalifornskom Los Angeles, Zudikovci si odskočili na slávnu NBA, aby sa stretli s Dončičom.

"Luka sa s chlapcom veľmi chcel stretnúť. Má citlivé srdce čo sa týka detí. Keďže chlapcov imunitný systém je slabý, stretli sa iba na chvíľu a na zápas nezostali. Pre mňa je Lukovo správanie a účasť na získavaní peňazí dôležitejšie ako basketbal. Jasne to ukazuje, aký je to dobrý človek," povedala Dončičova mama Mirjam, cituje ju portál srbského denníka Blic.

Zudikovia pochádzajú z Koperu, a keď sa od lekárov dozvedeli, že ich chlapček potrebuje na liečenie jeden z najdrahších liekov na svete, založili nadáciu, aby získali potrebnú sumu peňazí. Okrem Dončiča do nej výrazne prispeli aj slovinská mužská reprezentácia vo volejbale či ďalšie športové celebrity z tejto krajiny. Napokon to stačilo na pokrytie nákladov liečenia aj niekoľkomesačného pobytu v Los Angeles. "Kris musí zostať s rodičmi tri mesiace v Hollywoode. Počas tohto obdobia budú lekári pozorovať reakcie jeho organizmu na lieky," napísal Blic.


Tagy: Dallas Mavericks Luka Dončič Kris Zudik

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/David J. Phillip; Video: YouTube/The Gregs Court

DISKUSIA