Tvrdé pravidlá platia aj v NHL: Donebavolajúca nezodpovednosť kapitána... Trest od spoluhráča!

Sme skvelá dvojica, však Shane?
Sme skvelá dvojica, však Shane?

ARIZONA - Arizona Coyotes nepatrí v NHL ku klubom, ktoré v poslednej dekáde patrili k ašpirantom na Stanley Cup. Maximom bolo senzačné finále konferencie v roku 2012, na tejto ceste si poradili so Chicagom a Nashvilleom. Súčasťou tohto dobrodružstva bola aj veteránska dvojica Ray Whitney a Shane Doan.

Keďže Arizona patrila štyri roky pod krídla NHL a borila sa s finančnými problémami, tak nemohla priveľmi vyskakovať. Platový strop nemala napnuté ako kluby s najbohatšími majiteľmi v súťaži a musela sa uspokojiť s nízkonákladovými podpismi hráčov. Jednou z takých posíl mal byť aj veterán Ray Whitney, ktorý sa upísal v lete 2010 tomuto tímu na dva roky za šesť miliónov. 

Whitney predtým strávil čas vo viacerých kluboch NHL. Postupne boli nimi San Jose Sharks, Edmonton Oilers, Florida Panthers, Columbus Blue Jackets, Detroit Red Wings, Carolina Hurricanes (nečakaný Stanley Cup v roku 2006) a po odchode z Arizony krátke zastavenie v Dallase. 

Ostrieľaný špílmacher priniesol do Arizony skúsenosti a zručnosti na ľade, ktoré mohol odovzdávať mladším hokejistom. V sezóne 2011/12 dostal vo veku 39 rokov do tela nový elán a entuziazmus. V útoku s českým duom Martinom Hanzalom a Radimom Vrbatom pozbieral skutočne úctyhodných 77 bodov. 

Rodák z Fort Saskatchewanu bavil svojich spoluhráčov aj veselou povahou. "Snažil som sa byť skutočný tak ako celú kariéru. Keď vhodili puk a začal sa zápas, bol som súťaživý, ale do tohto momentu som bol uvoľnený. Niekedy možno až tak, že niektorí by sa pýtali, ako sa zo mňa môže zrazu stať smrteľne vážny človek," vtipkoval Whitney pre svetový portál The Athletic.

 

Lídrom na ľade i v kabíne bol dlhé roky Shane Doan. Muž, ktorého si v roku 1995 vybrali zo siedmeho miesta v drafte pôvodní Winnipeg Jets (o rok neskôr sa presťahovali do Phoenixu). V drese Coyotes sa stal obrovskou osobnosťou a od sezóny 2003/04 vykonával funkciu kapitána. Dosiahol čísla, ktoré bude v arizonskej púšti veľmi náročné prekonať. Odkorčuľoval 1466 zápasov, dosiahol 395 gólov a 955 bodov. 

Doan mal však aj jednu "zlú" vlastnosť. Spomína na to aj Ray Whitney, ten už nedokázal znášať, že kapitán mužstva nejde príkladom, tak si z neho spravil žartík. Bolo to trochu šokujúce, pretože Doanovi spoluhráči sa dovtedy neodvážili. Zrejme z prílišného rešpektu, avšak Whitney na to nehľadel. 

"Nikto mu nič nespravil, pretože to bol Doaner, ale mňa to nezaujímalo. Vždy všade meškal a zakaždým prišiel na ľad pri tréningu ako posledný. Obliekal sa šesť minút, tak som mu to urobil ťažšie. Prerezal som mu šnúrky, schoval som mu hokejky," spomína Whitney na úsmevnú záležitosť. 

Tu sa ale humor zo strany malého šikovného Kanaďana zďaleka nekončil. "Možno môj najlepší výmysel po skončení kariéry. Mal som prístup do Ice Den, pretože kustód Stan Wilson mi dal kľúč a bol som tam chvíľu s mojím dieťaťom. Zobral som Doanove prilby, prevrátil som mu vankúšiky na nej tak, aby boli malé. Potom som položil pohár vody na Doanerov chránič holenných kostí. Keď sa načiahol a chcel položiť chránič, všetka voda išla na neho." 

Doan na nič také predtým nebol zvyknutý. Kanadské žartíky znamenali pre neho čosi nové a nepoznané. "Reagoval som akože... Sranduješ, Kúzelník? Ostatní chalani si neboli istí, ako majú reagovať, pretože som bol starý hráč a takým toto nerobíte. Ich reakcia bola "Ako skočíš do Raya Whitneyho, keď tu ani nebol a nevideli sme ho takmer dva roky?" Bol som si však istý, že to spravil on. Bol to klasický Whits," povedal Doan.

Whitney si napriek všetkému rešpektu voči Doanovi mohol dovoliť podobné vtipné situácie. V lige strávil dve dekády a dosiahol čísla zasluhujúce úctu. Dostal sa na 1 330 zápasov, brankári smútili po jeho góloch 385-krát a v počte bodov sa dostal cez rovnú tisícku (1 064). A navyše si vyskúšal i majstrovské oslavy, v roku 2006 dotiahol Carolinu 15 bodmi v 24 zápasoch play-off k striebornému grálu. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo mu Doan odpustil vtipné opičky na jeho adresu. 

Napríklad aj takýto v závere kariéry ako hráč Dallasu. Nesilený a jednoduchý humor, v priamom prenose Ray Whitney:


Tagy: Ray Whitney Arizona Coyotes Shane Doan

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Matt York; Video: YouTube/NHL

DISKUSIA