VIDEO Vzorová ľudská osobnosť zakývala zbohom: Každý v kabíne o ňom rozprával... Ďakujeme, Matt!

Matt StajanMatt Stajan Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal

CALGARY - 1 003 zápasov v najlepšej lige sveta, 413 bodov a dva kanadské tímy - Toronto Maple Leafs a Calgary Flames. To je vizitka defenzívne zameraného centra Matta Stajana. Jeho štatistika nikomu nevyrazí dych, ale hokej v podaní rodáka z Mississaugy nebol primárne o strieľaní gólov a zbieraní obrovitánskych kôp bodov. Po 14 sezónach na zámorských klziskách a jednej v nemeckom Mníchove povedal krásnej hre zbohom vo veku 35 rokov.

"Ako dieťa vyrastajúce v kanadskej Mississauge bolo mojím snom hrať jedného dňa v NHL. Cítim sa extrémne poctený a šťastný za to, že tento sen sa mi splnil a šport, ktorý milujem, som mohol hrať tak veľa rokov. Vytvorené spomienky zotrvajú naveky," uviedol Stajan v stanovisku. 

Stajana draftovalo v druhom kole roku 2002 z 57. miesta Toronto Maple Leafs a po jednej podraftovej sezóne za Belleville Bulls v OHL sa naplno usadil medzi hokejovou smotánkou. Behom výluky v ročníku 2004/05 hral za farmárske mužstvo Saint John's Maple Leafs v AHL. Potom sa na päť rokov nastálo presadil v Toronte až kým ho v priebehu ročníka 2009/10 nevymenili do Calgary. 

Kanadský center bol považovaný za spoľahlivého obojsmerného hráča a pozitívnu reputáciu si získal najmä vďaka inteligencii na ľade a nesebeckému prístupu. Bodmi nemusel prevyšovať ostatných, nepotreboval to, mal iné prednsoti. Veď jeho kariérne maximum bolo 57 bodov v drese Calgary a Toronta (sezóna, počas ktorej bol vymenený), okrem toho sa raz dostal na číslo 55 a potom maximálne na 41. 

Jeho akoby druhým domovom sa po čase stalo Calgary, kde hral plných osem sezón. Bývalí spoluhráči Matthew Tkachuk a Mark Giordano z Calgary a Luke Schenn (z čias torontských) označili Stajana za jedného z najlepších spoluhráčov v celej kariére. "Ten špeciálny spoluhráč, o ktorom každý rozpráva," povedal Luke Schenn. 

Matt Stajan Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh

Schenn prišiel do ligy ako päťka draftu roku 2008 a s odstupom času sa dá povedať, že vďaka rôznym okolnostiam nenaplnil očakávania na tak vysoko zvoleného hráča. Hokej sa totiž zmenil, hra je omnoho rýchlejšia a vysokí, ťažšie obratní hráči, a najmä obrancovia, sa presadzujú ťažšie než kedysi. Na Stajana však nedá dopustiť. V Toronte strávili spolu skoro dve sezóny a kanadský center mu bol oporou. 

"Keď som ako 18-ročný prišiel do Toronta, bol to chlap, ktorý sa o mňa postaral, aby som sa cítil komfortne. Urobil čokoľvek, len aby ma mohol zahrnúť do čohokoľvek týkajúceho sa veteránov v tíme. Tiež bol na ľade veľmi súťaživý a mohol hrať akúkoľvek rolu v mužstve," zaspomínal Schenn. 

Na Schennove slová nadviazal mladý líder Calgary Flames Matthew Tkachuk, syn slávneho silového útočníka Keitha Tkachuka, muža s 1 201 zápasmi a 1 065 bodmi v profilige. "Spôsob, akým dokázal spojiť každého jedného hráča, z neho urobilo špeciálneho spoluhráča, o ktorom každý hovoril... Okrem prehier na kartovom stole mu želám všetko dobre na dôchodku, pretože si to zaslúžil!" 

Stajan zrejme skutočne považuje Calgary za svoj ďalší domov. S manželkou Katie a dvomi synmi žijú v hlavnom meste štátu Alberta. Ostrieľaný stredný útočník si v minulom ročníku vyskúšal pôsobenie v nemeckom Mníchove, s ktorým sa dostal do finále Ligy majstrov. Mníchovčanom sa takýto úspech podaril ako prvému nemeckému klubu vôbec. 

Mimo ľadu je Stajan úzko spojený so zdravotným centrom Foothills v Calgary. Na tomto mieste sa mu narodilo prvé dieťa Emerson v roku 2014, ktoré však krátko po príchode na svet zomrelo. Nemocnica potom premenovala jedno zo svojich oddelení na znak úcty a pocty Emersonovi. Tiež bola vytvorená nadácia Emersona Stajana. 

Pôvod Matta Stajana mieri okrem Kanady aj do Slovinska, keďže jeho matka Nada pochádza práve odtiaľ. Stajanovi starí rodičia emigrovali do Kanady v 50. rokoch minulého storočia, kde sa nastálo usadili. 

Kariéra Matta Stajana v kocke

 • Narodený 19. decembra 1983 v Mississauge, Ontario
 • Výška 185 cm
 • Váha 88 kg
 • center
 • občianstvo - Kanada/Slovinsko
 • 317. hráč histórie NHL s minimálne 1 000 zápasmi 
 • draftovaný v roku 2002 z 57. miesta Torontom
 • 1003 zápasov, 146 gólov, 413 bodov
Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Toronto Maple Leafs Calgary Flames Matt Stajan EHC Mníchov
 • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
 • FOTO: SITA/AP/Larry MacDougal; VIDEO: YouTube/NHL PA, Jim F
 • Zdroj: športky

Súvisiace články