Bývalý hráč Bystrice v rozhovore s komisárom NHL Bettmanom: Prichádza zmena, aj keď oneskorene

Akim Aliu
Akim Aliu

TORONTO - Niekdajší útočník slovenského tipsportligového šampióna z Banskej Bystrice Akim Aliu po utorňajšom stretnutí s komisárom NHL Garym Bettmanom a jeho zástupom Billom Dalym očakáva, že v zámorskom hokeji dôjde k výrazným zmenám. Tridsaťročný hráč s nigérijskými koreňmi nedávno rozpútal veľkú kontroverziu v súvislosti s trénerom Billom Petersom, ktorého obvinil, že počas spoločného pôsobenia v tíme Rockford IceHogs v sezóne 2009/2010 ho tento kouč pravidelne verbálne napádal pre farbu jeho pleti.

Peters napokon doplatil na diskriminačné správanie z minulosti a pred niekoľkými dňami ukončil pôsobenie na lavičke Calgary Flames. Lodivod sa ospravedlnil vedeniu "plameňov" za ofenzívnejší slovník, ktorý použil počas angažmánu v Rockforde. NHL sa však touto záležitosťou naďalej zaoberá.

"Bol to ťažký týždeň. S Garym a Billom sme mali dlhú debatu, počas ktorej boli veľmi láskaví k posolstvu, ktoré sa spoločne snažíme priniesť. Myslím si, že prichádza pozitívna zmena, aj keď je to trochu oneskorene. Som však rád, že sa mi to podarilo," poznamenal Aliu, ktorý hral pod Urpínom v úvode predminulej sezóny a po deviatich dueloch sa porúčal do Švédska.

Bill Peters

Výsledok stretnutia potešil aj vysokých predstaviteľov profiligy. "Teší nás, že sme sa stretli s Akimom Aliom. Viedli sme produktívny a úprimný rozhovor. Zdieľame spoločný cieľ, ktorým je zabezpečiť, aby bol hokej otvorený šport spájajúci ľudí na všetkých úrovniach," uvádza sa v spoločnom vyhlásení Bettmana a Dalyho.

Asociácia trénerov NHL v utorok uviedla, že úlohou kouča je porozumieť tomu, ako čo najlepšie motivovať hráčov a zároveň všetkých jednotlivo rešpektovať. "Každý tréner má vlastnú filozofiu, ale existujú hranice, ktoré nemožno prekročiť, či už je to v NHL alebo kdekoľvek inde," poznamenala asociácia.

Spomenutý Peters sa mal nevhodného správania dopustiť aj na ďalších adresách. "Bol to najhorší tréner, akého som kedy zažil. Kopol do mňa počas zápasu a do hlavy udrel ďalšieho spoluhráča. Potom predstieral, že sa nič nedeje. Neveril som vlastným očiam, že niečo také sa môže stať v najlepšej lige na svete. Som šťastný, že už toto nemusím denne znášať," prezradil na sociálnej sieti český obranca Michal Jordán, ktorý Petersa zažil v Caroline Hurricanes.


Tagy: Gary Bettman Bill Daly Akim Aliu

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Mike Strasinger

DISKUSIA