VIDEO Parádna jazda Medvedeva hitom roku 2019: Renesancia ruského tenisu, veľká trojka v pozore

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev

MOSKVA – Pred rokom nepredstaviteľná fantazmagória, dnes neodvrátiteľná realita. Ruský tenis sa konečne dočkal, zlaté časy plné individuálnych i reprezentačných úspechov boli celú dekádu privysokou métou, no zázrak menom Daniil Medvedev obrátil všetko naruby.

Najväčšia krajina sveta dlhé roky nevedela nájsť nástupcu velikánov a nesmrteľných postáv ruského športu ako Jevgenij Kafeľnikov, Marat Safin či Nikolaj Davydenko, ktorí sa okrem spoločných triumfov v Davis Cupe preslávili aj unikátnymi osobnými príbehmi, ktoré zvýraznili viacerými úspechmi na grandslamových podujatiach či záverečných Turnajoch majstrov.

Hoci sa v posledných sezónach podobné ambície zdali ako nereálne, dvadsaťtriročný rodák z Moskvy sa stal kľúčovou persónou renesancie ruského tenisu. Samozrejme, už predošlé ročníky vysielali veľavravné signály a nebolo pochýb o tom, že Daniil Medvedev to myslí s útokom na najvyššie priečky smrteľne vážne. Kto však mohol čakať, že v roku 2019 bude bez akýchkoľvek diskusií najpozitívnejším prekvapením na Tour?

Výsledok tvrdej práce

Piaty hráč sveta zaskočil azda všetkých, no predovšetkým samého seba. Pre Sport Express sa rozrozprával o prenikavých výsledkoch počas severoamerického turné, ktoré ovládol vskutku brilantným spôsobom. "Málo hráčov na Tour dokázalo dosiahnuť to, čo sa mi podarilo počas spomínaných troch mesiacov. Bolo to niečo úžasné, som na seba hrdý. Je to určite výsledok mojej tvrdej práce, ktorú som v posledných rokoch podstúpil," povedal držiteľ štyroch tohtoročných titulov.

"Môj život je úplne zameraný na tenis. Tento úspech sa stal naozaj náhle, no bolo mi jasné, že skôr či neskôr dosiahnem podobné méty," vyhlásil ruský hrdina, ktorý sa stal známy aj vďaka svojím pokojným oslavám víťazstiev, ktoré demonštroval predovšetkým na US Open. "V New Yorku som sa rozhodol, že nebudem oslavovať svoje výhry, hoci som odohral ťažké zápasy proti najlepším hráčom sveta. Bez debaty, vo vnútri som šťastný. Áno, môže to vyznieť trochu arogantne, ale nič za tým nie je," pokračoval finalista spomínaného Grand Slamu vo Flushing Meadows.

Krôčik od titulu

Práve tam zažil najlepšie dva týždne svojej profesionálnej kariéry. Od grandslamového titulu ho delil jediný set. Na druhej strane siete stál rozzúrený býk Rafael Nadal, ktorý finále odštartoval grandióznym spôsobom, no potom sa vývoj pamätného finále obrátil o 180 stupňov. Naštartovaný Rus začal hrať ako z partesu a zvyčajne sebavedomý rodák z Malorky zneistel. Koncovka piateho setu ale patrila dnes už devätnásťnásobnému šampiónovi a ruskému zázraku ostali iba oči pre plač.

VIDEO Zostrih pamätného finále US Open 2019

Okrem fantastického herného progresu a nečakaných, no úplne zaslúžených úspechov, sa však kontroverzný tenista predviedol aj v negatívnom svetle. Neboli to len zábavné grimasy, stoický pokoj po premenení mečbalu či evidentná provokácia nekompromisného amerického publika. Ruský tenista má na rováši i ďalšie nezmyselné problémy, ktoré ho postavili do polohy „zlého chlapca svetového tenisu“. Za zmienku stojí jeho konflikt s gréckym supertalentom Stefanosom Tsitsipasom či viaceré nevhodné vyhlásenia, ktoré rozvírili inak pokojné vody tenisového sveta.

Nový zlý chlapec tenisu?

Pravda, na nezmyselné a mimoriadne agresívne excesy Nicka Kyrgiosa sa Medvedevove výstrelky ani zďaleka nechytajú, no povesť problémového tenistu ho predsa len sprevádza. "Máme na Tour nového zlého chlapca? Nemyslím si to," znela rázna odpoveď zverenca Gillesa Cervaru.

Tak či onak, Daniil Medvedev sa v tomto roku zaskvel predovšetkým brilantnými výkonmi, ktoré ho posunuli na štvrtú priečku sveta. Z nej ho neskôr zosunul finalista nedávneho Turnaja majstrov Dominic Thiem, no je to práve temer dvojmetrový obor, kto má v budúcej sezóne najreálnejšiu možnosť ukončiť nadvládu veľkej štvorky.


Tagy: Daniil Medvedev

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/ps
Foto:
SITA/AP/Adam Hunger; Video: YouTube/US Open Tennis Championships

DISKUSIA