Šéf UEFA si nedával servítku pred ústa: Video? Je to chaos, rozhodca nie je psychiater!

Aleksander ČeferinAleksander Čeferin Zdroj: Profimedia

NYON - Predseda Európskej futbalovej únie UEFA Aleksander Čeferin priznal, že nie je fanúšikom videa. Podľa neho spôsobuje zmätok. UEFA preto navrhne zmenu pravidiel v posudzovaní ofsajdov.

"Je to chaos. Nie som fanúšikom videa. Bol som skeptický a môžem povedať, že výsledky sa mi nepáčia. Bohužiaľ cesta späť neexistuje," povedal Čeferin v rozhovore pre Daily Mirror. "To, že tolerujete pri ofsajde jeden alebo dva centimetre, nestačí. IFAB a našim rozhodcom navrhneme zmenu," uviedol päťdesiatdvaročný Slovinec.

"Ak máte dlhý nos, tak ste v ofsajde. Ofsajdovú čiaru tiež kreslí VAR. Je to subjektívny nákres objektívneho kritéria. Preto navrhneme, aby sa tolerancia pohybovala v rozmedzí 10 až 20 centimetrov. Je v poriadku, ak neodpískáte jednocentimetrový ofsajd. Zmyslom ofsajdu je, že máte určitú výhodu," vyhlásil. 

Čo je zámerné?

Okrem ofsajdového pravidla panujú podľa neho nejasnosti aj pri posudzovaní hry rukou. "Pred dvoma týždňami sme do nášho sídla v Nyone pozvali špičkových trénerov. Prišli Jürgen Klopp, Pep Guardiola, Max Allegri, Carlo Ancelotti a Zinedine Zidane. Dali sme im príklad s hraním rukou. Spýtali sme sa ich, či išlo o zámernú ruku, alebo nie. Polovica miestnosti povedala áno, polovica nie. Tak mi povedzte, nakoľko je to pravidlo jasné. Nevieme nič. Čo je zámerné? Rozhodca nie je psychiater, aby vedel, či to hráč urobil naschvál, alebo nie," konštatoval Čeferin.

Elektronická tabuľa oznamuje, že Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/

UEFA sa dnes na zasadnutí v Nyone dohodla na tom, že videorozhodcu využije počas marcovej play off Ligy národov, ktoré určí posledných štyroch účastníkov európskeho šampionátu 2020. Video chce tiež využiť v európskej kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2022 v Katare. Tento krok ale musí schváliť Medzinárodná futbalová federácia FIFA.

Viac o téme: UEFA FIFA Pep Guardiola Carlo Ancelotti Jürgen Klopp Zinedine Zidane Aleksander Čeferin Max Allegri
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články