VIDEO Česi musia opäť prepísať športové dejiny: Znovu sa o to postarala zázračná Ledecká!

Ester LedeckáEster Ledecká Zdroj: Frank Gunn/The Canadian Press via AP

LAKE LOUISE - Olympijská víťazka v superobrovskom slalome Ester Ledecká oslavuje prvý triumf v lyžiarskom Svetovom pohári. Na obľúbenej trati v kanadskom Lake Louise vyhrala zjazd a je prvou českou víťazkou v tejto disciplíne.

V kanadskom Lake Louise v piatok zvíťazila časom 1:31,87 min, keď so štartovým číslom 26 o 35 stotín sekundy prekonala dovtedajšiu líderku Corinne Suterovú zo Švajčiarska. Tretia bola Rakúšanka Stephanie Venierová, ktorá zaostala o 0,45 s. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová v Kanade neštartuje.

"Som samozrejme šťastný. Ester predviedla perfektnú jazdu. Takéto predvádzala v tréningu, ale teraz sa jej zišli všetky pasáže naraz. Mala aj šťastie, pretože päť minút po nej prišla hmla," povedal tréner Tomáš Bank v Českej televízii. V tréningoch zašla Ledecká ôsmy a piaty čas. "Vďaka tomu si Ester verila," konštatoval Bank.

Ester Ledecká Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP

Začiatok zjazdu bol kvôli sneženiu o hodinu oneskorený, usporiadateľom sa ale podarilo čerstvý sneh z trate odpratať. Štart bol znížený a oproti tréningom boli časy takmer o 20 sekúnd rýchlejšie. Na prvom medzičase bola agresívne idúca Ledecká tretia, na druhom druhá a na zvyšných už najrýchlejšia. V cieli podobne ako na olympiáde neverila, že vedie. Prvou gratulantkou bola slovinská pretekárka Ilka Štuhecová.

Ledecká štartovala s číslom 26, s ktorým šokovala vlani v Pchjongčchangu, kde získala zlato v superobrovskom slalome. Aj ten bol vtedy kvôli počasiu skrátený. V zjazdárskom Svetovom pohári je to prvá výhra Ledeckej v kariére, ale inak už osemnásta. Predošlých 17 zaznamenala v paralelných disciplínach na snowboarde, na ktorom je dvojnásobnou majsterkou sveta a takisto olympijskou víťazkou.

Na olympijskej zjazdovke v Lake Louise sa Ledeckej darí. Predvlani tam vyhrala jeden z tréningov a potom bola siedma v pretekoch, čo bolo doteraz jej najlepšie umiestnenie v SP. Vlani skončila v jednom zo zjazdov v kanadskom stredisku desiata.

Ester Ledecká Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

Dvadsaťštyriročná Ledecká je treťou českou víťazkou individuálneho závodu vo Svetovom pohári. Pred ňou to dokázali Olga Krížová Charvátová, ktorá vyhrala kombináciu v Schruns 1983 a slalom v Piancavallo 1986, a Šárka Strachová, dvojnásobná víťazka slalomu v Aspene v rokoch 2008 a 2009. V sobotu je v Lake Louise na programe druhý zjazd sezóny a Ledecká bude mať ďalšiu šancu na úspech. V nedeľu je v pláne super-G.

Dvojnásobná olympijská víťazka Ledecká celý november trénovala v Kanade, záverečnú prípravu pred SP 2019/2020 absolvovala v stredisku Nakiska v provincii Alberta. Najznámejšia obojživelníčka na snehu, ktorá úspešne kombinuje snoubording so zjazdovým lyžovaním, má rada kanadské Lake Louise, vlani tam bola v zjazde desiata a rok predtým dokonca siedma. Až do piatku to bolo jej najlepšie umiestnenie vo Svetovom pohári v allpskom lyžovaní.

S náročnými podmienkami sa vyrovnávala aj trojnásobná obhajkyňa veľkého glóbusu a vedúca žena celkového poradia Mikaela Shiffrinová z USA. Najúspešnejšia slalomárka histórie seriálu skončila vo svojom prvom zjazde SP po vyše roku na desiatej pozícii, mala o 96 stotín sekundy horší čas než Ledecká.

Zjazd žien: 1. Ester Ledecká (ČR) 1:31,87 min, 2. Corinne Suterová (Švaj.) +0,35 s, 3. Stephanie Venierová (Rak.) +0,45, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.), Nina Ortlieb (Rak.) obe +0,66, 6. Sofia Goggiová (Tal.) +0,69, 7. Nicole Schmidhoferová (Rak.) +0,74, 8. Kira Weidleová (Nem.) +0,82, 9. Nicol Delagová (Tal.) +0,94, 10. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,96

Celkové poradie SP (po 5 súťažiach): 1. Shiffrinová 366, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) 160, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 138, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 128, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 125, 6. Marta Bassinová (Tal.) 122

Poradie zjazdu (po 1. súťaži): 1. Ledecká 100, 2. Suterová 80, 3. Venierová 60, 4. Rebensburgová, Ortliebová 50, 6. Goggiová (ITA) 40

Viac o téme: Ester Ledecká
  • Zdroj: ČTK, SITA, TASR