Výborné správy pre slovenský hokej: Peniaze do mládeže, na rade je stavba ľadových plôch

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan
Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) bude v nasledujúcom kalendárnom roku pracovať s jedným z najvyšších rozpočtov v histórii. Okrem toho v utorok predĺžil zmluvu o spolupráci s generálnym partnerom. Prezident Miroslav Šatan novinárom oznámil, že v najbližších mesiacoch sa postavia v deviatich menších mestách a obciach ľadové plochy pre rozvoj pohybovej gramotnosti.

"Sme radi, že nielen štát, mestá alebo rodičia podporujú hokej, ale sú tu aj sponzori, ktorí pri nás stoja. Spoločnosť Kaufland je náš najvýraznejší partner za posledné roky a verím, že spolupráca je obojstranne výhodná," povedal Šatan, ktorého teší, že v zväzovej pokladnici sa nachádza dostatok financií na rozvoj slovenského hokeja.

"Spolu s dotáciami budeme v rámci rozpočtu rátať so sumou 28 miliónov eur. Zatiaľ nie je rozhodnuté, aké budeme mať plány s potenciálnym ziskom z MS. Dohodli sme sa, že do júna máme čas. Vytvorí sa skupina, ktorá sa bude zaoberať investovaním finančných prostriedkov do slovenského hokeja. Malo by sa tak diať postupne, nie naraz, ale v priebehu niekoľkých rokov prostredníctvom zmysluplných projektov," pokračoval prezident SZĽH.

Jedným zo zaujímavých projektov zväzu je výstavba nekrytých ľadových plôch s rozmermi 40 x 20 metrov v obciach alebo menších mestách. SZĽH chce v rámci tejto aktivity nainštalovať až dve desiatky klzísk, zatiaľ uspelo deväť žiadateľov. Na nové ľadové plochy sa môžu tešiť v Novej Ľubovni, Šoporni alebo v Tvrdošíne.

"Spustili sme verejnú výzvu, do ktorej sa prihlásili mestá s dlhodobým plánom postaviť ľadovú plochu. V prospech týchto miest rozhodlo aj to, že sa klziská neskôr prekryjú strechou a sezóna bude dlhšia," vysvetľoval Šatan.

SZĽH využije pri výstavbe malých ľadových plôch financie zo štátnej dotácie vo výške 10,2 milióna eur na rozvoj hokejovej infraštruktúry a odstraňovanie pohybovej negramotnosti detí a mládeže, ktorú schválila vláda ešte začiatkom júla. "Kritériom bolo aj to, aby bol v blízkosti spomenutých obcí a miest fungujúci hokejový klub. Podstatou projektu je to, aby sa deti naučili korčuľovať a následne sa venovali hokeju v kluboch," hovoril štvornásobný medailista z MS a kapitán "zlatých chlapcov" z Göteborgu..

Zatiaľ čo zväz realizuje projekty na miestnej úrovni, debata o výstavbe novej multifunkčnej haly, ktorá by mohla byť v budúcnosti dejiskom svetového šampionátu, nie je momentálne aktuálna. "V tomto sme zatiaľ nepokročili, nie je to pre nás veľká priorita. MS na Slovensku môžu byť najskôr aj tak až o osem či desať rokov. Je dobré nad tým začať rozmýšľať, ale nemusíme na to tlačiť. Mali sme ponuky, ale všetko bolo iba v štádiu kreslenia projektu a nie výstavby haly," doplnil Šatan.


Tagy: Miroslav Šatan SZĽH

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Dano Veselský

DISKUSIA