Federer terčom nemiestneho útoku: Mats, toto bolo ozaj cez čiaru... Nemyslíš, že už stačilo?

Roger Federer
Roger Federer

BAZILEJ - Roger Federer je pre mnohých najlepším tenistom všetkých dôb, odvážnejšie tvrdenia hovoria o najlepšom športovcovi vôbec. Nečudo, človek bez škandálov, povrchných komentárov, ktorý sa vždy správal vzorne a korektne. K tomu navyše 103 titulov na okruhu ATP, vrátane 20 grandslamových. Zdá sa však, že niekomu ležia úspechy švajčiarskej legendy v žalúdku.

Mats Wilander, bývalá svetová jednotka, povedala, že úroveň Federerovej hry klesá. Vysvetlil to tým, že taktický prístup švajčiarskeho hráča sa zmenil postupom rokov. "Teraz sa rozhodol, že nemôže dopustiť, aby sa jeho protivníci dostali do rytmu. Úroveň jeho hry sa znižuje. Keď bol v najlepších rokoch, tak sa nestrachoval o svojich súperov, teraz to musí robiť," povedal Wilander v nedávnom rozhovore. 

Milý Mats, nejde náhodou v tenise či celkovo športe práve o to, aby jeden hráč zamedzil svojmu protivníkovi dostať sa do rytmu a vnútil mu svoju hru? K Wilanderovmu nevhodnému a prapodivnému komentáru na Federerovu adresu neprišlo v tomto ročníku prvý raz. A nielen v práve skončenej sezóne. 

Wilander, ktorého neslávne preslávili problémy s kokaínom, pritom po Australian Open 2018 povedal, že Federer môže vyhrať ešte aspoň päť grandslamových titulov. Odvtedy síce čaká na titul, no napríklad na Wimbledone 2019 bol od neho jeden víťazný fiftín. Po tomto zápase si Wilander rýpol do Federera. Povedal, že hral príliš na istotu, a preto napokon prehral. 

Kritika z úst Wilandera prišla okamžite po zápase. Povedal, že Federer zvolil pred koncom duelu zlú taktiku a dodal, že Švajčiar v posledných rokoch takticky zaspal a neposunul sa. Pravdaže, právo na kritiku má každý, avšak u Wilandera sa zdá, že svoje postoje mení podľa toho, ako sa v noci vyspí. 

Wilanderove najväčšie vavríny pritom prišli vo veku 24 rokov (1988) a odvtedy sa na grandslamoch výraznejšie nepresadil. Za zmienku stojí jedine štvrťfinále Wimbledonu 1989, v ktorom podľahol Johnovi McEnroeovi 1:3 na sety. Preto by mal skôr kašľať na zbytočné komentáre, ktorými akurát zosmiešňuje samého seba, a užívať si hru najlepšieho tenistu dejín.

Kým jeden kritizuje, druhý legendárny hráč udelil Federerovi zaslúženú pochvalu. Boris Becker označil velikána spod švajčiarskych Álp najpopulárnejšou športovou osobou na planéte a vyzdvihol ho aj ponad Messiho. Becker podotkol, že keby sa Messiho niekto niečo opýtal v angličtine či nemčine, tak by nebol schopný odpovedať, zatiaľ čo Federer rozpráva plynule nemčinou, angličtinou i fracúzštinou. 


Tagy: Roger Federer Mats Wilander

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

DISKUSIA