Pozitívnu náladu hokejového národa podporil aj Šatan: Chlapci sú ochotní reprezentovať

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan

BRATISLAVA - Slovenských hokejových reprezentantov čaká druhá turnajová previerka v sezóne. Po vystúpení na novembrovom Nemeckom pohári v Krefelde sa v najbližších dvoch dňoch predstavia na Švajčiarskom pohári vo Vispe, kam cestovali s víťaznými ambíciami.

Silný ruský výber ich preverí

Zverenci trénera Craiga Ramsayho odohrajú vo Švajčiarsku záverečné dve stretnutia v tomto kalendárnom roku. Vo štvrtok o 16.15 h nastúpia proti olympijskému výberu Ruska, následne v piatok na základe výsledkov prvého hracieho dňa buď proti domácemu Švajčiarsku, alebo Nórsku.

"Do každého zápasu pôjdeme s tým, že ho chceme vyhrať. Poskladáme zostavu tak, aby bola čo najsilnejšia. Chceme si otestovať vybraných hráčov proti kvalitným súperom. Výber Ruska ním určite je. Sme radi, že nám tieto turnaje dávajú do cesty práve ruský tím, ktorý je veľmi silný a máme možnosť proti nemu odskúšať hráčov," povedal generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

Chlapci oplývajú ochotou reprezentovať

Tréner Ramsay spoločne so Šatanom museli oproti pôvodnej nominácii urobiť v kádri niekoľko zmien. Z účasti vo Vispe sa ospravedlnili obranca Michal Čajkovský a útočníci Michal Krištof, Ján Sýkora a Peter Šišovský, ich miesta zaujalo trio zo Slovana Martin Štajnoch, Tomáš Matoušek, Tomáš Zigo a útočník Trenčína Marek Hecl. "Sú to hráči, ktorých chceme vidieť v akcii a sú ochotní reprezentovať," uviedol Šatan na adresu dodatočne nominovaných hokejistov.

Reprezentačný debut si vo Švajčiarsku odkrútia brankár Matej Tomek z Trenčína a obranca Pardubíc Michal Ivan. "Bolo to pre mňa prekvapenie, keď sa mi ozval pán Šatan a spýtal sa ma, či som zdravotne v poriadku. Samozrejme, budem robiť všetko pre to, aby som sa za reprezentačnú pozvánku odvďačil. Budú to pre mňa cenné skúsenosti," vyslovil sa 20-ročný Ivan.

Reprezentačný dvojkríž sa neodmieta

Druhým brankárom v kádri je skúsený Branislav Konrád z Olomouca. V osmičke nominovaných obrancov nechýba Marek Ďaloga, ktorý pred viac ako troma týždňami ukončil pôsobenie v Sparta Prahe. Hoci nemá hernú prax, Šatan s Ramsaym ho poznajú a účasťou na reprezentačnej akcii mu tiež chcú pomôcť k jej opätovnému získaniu.

"Reprezentácia sa neodmieta. Teraz je najdôležitejšie, aby som nesklamal a pomohol mužstvu k výhre na turnaji," zdôraznil Ďaloga. V kádri sú štyria hráči bratislavského Slovana. "Tým, že je Slovan prvý v lige, je úplne prirodzené pre nás pozerať sa do ich kádra, na hráčov, ktorí sa zaslúžili o to, že sa klubu darí," poznamenal Šatan. Realizačný tím dopĺňajú asistenti Ján Pardavý z Trenčína a Andrej Podkonický zo Zvolena.

Jedným z najskúsenejších hráčov v kádri je 29-ročný útočník Libor Hudáček z Liberca. "Je to pre mňa nová úloha a zároveň výzva. Možno budem aj školiť mladších hráčov v tíme. Tréneri zatiaľ neurčili kapitána a asistentov, uvidíme, komu zveria tieto úlohy, nechám sa prekvapiť," povedal Hudáček.

Olympijský výber Ruska v úvodnom dueli Slovákov riadne preverí. "Rusi sú vždy ťažký súper. Vedia podržať puk, keď ho majú na hokejkách, sú silní. Preto je dôležité, aby sme mali puk vo svojej moci my a oni nás naháňali. Treba zopakovať náš výkon proti Rusom z Nemeckého pohára, kde sme ich prekvapili rýchlou hrou a narobili im problémy," povedal tréner Ramsay.

Kádre účastníkov Švajčiarskeho pohára (NaturEnergie Challenge 2019) vo Vispe:
SLOVENSKO:
Brankári:
Matej Tomek (HK Dukla Trenčín/HK '95 Považská Bystrica), Branislav Konrád (HC Olomouc)

Obrancovia: Marek Ďaloga (bez klubu), Ivan Ďatelinka (HC '05 Banská Bystrica), Patrik Koch (HC Košice), Lukáš Kozák (HK Poprad), Adam Jánošík (HC Litvínov), Michal Ivan (HC Dynamo Pardubice), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň), Martin Štajnoch (HC Slovan Bratislava)

Útočníci: Radovan Puliš, Tomáš Matoušek, Tomáš Zigo (všetci HC Slovan Bratislava), Peter Zuzin (HC 07 Detva), Marcel Haščák (HC Košice), Andrej Kollár (HK Nitra), Michael Vandas (HK Poprad), Libor Hudáček (HC Bílí Tygři Liberec), Pavol Skalický (BK Mladá Boleslav), Filip Krivošík (HPK Hämmenlinna), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec), Marek Hecl (HK Dukla Trenčín). Tréner: Craig Ramsay

Olympijský výber Ruska:
Brankári:
Iľja Konovalov (Lokomotiv Jaroslavľ), Ivan Bočarov (Dinamo Moskva), Ivan Fedotov (Traktor Čeľabinsk)

Obrancovia: Nikolaj Demidov, Andrej Jermakov (obaja Sibir Novosibirsk), Zijat Pajgin, Damir Šaripzjanov (obaja Neftechmik Nižnekamsk), Jegor Voronkov (Viťaz Podoľsk), Grigorij Dronov (Metallurg Magnitogorsk), Iľja Karpuchin (Traktor Čeľabinsk), Vadim Kudako (Severstaľ Čerepovec)

Útočníci: Artur Kajumov, Nikolaj Kovalenko, Pavel Kudrjavcev (všetci Lokomotiv Jaroslavľ), Vladimír Brjukvin, Ivan Igumnov (Dinamo Moskva), Vladislav Kodola, Bogdan Jakimov (obaja Severstaľ Čerepovec), Andrej Altybarmakjan (HK Soči), Alexej Byvaľcev (Viťaz Podoľsk), Arťom Galimov (AK Bars Kazaň), Alexander Dergačov (SKA Petrohrad), Sergej Tolčinskij (CSKA Moskva), Maxim Cypľakov (Spartak Moskva). Tréner: Oleg Brataš
      
Švajčiarsko:
brankári:
Reto Berra (Fribourg-Gottéron), Robert Mayer (Servette Ženeva)

obrancovia: Dominik Egli (SC Rapperswil), Michael Fora (HC Ambri-Piotta), Philippe Furrer (Fribourg-Gottéron), Roger Karrer (Servette Ženeva), Romain Loeffel (HC Lugano), Christian Marti, Dario Trutmann (obaja Zürrich Lions), Ramon Untersander (SC Bern)

útočníci: Andres Ambühl (HC Davos), Sven Andrighetto (Avangard Omsk), Alessio Bertaggia (HC Lugano), Enzo Corvi (HC Davos), Denis Hollenstein, Pius Suter (obaja Zürrich Lions), Tanner Richard, Noah Rod (obaja Servette Ženeva), Simon Moser, Vincent Praplan, Thomas Rüfenacht, Tristan Scherwey (všetci SC Bern). Tréner: Patrick Fischer

Nórsko:
brankári: Jonas Arntzen (Örebro), Lars Volden (Malmö)

obrancovia: Henrik Holm (Stavanger), Max Krogdahl (Frisk Asker), Erlend Lesund (Rögle), Jonas Hölos (Linköping), Mattias Nörstebö (Mora IK), Christian Bull (Storhamar), Kristian Östby (Sparta Sarpsborg), Hakon Pedersen Löken (Sparta Sarpsborg), Christian Kasastul (Frisk Asker

útočníci: Mathias Trettenes, Ludvig Hoff, Kristian Forsberg (všetci Stavanger Oilers), Samuel Solem (Brynäs), Henrik Knold (Sparta Sarpsborg), Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström (obaja Välerengen), Erik Salsten, Martin Rönnild (obaja Storhamar), Jörgen Karterud (Poprad), Gustav Willman Borvik (Kristianstad IK), Viktor Granholm (Frisk Asker), Alexander Reichenberg (Oskarshamn), Thomas Valkvae Olsen (Leksand IF). Tréner: Petter Thoresen

program turnaja:
štvrtok 12. decembra
16.15 Olympijský výber Ruska - Slovensko
19.45 Švajčiarsko - Nórsko

piatok 13. decembra
16.15 Nórsko - Olympijský výber Ruska/Slovensko
19.45 Švajčiarsko - Olympijský výber Ruska/Slovensko


Tagy: Miroslav Šatan Slovensko Nórsko Švajčiarsko Švajčiarsky pohár Olympijský výber Ruska

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Dano Veselský

DISKUSIA