VIDEO Melišek o šokujúcich dezinformáciách v Kanade: Museli sme ich presvedčiť, že tu máme záchody

Jaroslav Melišek v relácii Štúdio Športky
Jaroslav Melišek v relácii Štúdio Športky

BRATISLAVA - Jaroslav Melišek je momentálne výkonným riaditeľom WBHF, čo je medzinárodný hokejbalový zväz, ktorý sa venuje organizácii európskych i svetových šampionátov a turnajov v hokejbale vo formátoch 5+1, 4+1, no najviac 3+1. Vo veľmi zaujímavom rozhovore s moderátorom Štúdia Športky Robertom Kmeťom prebral niekoľko atraktívnych tém.

Jaroslav Melišek je jedným z prvých zakladateľov hokejbalovej ligy na Slovensku. Na konte má aj zorganizovaný prvý európsky a svetový šampionát, ktoré sa oba konali v Petržalke, a to v rokoch 1995 a 1996. "V Bratislave sa hral hokej s loptičkou a vtedy sme hrávali s takými legendami ako Anton a Peter Štastný, Rusnák či Pašek. Potom sme si neskôr založili ligu, v prvom ročníku súťaže v roku 1981 sa nám prihlásilo 180 mužstiev. Prvý medzinárodný event, a to Majstrovstvá Európy, sa konal v Petržalke. Veľa ľudí nám neverilo, no na finále Slovensko – Česko vtedy prišlo viac ako 2000 ľudí, niektorí boli dokonca na stromoch, či na strechách, aby videli," prezradil Jaroslav Melišek. 

WBHF úzko spolupracuje aj vďaka zahraničným kontaktom Jaroslava Meliška s Kanadou, práve tá je totiž nielen mekkou hokeja, ale aj hokejbalu. "Budúcnosť v hokejbale má formát 3+1. Američanov a Kanaďanov sme vtedy museli presviedčať, že tu vôbec máme záchody. Keď zistili, že ich tu máme, tak sem radi prišli a odvtedy sa aj radi vracajú, dezinformácie, ktoré oni tam majú, to je vcelku vážna vec," konštatoval bývalý prezident Slovenského zväzu florbalu.

Skúsený funkcionár prezradil, prečo sa v rámci hokejbalu nepridal k zväzu, ktorý na Slovensku prednedávnom organizoval aj Majstrovstvá sveta v Košiciach, ale rozhodol sa pre vytvorenie nového. "Druhá federácia má problémy s fejkovými tímami. To je dôvod, prečo vznikla WBHF, ľudia v Kanade už boli nahnevaní. V Košiciach napríklad z 15-tich tímov bolo až deväť kanadských, akurát jedni mali dresy Talianska, druhí dresy Grécka atď. Majú predkov, nazvú sa "heritage" a majú to vybavené. To bol hlavne ten spor, prečo vznikla WBHF, aby sa šlo cestou reálnych tímov. Aj teraz v Košiciach aj Švajčiari v skupine hrali napríklad v skupine s piatimi tímami, z toho štyri tímy boli hráči z Kanady," informoval o problémoch v amatérskom športe Melišek. 

WBHF zaujala aj spoluprácou s najlepšou ligou sveta v hokeji. "Keď si pozriete stránky NHL, tak sa podporuje hokejbal, aby deti získali motoriku a naučili sa narábať s hokejkou. V Rusku sa to rieši aj cez nás. NHL podporuje napríklad aj Čínu, kde začíname hrať hokejbal a hokej, celý ten americký systém presúvame do Číny, začíname totiž pilotný projekt s 80-timi školami v okolí Pekinu," prezradil Melišek.

Momentálne sa v bratislavskej Engerau Aréne koná Svetový pohár v hokejbale, vychutnať si ho môžete do 15. 12. 2019, okrem Slovenska sa na turnaji predstaví aj najväčšia hráčska kvalita tohto športu. "Svetový pohár sme najprv riešili ako Európsky šampionát, no prihlásili sa nám aj Kanaďania, takže tu máme tých najlepších hráčov v trojkovom hokejbale z celého sveta," sprostredkoval atraktívne informácie bývalý prezident Slovenskej hokejbalovej únie. 

 


Tagy: hokejbal ISBHF WBHF Štúdio Športky Jaroslav Melišek

Zdroj:
športky
Foto:
športky; Video: športky

DISKUSIA