Gólové hody v Žiline: Olympijský tím nešetril bojovných mladíkov

Peter Oremus
Peter Oremus

ŽILINA - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali v piatkovom prípravnom zápase v Žiline s Olympijským tímom SR 4:7. Mužstvo vedené trénerom Petrom Oremusom položilo základ víťazstva už v prvej tretine, ktorú vyhralo 4:1.

Vydarený debut v národnom tíme zažil 21-ročný útočník Nitry Daniil Fominych, ruský rodák, ktorý si momentálne vybavuje slovenské občianstvo, strelil v drese Olympijského výberu dva góly a pridal aj jednu asistenciu. Tri body zaznamenali aj Roman Žitný (1+2) a Christián Michalčin (1+2). Tréneri sa dohodli aj na doplnkovom päťminútovom predĺžení na 3 na 3, v ktorom za olympionikov dali góly Šimon Petráš a Fominych a za SR 20 skóroval Martin Faško-Rudáš. V dodatočných nájazdoch uspela "dvadsiatka" 2:0 vďaka Adamovi Paulínymu a Kristiánovi Kováčikovi.

Pre slovenskú "dvadsiatku" slúžil duel ako príprava pred nadchádzajúcimi juniorskými MS v Česku. Zverencov trénera Róberta Petrovického preveria pred šampionátom ešte českí (22. decembra o 14.30 v Třinci) a ruskí rovesníci (23. decembra v Žiline o 15.00).

Hoci išlo o prípravný zápas, tímy si od úvodu nič nedarovali a hral sa fyzický hokej s množstvom osobných stretov. Už v 51. sekunde putoval na stretnú lavicu Minárik a Olympijský tím šiel po 74 sekundách do vedenia zásluhou Žitného. Následne mohol po chybe Cibáka vyrovnať Mrázik, no Škorvánek si s jeho bekhendom poradil. Paradoxne viac zohrato pôsobil Olympijský tím, ktorý tesne po uplynutí oslabenia zvýšil po dravom prieniku Fominycha na 2:0. O zníženie sa postaral v presilovke Kňažko, no v 14. minúte opäť Fominych prinavrátil svojmu mužstvu dvojgólové vedenie. Jednostrannú tretinu zakončil gólom na 4:1 R. Bondra.

Aj v druhej časti mala "dvadsiatka" problém s agresívnou hrou svojho súpera, ktorý si rýchlymi výpadmi a presnejšími kombináciami vytváral šance. V 29. minúte strelil piaty gól J. Sukeľ po prihrávke Michalčina. Vzápätí v prečíslení 2 na 1 vypálil Čacho iba do brankára Lackoviča. Približne v polovici zápasu prišlo k plánovanému striedaniu brankárov v oboch tímoch, Lackoviča nahradil medzi žŕdkami Rabčan a v Olympijskom tíme Škorvánka vystriedal Gajan. Aj Rabčan rýchlo lovil puk zo siete, keď ho z dorážky prekonal Roman.

Hráči "dvadsiatky" v tretej časti v snahe urobiť niečo s výsledkom zjednodušili hru, častejšie nastreľovali puky na bránku a snažili sa viac cloniť Gajanovi. V 50. min sa podarilo uniknúť Mrázikovi, ktorý v nájazde nedal Gajanovi šancu - 2:6. Slovenská 20-ka mohutne finišovala, gólmi Paulínyho a Ferenyiho znížila na rozdiel dvoch gólov, Jendek ešte nastrelil žŕdku, na väčšie zdramatizovanie zápasu jej už ale nezostal čas. Nepomohla jej ani záverečná power play bez brankára, naopak Michalčin do prázdnej bránky strelil siedmy gól svojho tímu.

Slovensko 20 - Olympijský tím SR 4:7 (1:4, 0:2, 3:1), 1:2 v dodatočnom predĺžení, 2:0 na dodatočné nájazdy
Góly: 13. Kňažko (Paulíny, Faško-Rudáš), 50. Mrázik (Tkáč), 56. Paulíny, 57. Ferenyi - 2. Žitný (Fominych, Michalčin), 7. Fominych (Žitný), 14. Fominych (J. Sukeľ), 16. R. Bondra (Hain), 29. J. Sukeľ (Žitný, Michalčin), 40. Roman (Čacho, R. Bondra), 60. Michalčin. Rozhodovali: Orolin, Baluška - Šoltés, Synek, vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:1, 130 divákov.

SR 20: Lackovič (33. Rabčan) - Vitaloš, Kňažko, Stacha, Bučko, Dlugoš, Fatul, Česánek, O. Turan - Faško-Rudáš, Minárik, Džugan - Mrázik, Paulíny, D. Jendek - Chromiak, K. Kováčik, Tkáč - Drábek, Ferenyi, Nespala - Sarvaš

Olympijský tím SR: Škorvánek (29. Gajan) - Hain, A. Sloboda, Hatala, Petrinec, Michalčin, J. Cibák, M. Roman, Maier - Š. Petráš, Čacho, R. Bondra - Milý, Bjalončík, Hrehorčák - J. Sukeľ, Fominych, Žitný - Rogoň, Tamáši, Fafrák

Daniil Fominych, útočník Olympijského tímu SR: "Hrali sme uvoľnene, s pokojom, nebol na nás vyvíjaný tlak. Vďaka spoluhráčom sa mi podarilo takto presadiť. Veľmi ma potešilo, že som podal takýto výkon v prvom zápase za Slovensko. Verím, že ďalšie reprezentačné štarty čoskoro pribudnú."

Peter Oremus, tréner Olympijského tímu SR: "Všetci hráči, ktorí prijali pozvánku, aj tí, čo sa do nominácie dostali až dodatočne, splnili stanovené pokyny. Už štvrtkový tréning ukázal, že chlapci vytvorili nielen dobrú partiu, ale sú v nich aj hokejové schopnosti, čo potvrdili aj v tomto zápase. Prvýkrát trénujem takúto mladú krv, bola v tom energia, dravosť. Aj pre mňa je to veľká skúsenosť."

Martin Vitaloš, kapitán SR 20: "Myslím si, že ešte máme čo robiť, na čom zapracovať, čo sa týka systému, korčuľovania, hry do tela i presnosti prihrávok. V prvej tretine sme hrali veľmi ustráchane, odhadzovali sme puky, nevytvorili sme si žiadne šance. Tréner nám povedal negatíva. S chalanmi sme to potom v šatni nakopli, hovorili sme si, aby sme makali, korčuľovali, začalo sa nám dariť. Čakali sme, že súper bude hrať agresívne, aj pre jeho hráčov to bol boj o miestenky v áčku."

Róbert Petrovický, tréner SR 20: "Bol to pre nás prvý zápas po tom, čo sme sa zišli v takomto zložení. Súper nás zavrel hneď pri prvom striedaní, išiel do presilovky a dal nám gól. Začiatok nebol ideálny, musíme si dávať na to pozor a byť lepšie pripravení. Chlapci boli pod tlakom, odhadzovali puky, postupne sa im však nohy rozviazali a ukázali v tretej tretine morálku. Sme veľmi radi za tento zápas, že sme si mohli urobiť obraz o našej hre."


Tagy: Slovensko U20 Slovenský olympijský tím

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA