VIDEO kuriozity zo severského derby: Fínsky brankár strelil gól pri reprezentačnej premiére!

Frans Tuohimaa sa pri svojom debute v drese F�nska postaral o kuri�zny g�lov� momentFrans Tuohimaa sa pri svojom debute v drese F�nska postaral o kuri�zny g�lov� moment Zdroj: SITA/AP - Alexander Safonov

MOSKVA - Hokejisti Fínska zdolali na Channel One Cupe v Moskve v severskom derby Švédsko vysoko 5:1.

Švédi, ktorí na úvod turnaja zdolali domáce Rusko, síce viedli, ale Fíni ešte počas druhej tretiny zápas otočili a na čele priebežnej tabuľky Euro Hockey Tour vystriedali český tím. Výhru spečatil brankár Frans Tuohimaa, ktorý pri svojom prvom štarte v reprezentačnom A-tíme skóroval pri power play Tre kronor.

Frans Tuohimaa sa pri Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP - Alexander Safonov

Úvodné dejstvo príliš vzruchu neponúklo. Švédi si počas neho zahrali dvakrát v početnej výhode, pričom v tej prvej zahrozil Pääjärvi, ale stavom nepohol. A nepodarilo sa to potom na druhej strane ani Fínom, ktorých najväčšiu šancu spálil Suomi.

Góly padali až od druhej časti. V 24. minúte pálil Sylvegard, Tuohimaa vyrazil puk ramenom do spoluhráča Niemeläho a puk od hýbajúceho sa Brodina zamieril do bránky. Platnosť gólu potvrdil arbiter pri videu a Švédi viedli.

Fíni kontrovali v presilovkách. Puljujärvi v polovici zápasu parádnou ranou zblízka vyrovnal, veľkú šancu potom premárnil Palmu, ale v 37. minúte Karjalainen tečom Kemiläinenovej rany dovŕšil obrat.

V úvode tretej tretiny Tuohimaa vychytal Wikstranda. Potom už zase úradovali majstri sveta Fíni a Aaltonen zvýšil na 3:1. V 58. minúte sa potom Tömmernesovi nepodarilo vyhodiť puk z bránkoviska, trafil gólmana Reideborna a Puustinen pretlačil puk za bránkovú čiaru.

Skvelý kúsok potom predviedol fínsky brankár Tuohimaa. Pri power play Švédov sa k nemu dostal puk, gólman si ho na hrane bránkoviska pripravil na hokejke a cez celé klzisko dokázal zamieriť úplne presne. Petersson sa síce ešte snažil puk dostihnúť, ale nepodarilo sa mu to.

Fínsko - Švédsko 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
Góly: 30. Puljujärvi, 37. Karjalainen, 44. Aaltonen, 58. Puustinen, 59. Tuohimaa (brankár) - 24. Brodin

Rusi si na domácom ľade poradili s Českom 4:3 po nájazdoch, pre Čechov to bola prvá prehra v prebiehajúcej sezóne.

Rusko – Česko 4:3 pp a sn (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 3. Kuzmenko, 18. Grigorenko, 49. Ožiganov, rozh. nájazd Tkačov – 22. Sedlák, 36. Filippi, 48. H. Zohorna

Viac o téme: Švédsko Fínsko Channel One Cup Frans Tuohimaa
  • Zdroj: ČTK, TASR