Veľká nádej slovenského plávania sa olympiádou nechce stresovať: Čakajú má náročné mesiace

Andrea PodmaníkováAndrea Podmaníková Zdroj: TASR

BRATISLAVA- Andrea Podmaníková je jednou z najväčších nádejí súčasného slovenského plávania. Na nedávnych majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v škótskom Glasgowe sa trikrát predstavila v semifinále a v niektorých prípadoch ju delili od postupu iba stotinky. Síce pomýšlala aj na vyššie méty, ale so sezónou 2019 nemôže byť nespokojná.

"Druhá polovica roka bola pre mňa veľmi úspešná. Dokázala som sa vzchopiť a po troch rokoch stagnovania aj zlepšiť. Človek sa mení a priority tiež. Moje ambície v Glasgowe boli trošku vyššie, ale pred pár rokmi by som neviem čo dala za takéto výsledky. Myslím si, že natrénované mám dobre a v pretekoch často rozhodujú detaily. Viem, kde sa môžem posunúť, čo zlepšiť a budem robiť všetko preto, aby sa tie malé chybičky neopakovali," vyjadrila sa Podmaníková.

Budúca sezóna bude v znamení snahy kvalifikovať sa na olympijské hry do japonského Tokia. Podmaníková však nechce na seba vyvíjať tlak a radšej sa koncentruje na vlastnú tvrdú prácu. "Nechcem sa stresovať tým, že sa blíži olympiáda a musím splniť limit. Skôr sa chcem sústrediť na to, čo môžem ovplyvniť, teda na môj tréningový proces. V polovici januára absolvujem sústredie na bežkách a potom a aj vysokohorské sústredie v Turecku. Potom to bude všetko iba o plávaní. Celkovo ma čaká náročných päť alebo šesť mesiacov, kedy si asi nevydýchnem," pokračovala 21-ročná plavkyňa.

Hoci športová kariéra Andrey Podmaníkovej v poslednej sezóne nabrala správny smer, mladá Slovenka dáva dôraz aj na štúdium v USA. "Nebudem plávať do konca života. Z jedného dňa na druhý sa môže všetko zmeniť a preto treba myslieť aj to, čo bude potom. Navyše, plávanie nie je hokej alebo tenis. Je ťažké sa v ňom presadiť a tiež si ním aj zarobiť. To, že vám nejaká uviverzita ponúkne plné štipendium, môžete tam vycestovať a robiť, čo vás baví je výborne. Je to na takej úrovni ako je u nás profesionálny šport. Okrem toho môžete zistiť, ako to funguje vo svete a niečomu sa priučiť," dodala Podmaníková.

Viac o téme: Andrea Podmaníková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články