La Vuelta odkryla svoje tajomstvá: Ťahákom pre divákov bude náročná skúška z Tour de France

Slovinský cyklista z Teamu Jumbo-Visma Primož Roglič sa stal víťazom Vuelty a Espaňa 2019
Slovinský cyklista z Teamu Jumbo-Visma Primož Roglič sa stal víťazom Vuelty a Espaňa 2019

BRATISLAVA - Organizátori 75. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa v utorok v Madride predstavili 21 etáp, ktoré od 14. augusta do 6. septembra 2020 čakajú na najlepších cyklistov sveta. Tentokrát záverečná Grand Tour sezóny zavíta až do štyroch krajín a jedným z najočakávanejších momentov celého podujatia bude ikonický kopec Col du Tourmalet, známy najmä z pretekov Tour de France.

Vuelta a Espaňa 2020 odštartuje v holandskom Utrechte, kde je na programe tímová časovka na viac než 23 kilometrov. Počas úvodného víkendu dostanú priestor šprintéri a netradične už po tretej etape bude nasledovať úvodný voľný deň. Štvrtá etapa je jednou z ôsmich, ktorá sa končí na vrchole stúpania. Šancu na uchmatnutie si červeného dresu budú mať vrchári, ktorí príliš nezaostanú v úvodnej časovke, na baskickom kopci Alto Arrate, ktorý je tradičnou kráľovskou etapou etapových pretekov Vuelta al País Vasco.

Ani jedna z etáp neprekoná hranicu 200 km a z pohľadu celkového poradia bude hrať dôležitú rolu dojazd na Col du Tourmalet (19 km; 7,4 %). Ide o záverečnú etapu prvého dlhšieho súťažného bloku, takže cyklisti vydajú zo seba maximum a očakávajú sa napínavé súboje. V ďalšom týždni prídu na rad okrem iného aj tradičné astúrske kopce ako La Farrapona, Alto de la Cobertoria či v 15. etape náročné stúpanie Alto de l'Angliru.

Na začiatku posledného týždňa sa cyklisti budú musieť vyrovnať s individuálnou časovkou na 33 km, pričom v jej závere ich čaká "stena" Mirador de Ézaro. Ide o kopec, ktorý má síce iba necelé dva kilometre, ale nachádzajú sa tam aj úseky s prevýšením 30%. Okrem Holandska, Španielska a Francúzska zamieri Vuelta v záverečnom týždni aj do Portugalska - vôbec prvýkrát od roku 1997. Rovnako ako v predošlých rokoch sa bude končiť v Madride, kde zabojujú o etapový triumf šprintéri.

V porovnaní s rokmi 2011, 2014 a 2018 sa zrejme na španielskych cestách nepredstaví slovenský cyklista Peter Sagan, keďže plánuje účasť na Giro d’Italia a Tour de France. Obhajcom červeného dresu je Slovinec Primož Roglič, no lídrom tímu Jumbo-Visma bude Steven Kruijswijk. "Vidím veľkú príležitosť dostať sa na pódium. Začiatok v Holandsku bude niečo špeciálne pre náš tím. Dobre poznám Tourmalet či Angliru a celkovo je to trať, ktorá mi je šitá na mieru," cituje Kruijswijk web wielerflits.nl.


Tagy: La Vuelta

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Manu Fernandez

DISKUSIA