NAJ úspechy slovenského športu v roku 2019: Vlhová pobláznila krajinu rovnako ako Sagan!

Petra Vlhová sa teší z tretieho miesta v slalome žien na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní
Petra Vlhová sa teší z tretieho miesta v slalome žien na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní

BRATISLAVA - Výberová chronológia najvýznamnejších úspechov slovenského športu v roku 2019 sa opiera predovšetkým o spanilé jazdy na lyžiach. Zjazdárka Petra Vlhová s biatlonistkami Anastasiou Kuzminovou a Paulínou Fialkovou prinášali skvelé "snehové správy" a to aj s ligotom najcennejších majstrovských kovov.

Podobne jagavo sa darilo na rôznych fórach aj slovenským paralyžiarom. Stabilitu letných úspechov zabezpečil na Tour de France cyklista Peter Sagan a do pozitívnej výslednice slovenského športu prispel viacerými "zárezmi" tradične aj tenis.            

JANUÁR

1. Lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v mestskom paralelnom slalome Svetového pohára v Osle. Vo finále zdolala Američanku Mikaelu Shiffrinovú a pripísala si šieste víťazstvo kariéry.

8. Petra Vlhová vyhrala v špeciálnom slalome sezóny Svetového pohára. V rakúskom Flachau sa jej to podarilo napriek silnej viróze.

17. Biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila v šprinte žien Svetového pohára v bavorskom Ruhpoldingu. Pripísala si druhý triumf v sezóne a pätnásty v kariére.

17. Cyklista Peter Sagan zvíťazil v 3. etape pretekov Tour Down Under v Austrálii.

20. Biatlonistka Paulína Fialková obsadila tretie miesto v pretekoch Svetového pohára s hromadným štartom na 12,5 km v nemeckom Ruhpoldingu.

21. Paralympionik Marek Kubačka vybojoval zlatú medailu v obrovskom slalome zrakovo znevýhodnených lyžiarov na MS v slovinskej Kranjskej Gore.

22. Henrieta Farkašová získala zlato v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta zdravotne znevýhodnených športovcov v Kranjskej Gore.

24. Henriete Farkašovej sa na MS zdravotne znevýhodnených športovcov v Kranjskej Gore podarilo dobyť zlato aj v slalome.

FEBRUÁR

1. Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou zvíťazili v obrovskom slalome Svetového pohára v Maribore. Obe zjazdárky dosiahli v súčte oboch kôl rovnaký čas 2:31,31 min.

8. Petra Vlhová získala historickú striebornú medailu na MS, keď vo švédskom Are uspela v alpskej kombinácii. Nikdy predtým žiadny slovenský zjazdár, ani vo federálnej ére, nestál na pódiu vrcholného podujatia po súťaži v individuálnej disciplíne.

14. Petra Vlhová sa vo švédskom Are stala majsterkou sveta v obrovskom slalome. Triumfovala s náskokom 14 stotín pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, bronzovú priečku obsadila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,38).

16. Petra Vlhová získala na majstrovstvách sveta v Are bronz v slalome. Zo Švédska si odniesla kompletnú medailovú zbierku.

MAREC

2. Šprintér Ján Volko získal zlatú medailu v behu na 60 m na halových majstrovstvách Európy v Glasgowe zlatú medailu časom 6,60 s, keď zdolal druhého Turka Emre Zafera Barnesa (6,61) a tretieho Holanďana Jorisa van Goola (6,62).

8. Biatlonistka Anastasia Kuzminová vybojovala na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde zlatú medailu v šprinte a skompletizovala si v kariére zbierku vzácnych kovov na MS. Druhú v poradí Nórku Ingrid Landmark Tandrevoldovú na 7,5 km trati zdolala o 9,7 sekundy a tretiu Nemku Lauru Dahlmeierovú o 12,6 s.

8. Petra Vlhová vybojovala svoj tretí triumf v obrovskom slalome Svetového pohára. Triumfovala v českom stredisku Špindlerov Mlyn.

9. Petra Vlhová obsadila 3. miesto v slalome na pretekoch SP v českom Špindlerovom Mlyne.

12. Paulína Fialková obsadila na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde vo vytrvalostných pretekoch 5. priečku, na bronzovú jej chýbalo 13,0 sekundy.

15. Cyklista Peter Sagan obsadil v 3. etape pretekov Tirreno-Adriatico v Austrálii 2. miesto.

16. Na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde finišovalo v pretekoch štafiet žien Slovensko s Ivonou Fialkovou, Teréziou Poliakovou, Anastasiou Kuzminovou a Paulínou Fialkovou na 6. mieste.

16. Petra Vlhová obsadila 3. miesto v slalome na pretekoch SP v andorrskom stredisku Grandvalira-Soldeu.

16. Jozef Metelka získal zlatú medailu v stíhacích pretekoch jednotlivcov v kategórii C4 na majstrovstvách sveta v dráhovej paracyklistike v holandskom Apeldoorne.

17. Petra Vlhová obsadila 3. priečku v obrovskom slalome na pretekoch SP v andorrskom stredisku Grandvalira-Soldeu. V celkovom proadí celozimného seriálu skončila druhá za fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

21. Anastasia Kuzminová triumfovala v šprinte vo finále Svetového pohára v Holmenkollene a zároveň obhájila malý krištáľový glóbus v tejto disciplíne. Úspech slovenskej výpravy v nórskom stredisku podčiarkla aj Paulína Fialková, ktorá finišovala na tretej pozícii.

21. Zrakovo znevýhodnený lyžiar Miroslav Haraus získal veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v para alpskom lyžovaní. Okrem toho vybojoval aj malé glóbusy za slalom a super-G.

23. Anastasia Kuzminová triumfovala v stíhacích pretekoch vo finále Svetového pohára v Holmenkollene. Svoje záverečné vystúpenie v stíhačke absolvovala bez jedinej streleckej chyby ako jediná spomedzi všetkých 60 biatlonistiek na štarte.

30. Na 54. majstrovstvách Európy v španielskej Guadalajare vybojovala karatistka Ingrida Suchánková v športovom zápase kumite bronzovú medailu v kategórii do 61 kg.

APRÍL

24. Stolní tenisti Ľubomír Pištej a Barbora Balážová obsadili v miešanej štvorhre na MS v Budapešti.

MÁJ

3. Viktória Kužmová získala v Prahe prvý titul na okruhu WTA. Spoločne s Ruskou Annou Kalinskou zvíťazili vo finále štvorhry nad turnajovými jednotkami Američankou Nicolou Melicharovou a Češkou Květou Peschkeovou.

12. Cyklista Peter Sagan zvíťazil v 1. etape pretekov Okolo Kalifornie.

JÚN

17. Peter Sagan zvíťazil v 3. etape pretekov Okolo Švajčiarska.

19. Peter Sagan obsadil 2. miesto v 5. etape pretekov Okolo Švajčiarska. Na podujatí triumfoval celkovo v bodovacej súťaži.

22. Slovenskí hokejbalisti zvíťazili vo finále na 13. MS v Košiciach nad Fínskom 4:3 a získali svoj štvrtý titul v sérii.

23. Šprintér Ján Volko získal na II. európskych hrách v Minsku v behu na 100 metrov striebornú medailu. V rámci súťaže miešaných družstiev si pripísal čas 10,38 s, zdolal ho jedine Portugalčan Carlos Nascimento o tri stotiny sekundy.

25. Boxer Andrej Csemez získal na II. európskych hrách v Minsku v hmotnostnej kategórii do 75 kg bronzovú medailu.

27. Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Mariana Petrušová získala na II. európskych hrách v Minsku bronz v K1 na 5000 m.

JÚL

5. Hubert Andrzej Olejnik sa stal vicemajstrom sveta v dvojitom trape na MS v streľbe z brokových zbraní v talianskom Lonate. Vďaka jeho výkonu získalo Slovensko tiež bronz v tímovej súťaži.

6. Cyklista Peter Sagan obsadil 2. miesto v 1. etape pretekov Tour de France, ktorá viedla z Bruselu do Bruselu a merala 194,5 km. Dosiahol rovnaký čas ako víťaz Mike Teunissen.

7. Jakub Grigar vybojoval na ME vo vodnom slalome juniorov v Liptovskom Mikuláši zlatú medailu. Triumfoval vo finále kategórie K1 do 23 rokov.

10. Cyklista Peter Sagan triumfoval v 5. etape 106. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe sa presadil v hromadnom špurte a pripísal si dvanásty triumf na prestížnych pretekoch v kariére.

12. Cyklista Peter Sagan obsadil 3. miesto v 7. etape pretekov Tour de France, ktorá viedla z Belfortu do Chalon sur Saône a merala 230 km. V cieli mal rovnaký čas ako víťaz Dylan Groenewegen.

13. Mariana Petrušová získala zlatú medailu v K1 na 1000 m v kategórii do 23 rokov na ME juniorov v rýchlostnej kanoistike v Račiciach.

21. Viktória Kužmová sa s Češkou Kristýnou Plíškovou stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA v Bukurešti. Vo finále si v pozícii nasadených štvoriek poradili s nenasadeným domácim párom Jaqueline Adina Cristianová, Elena Gabriela Ruseová.

28. Slovenský cyklista Peter Sagan si prevzal po záverečnej etape v Paríži svoj siedmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France. Osamostatnil sa na čele historických štatistík.

AUGUST

3. Tenista Filip Polášek s Rakúšanom Philippom Oswaldom sa stali víťazmi štvorhry na antukovom turnaji ATP v Kitzbüheli.

18. Filip Polášek s Chorvátom Ivanom Dodigom zvíťazili vo finále štvorhry na turnaji ATP v Cincinnati.

23. Štvorkajak v zložení Denis Myšák, Ákos Gacsal, Juraj Tarr, Gábor Jakubík, získal na MS v rýchlostnej kanoistike v Szegede bronzovú medailu na trati 1000 m

24. Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle obsadil v A-finále K1 na 1000 m na MS v Szegede štvrté miesto. Získal tak olympijskú miestenku na OH 2020 v Tokiu.

25. Štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek získal na MS v Szegede bronzovú medailu v K4 na 500 m. Vybojoval zároveň miestenku do Tokia.

30. Slovenský reprezentant v streľbe Patrik Jány obsadil tretie miesto vo vzduchovej puške 60 na podujatí Svetového pohára v Rio de Janeiro a vybojoval si miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. 

SEPTEMBER

7. Vodný slalomár Matej Beňuš zvíťazil vo finále C1 záverečného kola Svetového pohára. V pražskej Troji si zároveň zabezpečil celkové prvenstvo v hodnotení SP.

13. Reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková sa stala majsterkou Európy v skeete. V talianskom Lonate obhájila titul z rakúskeho Leobersdorfu. Získala svoje štvrté individuálne zlato na ME. Spoločne s Luciou Kopčanovou a Veronikou Sýkorovou zároveň obsadili druhé miesto v súťaži družstiev.

13. Peter Sagan skončil druhý na pretekoch Grand Prix Cycliste de Quebec. Bolo to jeho najlepšie umiestnenie v sezóne na významnej klasike. 

13. Slovenský reprezentant Jozef Metelka obhájil zlatú medailu v časovke na majstrovstvách sveta UCI v cestnej paracyklistike v Holandskom Emmene. Získal tretí titul majstra sveta v časovke, celkovo deviaty v kariére.

22. Zápasník Tajmuraz Salkazanov získal bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v kazašskom Nur-Sultane v kategórii do 79 kg voľným štýlom.

25. Singlisti po ôsmy raz za sebou obhájili na MS vo vodnom slalome zlato v súťaži hliadok. Tím v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zdolal v Seu d'Urgell domácich Španielov o 1,05 sekundy.

28. Singlista Alexander Slafkovský obsadil na MS vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell 4. miesto.

29. Kajakár Jakub Grigar obsadil na MS vo vodnom slalome 10. miesto, vybojoval olympijskú miestenku pre Slovensko a zároveň ako prvý aj účasť v Tokiu na meno.

29. Peter Sagan obsadil piate miesto v cestných pretekoch na majstrovstvách sveta. V náročných upršaných podmienkach v anglickom grófstve Yorkshire sa do záverečného špurtu nedostal. 

OKTÓBER

6. Tenista Filip Polášek s Chorvátom Ivanom Dodigom zvíťazili vo štvorhre na turnaji ATP v Pekingu.

6. Športová gymnastka Barbora Mokošová vybojovala na MS v Stuttgarte miestenku na OH 2020 v Tokiu, ako druhá zo Slovenska na konkrétne meno. 

16. Slovenská paralympionička Veronika Vadovičová získala na MS v športovej streľbe v Sydney zlatú medailu v disciplíne R2 – vzduchová puška v stoji 60 rán.

24. Monika Chochlíková získala zlatú medailu v K1 žien do 52 kg na 22. majstrovstvách sveta WAKO v kickboxe

NOVEMBER

2. Snežana Babajevová vybojovala zlato v súťaži ľavou rukou v kategórii dospelých do 55 kg na MS v pretláčaní v Konstanci. Rebeka Martinkovičová ukoristila v kategórii do 80 kg bronz v súťaži ľavou rukou.

3. Na druhý deň Rebeka Martinkovičová vybojovala bronz aj v súťaži pravou rukou v kategórii do 80 kg.

21. Slovenský reprezentant v streľbe Patrik Jány vybojoval vo finále Svetového pohára v Číne 3. miesto vo vzduchovej puške mužov na 60 výstrelov.

DECEMBER

2. Petra Vlhová dosiahla premiérové pódiové umiestnenie v novej sezóne Svetového pohára. V americkom Killingtone skončila druhá v slalome o 2,29 sekundy za suverénnou domácou víťazkou Mikaelou Shiffrinovou.

15. Petra Vlhová triumfovala v paralelnom slalome Svetového pohára. Vo švajčiarskom St. Moritzi zdolala vo finále Švédku Annu Swennovú-Larssonovú o dve stotiny sekundy a pripísala si jubilejné desiate prvenstvo v pretekoch SP.


Tagy: Filip Polášek Peter Sagan Petra Vlhová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA