Sezóna snov s čerešničkou na torte: Kráľovná Vlhová dala slovenskému lyžovaniu nevídaný rozmer!

Petra Vlhová Petra Vlhová Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - "Sme malý tím z malej krajiny a ja som hrdá Slovenka." Slová Petry Vlhovej po zisku zlatej medaily v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare znejú v ušiach športovej verejnosti aj po desiatich mesiacoch ako ten najkrajší refrén. Až za "babou" z Liptova vtedy skončili dve olympijské šampiónky v tejto disciplíne Viktoria Rebensburgová a Mikaela Shiffrinová. Museli sa uspokojiť s medailami menej cenného odlesku.

Nebol to zďaleka jediný famózny počin Vlhovej v poolympijskej sezóne. Zo svetového šampionátu na severe Európy si priniesla medailový komplet, keď okrem zlata v obrovskom slalome brala striebro v kombinácii a bronz v slalome. "Tri stotiny jej chýbali na prvú zlatú medailu v kombinácii. Vtedy som si pomyslel, že z toho budú tri medaily, každá za jednu stotinku, čo stratila na Wendy Holdenerovú. Vyšlo to stopercentne," uviedol vtedy šéf odvetvia alpských disciplín a viceprezident SLA Ján Garaj.

Tri medaily z Aare boli čerešnička na torte za sezónou snov, akú nielen Petra Vlhová, ale aj celé slovenské zjazdové lyžovanie nikdy predtým nezažilo. Zverenkyňa Livia Magoniho to naplno rozbalila aj vo Svetovom pohári, kde si pripísala 14 pódiových umiestnení (5-6-3), z toho až päťkrát sa ocitla na najvyššom stupienku pre víťazky. Snové obdobie odštartovala na sklonku roka 2018 v rakúskom Semmeringu, kde triumfovala v obrovskom slalome. Na Nový rok sa tešila z celkového triumfu na tzv. mestských pretekoch v paralelnom slalome v nórskej metropole Oslo. Nasledoval víťazný slalom vo Flachau, kde jej okrem hustého sneženia strpčovala život aj choroba a vo februári a marci pridala ďalšie dve víťazstvá v obrovskom slalome. Prvé v slovinskom Maribore a druhé na severe Česka v Špindlerovom Mlyne, kde v hľadisku nechýbali stovky slovenských vlajok a atmosféra pripomínala medzinárodné majstrovstvá Slovenska. "Je tu toľko Slovákov, že sa cítim ako na domácich pretekoch. Všetkým patrí veľké ďakujem," rada poznamenala Petra Vlhová.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

Ešte pred podujatím SP v Špindlerovom Mlyne si Vlhová odskočila aj domov na Slovensko, aby potešila fanúšikov na jednom zo svojich domovských kopcov v Jasnej, kde sa konali preteky Európskeho pohára v slalome aj obrovskom slalome. Vo skvelej atmosfére dvakrát zvíťazila a potvrdila, že aj preteky tzv. nižšej kategórie nepodceňuje. "Naozaj sme do poslednej chvíle premýšľali, či bude Petra súťažiť. Náš pôvodný zámer prepraviť sa vrtuľníkom zo Špindlerovho Mlyna do Jasnej zlyhal pre počasie a po osemhodinovej ceste autom sme dorazili domov až v piatok o pol ôsmej večer. Verím však, že Peťa si to s domácimi fanúšikmi užila," komentoval Boris Vlha, Petrin brat a stály člen minitímu Vlhovcov.

Najmä vďaka Vlhovej nebola sezóna Svetového pohára 2018/2019 v ženskom zjazdovom lyžovaní iba suverénnym predstavením Mikaely Shiffrinovej. Celkové druhé miesto v bojoch o veľký aj dve malé glóbusy za slalom aj obrovský slalom urobilo z ambicióznej Liptáčky druhú najlepšiu lyžiarku na svete. To však nemusí a podľa jej trénera Livia Magoniho nesmie byť jej strop. "Chceme nielen reálne súperiť so Shiffrinovou, ale ju aj pravidelne zdolávať. Urobíme všetko preto, aby sme aj v budúcnosti robili radosť sebe aj našim fanúšikom," sľúbil pred novou sezónou tréner Livio Magoni.

Petra Vlhová a taliansky Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10
Viac o téme: Petra Vlhová Igor Vlha Livio Magoni Športovec roka 2019
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články