Nastáva čas boja, nominácia je definitívne uzavretá: Slovenky zabojujú na domácich MS o postup

Slovenská hokejová reprezentácia žien do 18 rokovSlovenská hokejová reprezentácia žien do 18 rokov Zdroj: hockeyslovakia.sk

BRATISLAVA - V 23-člennej slovenskej nominácii na blížiace sa majstrovstvá sveta v hokeji žien do 18 rokov v Bratislave figurujú hráčky zo 14 slovenských klubov plus jedna legionárka. Je ňou Tereza Lahová zo švajčiarskeho tímu Rapperswil-Jona Lakers. V nominácii trénera Petra Kúdelku hrá prím družstvo ŠKP Bratislava, ktoré dodalo do reprezentácie brankárku Nikolu Zimkovú, obrankyne Sofiu Vysokajovú, Emu Jaškovú, Anetu Kušmirekovú a Kristínu Slovákovú a tiež útočníčky Barboru Schredlovú a Martinu Vrbinskú. Kapitánkou tímu bude Sofia Vysokajová.

"Niektoré hráčky poznáme už viac sezón a veríme ich schopnostiam na ľade aj v rámci kolektívu. Práve šatňa a správny kolektív budú veľmi dôležité," uviedol tréner Peter Kúdelka pre spravodajstvo SZĽH a ďalej pokračoval: "Budeme spoločne trénovať do pondelka. Vtedy odohráme prípravný zápas s USA a hráčky potom dostanú voľno na Štedrý deň. Na tréningu sa opäť stretneme 25. decembra. Čo sa týka prípravného zápasu proti Američankám, som rád, že nás preverí adept na zlatú medailu. Pre naše hráčky to bude najťažší zápas v ich doterajších kariérach."

Majstrovstvá sveta bude hostiť od 26. decembra 2019 do 2. januára 2020 ružinovský Zimný štadión Vladimíra Dzurillu a na mladé Slovenky čaká premiéra v elitnej kategórii MS. Tréner Kúdelka nechce so svojimi zverenkami bojovať iba o záchranu. Smelým plánom nováčika je postup do vyraďovacej fázy.

Slovenské reprezentantky si vybojovali miestenku v najvyššej kategórii MS začiatkom tohto roka v Rakúsku. Na šampionáte A-skupiny I. divízie MS v Radentheine v konkurencii domácich reprezentantiek, Nemiek, Maďariek, Talianok a Dánok zvíťazili v štyroch z piatich duelov a obsadili postupovú prvú priečku. V mládežníckych kategóriách je väčšinou problémom udržať káder pokope na dvoch významných turnajoch v rade, ale Sloveniek sa to v tomto prípade netýka. "U dievčat je to paradoxne iné, keďže je ich menej ako chlapcov. Pozitívne je, že budeme mať k dispozícii až trinásť hráčok z tímu, ktorý si vybojoval postup. Zdravé jadro nám zostalo a teraz s ním budeme pracovať," povedal pre agentúru SITA 31-ročný kouč.

Šampionát hráčok do 18 rokov má špecifický herný formát. Štyri najlepšie svetové tímy sú nasadené do A-skupiny. Najlepšie dve družstvá zo štvorice Kanada, USA, Fínsko a Rusko si zabezpečia priamy postup do semifinále. Tímy na treťom a štvrtom mieste si zmerajú sily s najlepšou dvojicou z B-skupiny, v ktorej okrem Sloveniek figurujú aj Švajčiarky, Švédky a Češky. Výbery, ktorým bude patriť v "béčku" tretia a štvrtá priečka si zahrajú v baráži o udržanie sa v elitnej kategórii v sérii hranej na dve víťazstvá. Cieľom domácich hokejistiek je vyhnúť sa záchranárskym prácam.

"Budeme sa chcieť umiestniť na prvom, resp. druhom mieste, takže budeme potrebovať minimálne dve víťazstvá. So Švajčiarkami sme hrali, poznáme ich silu a veríme, že budeme schopní ich zdolať. V prípade Švédok a Češiek vieme, že sú na tom výborne korčuliarsky. Ak budeme chcieť postúpiť, budeme musieť ukázať hokej na hrane našich schopností. Až zápasy nám ukážu, či sme sa dobre pripravili," doplnil Kúdelka pre SITA.

Nominácia SR "18" ženy na záverečnú prípravu a majstrovstvá sveta v Bratislave (20.12. - 2.1. 2020)

Brankárky: Nikola Zimková (ŠKP Bratislava), Tamara Fabriová (HOBA Bratislava), Laura Medviďová (HK Mládež Michalovce)
Obrankyne: Sofia Vysokajová, Ema Jašková, Aneta Kušmireková, Kristína Slováková (všetky ŠKP Bratislava), Emília Leskovjanská (ŽHK Poprad), Lily Stern (HK Lokomotíva Nové Zámky), Lea Giertlová (HC’05 Banská Bystrica)
Útočníčky: Barbora Schredlová, Martina Vrbinská (obe ŠKP Bratislava), Andrea Klimantová, Tamara Dobošová (obe HK Iskra Partizánske), Júlia Matejková (HC’05 Banská Bystrica), Barbora Kapičáková (HT MHk 32 Liptovský Mikuláš), Romana Halušková (MŠK Púchov), Tereza Lahová (Rapperswil-Jona Lakers, Švajč.), Nina Hudáková (HC Košice), Alexandra Štetiarová (HK Trnava), Hana Fančovičová (HKL Baratislava), Nikola Nemčeková (MsHKM Žilina), Viktória Kučerová (HC 07 Detva).

Realizačný tím: Zuzana Zetková (manažérka), Peter Kúdelka (hlavný tréner), Barbora Kežmarská (asistentka trénera), Ján Cpin (tréner brankárov), Andrej Papp (lekár), Ľubomír Baka (masér), Marek Baláž (kondičný tréner), Matej Ševčík (konzultant).

Viac o téme: ŠKP Bratislava Slovensko U18 Peter Kúdelka Sofia Vysokajová Tereza Lahová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: hockeyslovakia.sk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy