Sagan nemá konkurenciu: V ankete Zlatý pedál dovŕšil víťaznú desiatku

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2019 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo člen absolútnej svetovej špičky ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po desiaty raz, z toho deviatykrát v neprerušenej sérii. Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom a líder tímu Bora-Hasgrohe zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika.

Druhé miesto v celkovom poradí o Zlatý pedál patrí Martinovi Haringovi a tretia priečka Jánovi Andrejovi Cullymu (obaja Dukla Banská Bystrica). Najlepších vyhlásili na piatkovom galavečere v hoteli Gate One v Bratislave. Peter Sagan v práve vrcholiacom roku získal rekordný siedmykrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, kde ovládol aj jednu z etáp. V profipelotóne si pripísal štyri víťazstvá, na svetovom šampionáte v anglickom Yorkshire skončil na skvelom 5. mieste.

Okrem Petra Sagana aj ďalší slovenskí reprezentanti v rôznych odvetviach cyklistiky sa postarali o pozoruhodné výkony. Kristína Madarasová získala titul majsterky Európy v bikrose. Martin Haring vybojoval 11 UCI víťazstiev (tri v jednotkovej kategórii) a triumfoval v kategórii horských cyklistov. Aktuálne mu vo svetovom renkingu patrí doteraz najlepšie umiestnenie slovenského "bajkera" v histórii modernej samostatnosti, pohybuje sa na 29.- 30. mieste. V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi (Kellys Factory Team). Počas sezóny napriek zraneniu vybojoval 4. miesto na majstrovstvách Európy, 2. miesto na pretekoch európskeho pohára v Špičáku, aj 18. miesto na pretekoch Svetového pohára v Maribore.

Martin Haring Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý (CK Rudina). Majster Slovenska vybojoval 6. miesto na majstrovstvách Európy aj sveta. Ocenenie Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prevzala skúsená Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava), ktorá sa až trikrát na vrcholných podujatiach dostala do najlepšej desiatky. Na ôsmom mieste skončila na majstrovstvách sveta v disciplíne scratch, ôsma bola aj na majstrovstvách Európy v rovnakej disciplíne a 9. miesto pripojila v kategórii madison na Európskych hrách.

Medzi bikrosármi tento rok svojimi výkonmi vyčnievala Kristína Madarásová. Ziskom titulu majsterky Európy, víťazstvom seriálu pretekov Európskeho pohára a 4. miestom na majstrovstvách sveta si právom prebrala ocenenie v kategórii Bikros/ BMX. Cenu najlepšieho cyklistu v disciplíne freestyle BMX si odniesol majster Slovenska Michal Kovačovič za 18. miesto na majstrovstvách Európy a 34. na majstrovstvách sveta. Cenu pre najlepšieho cyklokrosára si prebral Matej Ulík (Expres CZ Tufo Team Kolín), ktorý po roku zosadil z trónu tohto odvetvia Ondreja Glajzu ml.

Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala dvojica v zložení Dóra Rákoczová a Eszter Kulichová. Mladá dvojica krasojazdkýň získala 5. miesto na majstrovstvách Európy a 10. miesto na majstrovstvách sveta. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista patrí Jozefovi Metelkovi, ktorý po tretíkrát triumfoval na majstrovstvách sveta v časovke cestných pretekov zdravotne znevýhodnených športovcov. Na MS získal tiež zlato v stíhacích pretekoch na dráhe aj titul vicemajstra sveta na 1 km s pevným štartom.

Titul najlepšieho cyklistu v kategórii "masters" si z galavečera odniesol Peter Ftorek. Vo svojej kategórii 70+ vybojoval titul majstra sveta v cestnej cyklistike, zvíťazil i na domácom šampionáte v časovke jednotlivcov a bral celkové víťazstvo v domácej sérii.

Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za talent roka 2019 bol vyhlásený Martin Svrček (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý kadet z liahne Petra Sagana vybojoval na EYOF 3. miesto v pretekoch s hromadným štartom. Zároveň dvakrát zvíťazil na medzinárodných pretekoch kadetov Závod míru Jevíčko, odkiaľ si odniesol aj prvenstvo v bodovacej súťaži. Novinkou medzi oceneniami bolo vyhlásenie najlepšieho rozhodcu, stal sa ním Pavol Miazdra. Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku bol ocenený Josef Dvořák.