Náročný boj v Alta Badii: Kristoffersen zvládol tvrdé podmienky, Žampa prelomil bodové suchoty

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

ALTA BADIA - Henrik Kristoffersen sa stal víťazom obrovského slalomu mužom v talianskej Alta Badii v rámci pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2019/20. Dvadsaťpäťročný Nór vstupoval do druhého kola zo šiestej pozície, polepšil si o päť priečok a triumfoval s časom 1:57,33 min. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 27. miesto, jeho mladší brat Andreas nepostúpil do druhého kola.

Po úvodnej jazde bol na čele poradia iný nórsky zástupca - Leif Kristian Nestvold-Haugen. V druhom kole však na náročnej trati urobil viacero chýb a zaradila sa až na 11. priečku. Z triumfu sa tešil jeho krajan Kristoffersen, ktorý za sebou nechal prekvapujúco Cypriena Sarrazina.

"Bol to ťažký deň, som veľmi unavený. Mal som však dobre pripravené lyže a dobre nastavenú hlavu. Gratulujem aj Cyprienovi, ktorý išiel fantastické druhé kolo. Nevadilo mi, že trať bola skrátená," povedal v prvej televíznej reakcii víťaz.

Cyprien Sarrazin Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Francúz so štartovým číslom 35 poskočil v druhej jazde o dvadsať miest dopredu. Na stupne víťazov sa ešte dostal tretí Slovinec Žan Kranjec. Kristoffersen sa vďaka víťazstvu posunul na prvé miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára aj v rámci poradia disciplíny.

Žampa konečne bodoval

Adam Žampa vstupoval do druhého kola z 24. miesta a po úvodnom medzičase si držal náskok na priebežného lídra. Vo zvyšku jazdy sa však trápil s náročnými podmienkami na zjazdovke Gran Risa a klesol o tri stupienky. Za konečnú 27. priečku získal štyri body. Jeho brat Andreas obsadil v prvom kole nepostupovú 35. pozíciu.

Slovenský lyžiar Adam Žampa Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Alta Badia (Tal.) - nedeľa:

Obrovský slalom (1. + 2. kolo): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:57,33 min, 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,31 s, 3. Žan Kranjec (Slovin.) +0,39, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,46, 5. Marco Odermatt (Švaj.) +0,83, 6. Marco Schwarz (Rak.) +0,88, ... 27. Adam Žampa +2,36, 35. Andreas Žampa (obaja SR) - nepostúpil do 2. kola

Poradie vo Svetovom pohári (po 10 zo 44 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 343 bodov, 2. Vincent Kriechmayr (Rak.) 312, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 296, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 274, 5. Matthias Mayer (Rak.) 257, 6. Dominik Paris (Tal.) 249, ... 109. Adam Žampa (SR) 4

Obrovský slalom (po 3 z 11 pretekov): 1. Kristoffersen 193, 2. Kranjec 170, 3. Tommy Ford (USA) 161, 4. Pinturault 146, 5. Mathieu Faivre (Fr.) 129, 6. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) 110, ... 38. Adam ŽAMPA 4

Viac o téme: Adam Žampa Henrik Kristoffersen