Svetlejšie časy slovenského športu? Výrazná modernizácia, vláda odklepla slušný balík peňazí

Anton Siekel
Anton Siekel

BRATISLAVA - Športovú infraštruktúru na Slovensku čaká modernizácia. Po viacmesačnom úsilí predstaviteľov Slovenského olympijského a športového výboru vláda odsúhlasila 60 miliónov eur na modernizáciu a výstavbu športovej infraštruktúry v rokoch 2020 až 2022. O rozdeľovaní príspevkov bude rozhodovať naprieč celým politickým spektrom odsúhlasený Fond na podporu športu.

Cieľom 60-miliónovej dotácie je modernizácia, rekonštrukcia a budovanie športovej infraštruktúry, ktorá bude poskytovať podmienky najmä pre športovanie detí, mládeže, športové talenty, seniorov, ale aj znevýhodnené skupiny obyvateľstva a pre športovú reprezentáciu.

Z alokovanej sumy sú dva milióny k dispozícii už v roku 2020, v ďalšom sa bude rozdeľovať až 46,5 milióna a zvyšných 11,5 milióna eur dostanú žiadatelia v roku 2022. O dotáciu môžu žiadať samosprávy, športové kluby aj zväzy a subjekty, ktoré vlastnia či majú v dlhodobom prenájme športoviská.

"Ak nerátame finančné prostriedky na Národný futbalový štadión, či Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, čo sú iné projekty, do športu nikdy v histórii neprišla na podporu infraštruktúry počas samostatnosti takáto veľká suma peňazí. Diskusie o investíciách do infraštruktúry sme začali s kolegami zo Slovenského olympijského a športového výboru už v roku 2018, krátko pred Vianocami 2019 sa pretavili do konkrétneho rozhodnutia. Medzitým sme si na Slovenskom olympijskom a športovom výbore urobili domácu úlohu - chodili sme po Slovensku, mapovali situáciu so športoviskami, rokovali sme s predstaviteľmi vlády, parlamentu a samospráv, ktorí majú k téme čo povedať. Z týchto debát vyplynul materiál, ktorý vláda na svojom poslednom zasadnutí schválila,“ povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Šport nie je jediná oblasť, ktorá si dnes na Slovensku vyžaduje podporu. Jeho infraštruktúra je však dosť zanedbaná. Zástupcovia SOŠV po preskúmaní stavu v celej krajine vedia, kde šport tlačí topánka. S ďalšími predstaviteľmi športovej obce prichádzali v predošlých mesiacoch na Úrad vlády SR s konkrétnymi návrhmi a presviedčali kompetentných, že je potrebné venovať sa športu aj v tejto oblasti.

Pri rozhovoroch neboli len športoví funkcionári, ale najmä skúsení ľudia z auditorských a právnických kancelárií, daňoví poradcovia, zástupcovia sekcie športu na ministerstve školstva. Suma 60 miliónov eur je výsledkom dlhodobých rokovaní, výška dotácie na infraštruktúru sa viackrát menila. Fond na podporu športu dostal do vienka k pôvodným 20 miliónom eur, ktoré mu garantovala legislatíva a primárne by mali byť určené na športové poukazy, ďalších 60 miliónov eur.

"Je jedno, či financie rozdelí SOŠV, Fond na podporu športu či niekto iný zo športového hnutia. Vláda túto kompetenciu zverila fondu, o vznik ktorého sme sa v športovom hnutí dlhodobo snažili. Logicky mu patrí aj táto úloha. V jeho správnej rade sú ľudia, ktorí majú dôveru športového prostredia. Určite pripravia transparentný a efektívny proces. Všetkých nás spája, že chceme pomôcť slovenskému športu. Je jedno, pod akou hlavičkou to bude. Športová rodina musí prevziať zodpovednosť a dokázať, že vieme efektívne využívať zverené finančné prostriedky,“ doplnil Anton Siekel.


Tagy: Anton Siekel

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Branislav Bíbel

DISKUSIA