Svetovú jednotku čaká ďalšia veľká výzva: Carlsen sa môže vrátiť na trón v rapid šachu

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen

MOSKVA - Nór Magnus Carlsen sa od štvrtka do soboty v Moskve pokúsi získať titul majstra sveta v rapid šachu, ktorý mu od roku 2015 uniká. Pritom aj v tejto zrýchlenej variante kráľovskej hry s pätnásťminútovým limitom je fenomenálny Nór jednotkou svetového rebríčka. V bleskovom šachu, kde majú hráči na svoje ťahy len tri minúty, bude Carlsen bojovať o tretí triumf v rade a piaty celkovo.

Hrať sa bude vo VIP zóne futbalového štadióna v Lužnikách a vďaka saúdskému kráľovi Salmánovi, ktorého meno turnaj nesie, si šachisti rozdelia milión dolárov. Turnaj v rapid šachu má 15 kôl, v bleskovom šachu čaká účastníkov 21 partií. 

V rapid šachu sa Carlsen naposledy radoval z titulu pred štyrmi rokmi v Berlíne. O rok neskôr sa musel uspokojiť s bronzom a na dvoch ďalších šampionátoch len s piatymi miestami. Vlani v Petrohrade zvíťazil Rus Daniil Dubov, ktorého si Carlsen predtým vybral ako sekundanta pre zápas o titul majstra sveta.

Carlsen bude v Lužnikách bojovať aj o obhájenie pozície svetovej jednotky. Pred januárovým zverejnením rebríčka FIDE ho totiž virtuálne predstihol Francúz Maxime Vachier-Lagrave. V bleskovom šachu je pred ním pre zmenu Američan Hikaru Nakamura. K favoritom patrí aj víťaz poslednej Grand prix v Jeruzaleme Rus Jan Něpomjaščij a jeho krajan Sergej Karjakin, ktorý už získal zlato v oboch variantoch rýchlej hry.


Tagy: Magnus Carlsen rapid šach

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Matt Dunham

DISKUSIA