VIDEO Dramatický úvod MS mladíkov: Skvelí Česi zaskočili Rusko, prvý súper Slovákov trápil favorita

Jan Jeník sa teší z gólu v zápase s RusmiJan Jeník sa teší z gólu v zápase s Rusmi Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OSTRAVA - Hokejisti Česka do 20 rokov začali domáci svetový šampionát tejto vekovej kategórie víťazstvom. Vo štvrtkovom zápase si v Ostravar Aréne poradili s ruským výberom 4:3.

Zverenci trénera Václava Varaďu rýchlo viedli 2:0, ale Rusi dokázali ešte do konca prvej tretiny vyrovnať. Obhajcovia bronzových medailí boli v zápase strelecky aktívnejší, ale vynikajúci výkon podal domáci brankár Lukáš Dostál. Naopak, v 38. min doplatila "zborná" na svoju nedisciplinovanosť a v oslabení troch proti piatim inkasovala rozdielový gól z hokejky Jana Jeníka.

Víťazné oslavy českých mladíkov Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP - Petr David Josek

Helvéti mali čo robiť

V úvodnom zápase A-skupiny zvíťazili hráči Švajčiarska nad rovesníkmi z Kazachstanu 5:3. Favorit duelu mal však nečakane veľké problémy a o svojom triumfe rozhodol až v záverečnej tretine. Autorom víťazného gólu bol v 49. min Gian-Marco Wetter, ktorý tečoval strelu Davida Aebischera od modrej čiary.

Na strane Kazachstanu sa dvakrát strelecky presadil Maxim Musorov, ale jeho presné zásahy na body nestačili. Nováčika v elitnej kategórii čaká ďalší duel už o necelých 24 hodín, keď nastúpi proti tímu Slovenska.

V zámorskom derby v Ostrave otočila Kanada duel s USA a zvíťazila 6:4, hoci po prvej tretine prehrávala 0:2. Severské derby v Třinci medzi Švédskom a Fínskom muselo rozlúsknuť až predĺženie, po ktorom sa z triumfu 3:2 tešili Švédi.

A-skupina (Třinec):

Švajčiarsko - Kazachstan 5:3 (2:1, 1:2, 2:0)
Góly: 3. Verboon, 19. Gerber (Aebischer), 31. Salzgeber, 49. Wetter (Aebischer, Sopa), 54. Verboon - 16. Musorov (Bojko), 25. Djomin (Bondarenko), 36. Musorov

Švédsko - Fínsko 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 22. Höglander, 55. Fagemo, 65. Holtz - 17. Puistola, 34. Tanus

B-skupina (Ostrava):

Česko - Rusko 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)
Góly: 3. Kubíček (Jeník, Teplý), 8. Myšák (Teplý), 26. Blümel, 38. Jeník (Teplý, Šír) - 11. Zamula (Chovanov, Denisenko), 15. Podkolzin (Marčenko, Romanov), 27. Zamula (Voronkov, Alexandrov)

Kanada - USA 6:4 (0:2, 3:0, 3:2)
Góly: 24. McMichael, 27. Hayton, 34. Foote, 51. Hayton, 57. Lafreniere, 59. Lavoile - 4. Pinto, 19. Kaliyev, 53. Robertson, 57. Pinto

Viac o téme: Rusko Česko Kazachstan Švajčiarsko MS do 20 rokov