Derby s Českom v znamení boja o postup: Životný zápas Sloveniek, máme to vo svojich rukách!

Na snímke hore tréner ženskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov Peter Kúdelka Na snímke hore tréner ženskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov Peter Kúdelka Zdroj: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA - Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov naberali v sobotu sily pred kľúčovým zápasom na domácich majstrovstvách sveta. Nedeľňajšie federálne derby (20.30 h) s Českom totiž okorení fakt, že rozhodne o postupe do štvrťfinále. Zverenky trénera Petra Kúdelku potrebujú na prienik do play off triumfovať v riadnom hracom čase a veria, že im k tomu pomôže aj domáca kulisa na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu v bratislavskom Ružinove.

Slovenky prehrali v prvom zápase B-skupiny so Švédkami 2:4, no v piatok zaznamenali prvý triumf v histórii medzi elitou, keď zdolali Švajčiarsko 3:2 po predĺžení. Z výkonnostne slabšej skupiny postúpia do štvrťfinále prvé dva tímy, ďalšie dva zabojujú v dueloch o udržanie sa v A-kategórii, hrá sa na dve víťazstvá.

Slovenky sú po dvoch dueloch na poslednej štvrtej priečke s dvomi bodmi, no v prípade triumfu nad Českom za tri sa prebojujú do play off. Ak by Kúdelkove zverenky vyhral až po predĺžení a nájazdoch, dokopy štyri body by im na postup nestačili, keďže by ich predbehlo päťbodové Česko i víťaz druhého priameho duelu o postup medzi Švédskom a Švajčiarskom.

Na snímke kapitánka Slovenska Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

"Trochu nás mrzí, že sme so Švajčiarskom nevyhrali za tri body, pretože to môže v konečnom účtovaní hrať úlohu. No my chceme postúpiť do play off a tá ceste je jedine cez víťazstvo nad Českom. Máme to vo svojich rukách," povedal hlavný tréner.

Musíme si oddýchnuť

Ten doprial svojim zverenkám počas voľného dňa najmä oddych, aby dobre zregenerovali a nazbierali sily na rozhodujúci duel. Okrem toho bol na programe aj rozbor prvých dvoch duelov, keďže v nich videl veľa chýb. "Musíme si oddýchnuť, pretože tie dva zápasy nám odobrali enormné množstvo síl. Dáme sa trochu dokopy, uvidíme, či pôjdeme počas dňa i na tréning, no hlavne chceme načerpať nové sily, aby sme boli pripravení. V našej hre bolo veľa chýb a myslím si, že pokiaľ by sme takýto výkon zopakovali proti Češkám, tak nedosiahneme úspech. Preto musíme veľa vecí zlepšiť, prebrať ich s hráčkami na videu a podať lepší výkon," uviedol.

Nedeľňajšie súperky si už stihli naštudovať, no dôležitú úlohu môže zohrať mentálne nastavenie. "Videli sme ich hrať, vieme, že majú skvelé individuality, skvelú brankárku, ale tým, že je to federálne derby, tak veľkú úlohu budú zohrávať emócie a náš kolektívny výkon. Uvidíme, čo nám ten zápas prinesie," pokračoval tréner.

Tamara Dobošová, Linnea Johansson Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Podobne k tomu pristupujú aj hráčky, ktoré si uvedomujú dôležitosť zápasu. No chcú doň ísť nastavené na víťazstvo. "Musíme sa na to hlavne nastaviť v hlavách, každá jedna do toho musíme ísť s tým, že chceme vyhrať. Musíme hrať ako jeden tím a veriť si, že zdoláme aj tohto súpera. Tento turnaj je veľmi zamotaný, takže verím, že vyhráme a pôjdeme do play off. Šanca je veľká, ja som na tieto MS išla s tým, že postúpime a pokúsime sa o čo najlepšie výsledky. Bude to veľké derby," uviedla útočníčka Romana Halušková.

Slovenky si pochvaľujú divákov

Rovnako ako jej spoluhráčky si pochvaľovala fanúšikov, ktorých prišlo na duel so Švajčiarskom vyše 500. "Fanúšikovia sú výborní, stále nás povzbudzujú a je to oveľa lepšie, ako keby sme hrali niekde v USA alebo Kanade. Aj my baby sme dokonalý tím a ideme si po svoje."

"Diváci boli úžasní, stále nás ženú dopredu. Sú ako náš šiesty, teda s brankárkou siedmy hráč na ľade. Je úžasné hrať pred takouto atmosférou," pridala sa Júlia Matejková. Strelkyňa rozhodujúceho gólu v piatkovom súboji patrila medzi najlepšie hráčky na ľade, no ešte viac vyzdvihla brankárku Lauru Medviďovú, ktorú po stretnutí vyhlásili za najlepšiu v slovenskom drese. "Chytá vynikajúco a sme na ňu veľmi pyšné. Proti Švajčiarkam nás neustále držala nad vodou a určite jej za to pripravíme nejakú odmenu."

Na snímke zľava Julina Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Slovenky sa pred vlastným duelom naladili víťazstvom slovenských hokejistov do 20 rokov, ktorí na MS v Česku zdolali vo svojom úvodnom zápase Kazachstan 3:1. "Mali sme trocha času, tak sme s babami pozerali hokej a povzbudzovali sme chalanov aspoň na diaľku," dodala Matejková.

Skupiny na MS v Bratislave sú rozdelené podľa výkonnosti, prvé dve družstvá v A-skupine (USA, Kanada, Fínsko, Rusko) postúpia priamo do semifinále. Štvrtý tím z A-skupiny sa vo štvrťfinále strene s prvým z B-skupiny a tretí z "áčka" narazí na druhý tím z "béčka". Tretí a štvrtý tím z B-skupiny sa stretnú v dueloch o udržanie v A-kategórii, hrať sa bude na dve víťazstvá. Neúspešní štvrťfinalisti sa stretnú v súboji o 5. miesto.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Slovensko 18 Česko 18 Júlia Matejková Romana Halušková Laura Medviďová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články