Najšťastnejší Mourinho baví planétu: Neveríte? Radosť sem i tam, zdôraznil to 18-krát!

José Mourinho prežíva radostné obdobie svojej kariéry
José Mourinho prežíva radostné obdobie svojej kariéry

LONDÝN – Mal odštartovať novú úspešnú éru v Divadle snov. José Mourinho sa koncom mája v roku 2016 upísal najúspešnejšiemu ostrovnému klubu s vidinou, že svojou troškou prispeje k vybudovaniu ďalšej dynastie dvadsaťnásobného anglického šampióna. Anabáza v Manchestri United sa ale skončila oveľa skôr, než mohol ktokoľvek predpovedať.

S červenými diablami dokázal vyhrať Európsku ligu i Ligový pohár, no v najlepšej klubovej súťaži sveta márne hľadal recept na najväčší úspech. Situácia na Old Trafford sa z týždňa na týždeň zhoršovala, a tak niet divu, že všetko eskalovalo prehrou 1:3 proti úhlavnému rivalovi z Liverpoolu. Práve porážka s družinou Jürgena Kloppa sa stala čoraz bezradnejšiemu Mourinhovi osudnou.

Ak by sme si ale mysleli, že stopka v upršanom meste na severozápade Anglicka zlomí Josému väz, boli by sme na veľkom omyle. Populárny "The Special One" ešte nepovedal svoje posledné slovo, čo potvrdil prekvapivým podpisom zmluvy s londýnskym Tottenhamom. O prvých krokoch na novučičkom a nesmierne pôvabnom štadióne "kohútov", ale aj o trojmesačnom pôsobení v pozícii futbalového experta sa charizmatický tréner rozrozprával v rozhovore pre Sky Sports.

Jedným slovom šťastie

"Presne taký som a takto sa momentálne cítim,“ začal päťdesiatšesťročný manažér. "Rád sem prichádzam, som šťastný, že tu môžem byť od rána až do večera. Teší ma, že tu môžem po zápasoch spať, analyzovať zápasy a pripravovať sa na ďalšie stretnutia," povedal Mourinho. "Som šťastný, že môžem byť na ihrisku a trénovať hráčov. Pracovať v kancelárii a všetko analyzovať. Šťastne chodiť na každý duel. Takto sa aktuálne cítim. Som šťastný," vyhlásil evidentne spokojný rodák zo Setúbalu.

Kto by však pochyboval o nefalšovanej radosti jednej z najvýraznejších persón svetového futbalu? Mourinho sa po takmer ročnej prestávke nevedel dočkať sekundy, kedy opäť zasadne na svoju milovanú trénerskú stoličku a s obrovskou vervou odpáli novú futbalovú kapitolu. A presne ako počas svojej dvadsaťročnej úspešnej kariéry, tak aj na lavičke Spurs mieni vyžmýkať zo seba úplné maximum. "Keď ste šťastní, ste schopní zo seba vydať 101 percent. 99 percent nestačí. Nestačí. 99 percent nie je dosť!" pokračoval odhodlane.

Po podpise štvorročného kontraktu sa tak sebavedomý manažér mohol pustiť do tvrdej práce. Premiéru na lavičke Tottenhamu si odkrútil na olympijskom štadióne v Londýne, kde jeho Spurs čelili "kladivárom" z West Hamu. Tí dlho nekládli žiaden odpor a po rýchlom vedení 3:0 sa o všetkom zdalo byť rohodnuté. V druhom polčase síce domáci mierne zdramatizovali priebeh stretnutia, no na bodový zisk to nestačilo. José Mourinho teda začal tak ako to má vo zvyku – víťazstvom.

Všetko chce čas

Sériu troch triumfov následne vystriedali mierne zaváhania, Spurs nezvládli veľké zápasy a po nezdaroch s Manchestrom United i londýnskou Chelsea sa ich naštartovaný stroj mierne zadrhol. A čo na úvodných desať zápasov na lavičke kohútov hovorí samotný Mourinho? "Pokiaľ ide o futbal, skutočný futbal a reálne výsledky, keď tím v polovici sezóny zmení manažéra, vždy existuje dôvod. Vždy existuje dôvod. Keď sú tímy perfektné, hrajú úžasne a výsledky sú fantastické, nemeníte manažérov. Neočakával som, že v polovici sezóny budem mať skvelé mužstvo a nájdem perfektnú situáciu. Nikto to neočakáva," tvrdí dvojnásobný víťaz Ligy majstrov.

Portugalský mág si napriek kolísavej forme tímu okolo kanoniera Harryho Kanea zachováva zdravý rozum a na novú kapitolu svojho úspešného profesionálneho života sa teší ako malý chlapec. "Je to úžasný klub, úžasná infraštruktúra, úžasné podmienky na prácu. Neuveriteľný projekt, ktorý má klub pre svoj budúci rozvoj. Je to presne to, čo mi vysvetlil pán Levy. Presne to, čo som očakával," radoval sa v spomínanom rozhovore pre britský kanál.

Nástupca Argentínčana Mauricia Pochettina na lavičke severolondýnskeho klubu má pred sebou enormné množstvo práce. Kto si myslí, že úspech, no predovšetkým mimoriadne potrebná chémia s hráčmi sa dostavia šmahnutím ruky a bez zbytočných problémov, ten by šliapol poriadne vedľa. Uvedomuje si to aj bývalý tréner Realu Madrid či Interu Miláno."Musím porozumieť hráčom, ich osobám. Ani nie hráčom ako takým, ale ich osobnostiam. Potrebujem čas, aby som tomu porozumel, človeka nespoznáte jediným pohľadom či po týždni spolupráce, a ja pracujem s toľkými rôznymi ľuďmi, že sa chcem o nich v tomto okamihu iba naučiť všetko, čo len môžem," nechal sa počuť Mourinho, ktorý sa stal štyridsiatym tretím manažérom klubovej histórie.


Čítajte aj: VIDEO Mourinho priznal, že je z toho trochu zúfalý: Potrebujeme to, no momentálne to nejde!


Všetko chce čas, súčasná súpiska Spurs je plná talentu, ale aj každým dňom dozrievajúcich osobností, ktoré už sú, zdá sa, pripravené bojovať o tie najvyššie méty. "Ak so mnou budete hovoriť o dva roky, pravdepodobne ich budem hlboko poznať. V tejto chvíli je všetko veľmi povrchné a skutočne dôležitou súčasťou práce je pokúsiť sa ich čo najlepšie spoznať," dodal Special One.

Vyskúšal si aj rolu experta

Úspešný kormidelník sa po vyhadzove v Manchestri United rozhodol svoju kariéru okoreniť netradičným spôsobom. Nekonečné mesiace, ktoré predchádzali podpisu zmluvy s Tottenhamom, využil naozaj znamenite. Lákavú ponuku od Sky Sports predsa nemohol odmietnuť, a tak sa z mimoriadne sarkastického a nekompromisného trénera stal futbalový expert v štúdiu. "Je pekné vidieť našu milovanú hru aj z iného pohľadu. Vnímam to ako ďalšiu výzvu. Tentoraz ale dúfam, že to nebude trvať dlho,“ vtipkoval počas svojej premiéry v novej role.

Pred kamerami sa viackrát stretol so známymi tvárami, pričom vo finále Ligy majstrov bol jeho kolegom dlhoročný rival Arséne Wenger. Pre kontroverzného kouča bola nová pozícia obrovskou skúsenosťou."Jedna vec je byť expert. Ďalšia vec je byť manažér. To je úplne iný príbeh. To je dôvod, prečo sú niektorí páni lepší experti ako manažéri, a naopak, iní sú lepší manažéri než experti. Sú to dve diametrálne odlišné zamestnania," tvrdí Mourinho.

"Ale lepšie chápem prácu expertov, chápem to lepšie, oveľa, oveľa lepšie. Takže tým, čo som, a síce futbalový tréner, je pre mňa vzťah s médiami oveľa jednoduchší, pretože som bol tiež jedným z nich," zakončil trojnásobný anglický šampión a jeden z najlepších manažérov futbalovej histórie. 


Tagy: Manchester United Premier League Real Madrid José Mourinho FC Porto West Ham United Inter Miláno Arséne Wenger Tottenham Hotspur Chelsea FC Harry Kane Mauricio Pochettino Daniel Levy

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/ps
Foto:
SITA/AP/John Walton

DISKUSIA