Česká prekážka bola nad naše sily: Mladé Slovenky dosnívali krásny sen o štvrťfinále!

Daniela Pejšová a Sofia VysokajováDaniela Pejšová a Sofia Vysokajová Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Hokejistky Slovenska do 18 rokov budú počas svojej premiéry na svetovom šampionáte elitnej kategórie bojovať o záchranu. V nedeľňajšom súboji výkonnostne slabšej B-skupiny v Bratislave totiž prehrali s Češkami 1:5 a v tabuľke skončili na poslednom 4. miesto.

V boji o zotrvanie medzi elitou budú bojovať s tretími Švajčiarkami, hrať sa bude na dve víťazstvá. Prvý súboj na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu je na programe už v pondelok 30. decembra o 20.30 h, druhý v stredu 1. januára 2020 o 16.30 h a prípadný tretí o deň neskôr opäť o 16.30 h. Slovenky už na turnaji so Švajčiarkami hrali, v piatok ich zdolali 3:2 po predĺžení.

Prvý gól v nedeľňajšom zápase inkasovali Slovenky pri prvom oslabení, brankárku Lauru Medviďová prekonala Kristýna Kaltounková. V prvej tretine mladé slovenské hokejistky ustáli ďalšie dve oslabenia. V druhej časti pridali Češky druhý gól vo vlastnom oslabení, do streleckej listiny sa zapísala Tereza Mazancová. Keď tesne pred druhou sirénou pridala tretí český gól Hana Haassová, bolo o víťazkách rozhodnuté.

Radosť hráčok Česka Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

V tretej tretine sa do slovenskej bránky postavila Nikola Zimková, ktorá v 51. min inkasovala z hokejky Daniely Pejšovej. Slovenky napokon dosiahli čestných úspech, v 55. min sa oň v presilovke postarala Romana Halušková. Bodku za súbojom dala 8 sekúnd pred koncom duelu Češka Gabriela Hrubanová.

Z A-skupiny priamo do semifinále postúpili Kanaďanky a Američanky, v pondelkovom štvrťfinále si Fínky zmerajú sily s Češkami a Rusky so Švédkami.

Majstrovstvá sveta hráčok do 18 rokov - elitná divízia - Bratislava - nedeľa

A-skupina:
Kanada - USA 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 1. Cherkowská (Wheelerová), 55. Picardová - 60. Edenová (Websterová, Zanonová)

Rusko - Fínsko 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Góly: 2. Lučnikovová (Šaškinová), 22. Šaškinová (Butorinová), 25. Šaškinová (Lučnikovová), 37. Markovová (Achmetovová) - 18. N. Laitinenová (Rantalaová), 21. Rantalaová (N. Laitinenová)

Konečná tabuľka A-skupiny:
1. Kanada 3 2 1 0 0 9:4 8 - postup do semifinále
2. USA 3 2 0 0 1 6:3 6 - postup do semifinále
3. Rusko 3 1 0 1 1 6:6 4 - postup do štvrťfinále
4. Fínsko 3 0 0 0 3 4:12 0 - postup do štvrťfinále

B-skupina:
Švédsko - Švajčiarsko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 11. Silenová (Lindbergová), 59. T. Johanssonová (Markströmová)

Slovensko - Česko 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Góly: 55. Halušková (Vysokajová) - 9. Kaltounková (Hanzlíková, Čajanová), 26. Mazancová, 40. Haasová (Kaltounková, D. Pejšová), 51. D. Pejšová (Gruntová), 60. Hrubanová (Bartáková, Gruntová). Rozhodovali: Arianová Lortieová (Kan.), Cookeová (USA) - Anderssonová (Švéd.), Lacková (V.Brit.), vylúčené: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1.

Slovensko: Medviďová (40. Zimková) - Vysokajová, Sternová, Slováková, Leskovjanská, Jašková, Vrbinská, Giertlová, Kušmireková - Kapičáková, Halušková, Matejková - Fančovičová, Schredlová, Klimantová - Štetiarová, Dobošová, Nemčeková - Lahová, Kučerová, Hudáková

Česko: J. Pejšová – Hanzlíková, D. Pejšová, Habartová, Horáková, Chladová, Vanečková, Machková, Černá – Kalová, Škorpíková, Mazancová – Čajanová, Kaltounková, Haasová – Nowáková, Sýkorová, Eignerová – Gruntová, Bartáková, Hrubanová

Viac o téme: Slovensko 18 Česko 18