Česi sú v jednej veci ešte horší než Slováci: Švédsko ťahá od roku 2006 šialenú sériu!

Česká striedačka počas zápasuČeská striedačka počas zápasu Zdroj: Profimedia

OSTRAVA - Česká hokejová reprezentácia do 20 rokov získala medailu na majstrovstvách sveta naposledy v roku 2005, a ak chce v domácom prostredí ukončiť čakanie na úspech, musí vo štvrtok v štvrťfinále poraziť Švédsko.

A v úlohe favorita do zápasu mladí Česi rozhodne nepôjdu. Kým Severania v základnej skupine A vyhrali všetky štyri duely, domáci výber zatiaľ dokázal v Ostrave poraziť len Rusko a do druhej časti turnaja postúpil zo štvrtého miesta.

"Dostali sme sa tam, kam sme chceli. Teraz nás čaká kvalitný tím, my sme ich v skupine mali už veľa. Chlapci si veria a ja verím im, že zo seba vydajú maximum," povedal tréner Václav Varaďa, ktorého tím sa v prvej časti šampionátu stretol popri zbornej aj s Kanadou a USA. A prepadol len na záver proti Kanaďanom.

Séria Tre Kronor, ktorá vyráža dych

Švédsko hralo v třineckej skupine a viedlo si veľmi dobre. Na úvod síce porazilo úradujúcich šampiónov z Fínska až po predĺžení, ale následne bez problémov zdolalo Švajčiarsko, Kazachstan aj Slovensko. V základných častiach juniorských MS tak vyhralo už 52 zápasov v rade, naposledy prehralo v decembri 2006 s Kanadou.

Ilustračné foto Galéria fotiek (3) Zdroj: iihf.com/JIRI ZERZON

"Pozerám sa na to pozitívne. Švédi aj vlani preplávali svojou skupinou a následne (v štvrťfinále) padli so Švajčiarmi, ktorí hrali disciplinovane, od podlahy a hrali ako tím. Pre nás je to ukazovateľ toho, že sa dá hrať s každým," podotkol Varaďa a poukázal na fakt, že Severanom sa príliš nedarí na výhry zo skupiny nadväzovať v play off. Na trinástich posledných turnajoch získali jedno zlato, päť strieborných medailí a jeden bronz.

Česi sa však chcú hlavne sústrediť na svoj výkon. "Porazili sme Rusov, hrali sme vyrovnanú partiu s Američanmi, aj keď bola napríklad prevaha na ich strane. O zápase s Nemcami a Kanaďanmi sme prišli kvôli nedisciplinovanosti," uviedol Varaďa. "Švédom máme čo vracať. Je to veľmi dobre technicky vybavený tím, sú kompaktní, dobre korčuľujú. Každý tím však musí prehrať a my veríme, že sa to Švédom vo štvrtok stane," povedal.

Česi sú najtrestanejším tímom šampionátu

Kľúčovým faktorom duelu podľa všetkého bude počet vylúčených českých hráčov. Domáci výber je suverénne najtrestanejším tímom šampionátu, Švédi naopak patrili medzi najslušnejších. Navyše majú Severania štyridsaťpercentnú úspešnosť využitia presilových hier.

"Opakujeme to stále. Je to o vyspelosti hráčov. O tom, ako si dajú do hlavy, že nesmieme faulovať. My im to tam bijeme zľava-sprava. Lacné fauly chlapci robiť nemôžu. A je to aj o zodpovednosti voči ostatným hráčom," podotkol Varaďa . "Chalani mali štyri zápasy na to, aby si uvedomili, že je to zle," dodal.

Connor McMichael skóruje v Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Ryan Remiorz/The Canadian Press

Oba tímy sa stretli aj v príprave na majstrovstvá a vo Frýdku-Místku vyhralo Švédsko jasne 5:1. "Neboli sme tam v kompletnej zostave, oni to poňali trochu inak. Mali zostavu pokope, len pridávali ďalších hráčov, aby naplnili súpisku. Nebral by som to nijako dramaticky. Samozrejme, výsledok nebol dobrý, ale ak budeme hrať náš hokej a to, čo my chceme, čo hráči musia dodržiavať, tak máme šancu uspieť," verí Varaďa.

Česi navyše v Ostrave striedajú dobré a zlé výsledky, po výprasku od Kanady 2:7 by teraz mal prísť kvalitný výkon. "Niekto z kolegov to už hovoril v kabíne. Jeden deň svadba, druhýkrát pohreb. Teraz to proti Švédom vychádza na svadbu," pousmial sa štyridsaťtriročný kouč.

Až v deň zápasu bude podľa všetkého jasno, či sa do českej bránky postaví Lukáš Dostál, ktorý bol v minulých dňoch chorý, Lukáš Pařík, alebo Nick Malík. Ohrozený je aj štart útočníka Otakara Šíra, ktorý môže dostať dodatočný trest za faul v zápase proti Kanade.

Viac o téme: Česko Švédsko Václav Varaďa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články