Slzy a smútok športovej rodiny: Zomrela svetoznáma osobnosť (†77) ... Ďakujeme za všetko, David!

David Stern
David Stern

ATLANTA - Svet športu zasiahla na Nový rok veľmi smutná informácia. Niekdajší úspešný komisár NBA David Stern v stredu zomrel vo veku 77 rokov. Stern naveky odišiel po tom, čo ho museli pred tromi týždňami náhle operovať po krvácaní do mozgu. Zdroje NBA povedali, že jeho manželka Dianne a zvyšok rodina s ním bola po celý čas.

Informácia o Sternovom úmrtí okamžite ešte viac spojila celú NBA. Adam Silver, súčasný komisár ligy, v stanovisku povedal: "22 rokov som sedel na zápasoch vedľa neho. Bol to mentor a jeden z mojich najdrahších priateľov. Strávili sme spolu nekonečné hodiny v kancelárii, arénach a v lietadlách, kamkoľvek nás hra zaviedla. Ako každá legenda NBA, David mal neobyčajné talenty, s ním to však vždy bolo o princípoch a zásadách - príprava, cit pre detail a tvrdá práca." 

Stern sa stal ligovým komisárom v roku 1984. NBA vtedy nerozkvitala tak ako dnes a rozhodne sa nemohla pýšiť stavom, aký vidíme dnes. "David prevzal NBA v roku 1984, keď bola liga na križovatke. Počas 30 rokov ako komisár nám predstavil modernú a globálnu NBA. Začal priekopnícke médiá, digitálne výhody a programy sociálnej zodpovednosti, ktoré priniesli hru miliardám ľudí všade na svete. Vďaka Davidovi je NBA globálnou značkou, to z neho robí nielen jedného z najlepších športových komisionárov, ale aj jedného z najvplyvnejších lídrov v biznise behom jeho generácie," pridal Silver. 

Stern vykonával dôležitú funkciu komisára presne 30 rokov (1984 - 2014) a za tento čas dosiahol s ligou mnoho úžasných a rešpektuhodných vecí. Do NBA pribudlo sedem nových tímov, šesť sa presťahovalo. Stern pomohol vytvoriť ženskú verziu NBA (WNBA) a rozvojovú ligu pre NBA (D-League, dnes G-League). V nej hrajú hráči, ktorí dovtedy nemali možnosť zostať v zámorí po ukončení univerzitnej kariéry a museli zvoliť pôsobenie v Európe. Dnes mnohí z nich zostávajú v rozvojovej G-League a čakajú na pozvánku od niektorého z NBA tímov. 

"Sme hlboko zarmútení úmrtím vyslúžilého komisára NBA Davida Sterna. WNBA bude navždy vďačná za jeho príkladné vodcovstvo a víziu, ktorá viedla k vzniku našej ligy. Jeho vytrvalý záväzok ženskému športu bol nadčasový, ženám a dievčatám, ktoré túžili po hraní basketbalu, poskytol na to nespočetné príležitosti. Bude chýbať," povedala Cathy Engelbertová, komisionárka WNBA. 

 

 

Behom prvého roku Davida Sterna v pozícii komisára sa do ligy dostal Michael Jordan, trojka draftu 1984 a podľa mnohých odborníkov dodnes najlepší hráč všetkých čias. Stern zažil behom svojho pôsobenia okrem Jordana aj príchod iných velikánov. Napríklad Shaquille O'Neal, LeBron James či Kobe Bryant. 

LeBron James doviedol Lakers k víťazstvu nad Phoenixom 117:107 ďalším fantastickým triple-double, predtým však na sociálnej sieti pridal svoj pohľad na zosnulého komisára. "Ďakujem za Váš záväzok voči tejto krásnej hre, ktorá zmenila životy mnohých mladých ľudí či detí. Ba čo viac, Vaša vízia sa stala svetoznámou a iba Vy ste ju mohli premeniť v realitu. Z našej hry ste spravili najlepší šport sveta," vyzdvihol prínos Sterna súčasný líder LA Lakers a najlepší basketbalista poslednej dekády. 


Čítajte tiež: VIDEO Novodobý Showtime nadväzuje na legendy: Útrapy sú preč, akcie zdvíhajú ľudí zo stoličiek


Zarmútenie, pochopiteľne, postihlo aj Michaela Jordana. Momentálne vlastník klubu Charlotte Hornets prišiel do ligy len pár mesiacov po Sternovom menovaní do funkcie. "Bez Davida Sterna by NBA nebola tým, čím je dnes. Šéfoval jej behom turbulentných období a liga vyrástla do medzinárodného fenoménu. Vytvoril možnosti, ktoré si predtým vedeli predstaviť iba niektorí. Jeho vízia a vodcovstvo mi umožnilo, aby som uspel na medzinárodnej scéne. David prechovával hlbokú lásku voči hre menom basketbal a vyžadoval dokonalosť od ľudí naokolo - a za to som ho uznával. Bez neho by som nebol tam, kde som. Vyjadrujem hlboký súcit Diane a Davidovej rodine."

Stern nezažil iba krásne, ale i mrzuté časy. NBA si prešla štyrmi výlukami (1995, 1996, 1998 a 2011), v dvoch prípadoch dokonca prišla aj o zápasy, presnejšie o 50 resp. 66 dueloch (1998 a 2011). Mnohí priaznivci Los Angeles Lakers mu dodnes nedokážu zabudnúť, že v zime 2011 zastavil výmenu Chrisa Paula, najlepšieho čistého rozohrávača ostatnej dekády, do kalifornského klubu. Neskôr sa vyjadril, že konal pre dobro ligy a New Orleans Hornets, v tom čase pod vlastníctvom NBA.

Stern sa postaral o to, že NBA sa stala mainstreamovo populárnou ligou po tom, čo ju v 70. rokoch minulého storočia sprevádzali nekončiace problémy s drogami. Dnes môžeme povedať, že nadpolovičná väčšina hráčov je tmavej pleti a tí noc čo noc bavia milióny fanúšikov v halách či pri televíznych obrazovkách. Alebo skôr miliardy. Sternovi sa taktiež podarilo priniesť do ligy aj dress-code či platový strop. Tieto výdobytky prispeli k posunu ligy na dnešnú úroveň. 

NBA sa stala vďaka Sternovmu 30-ročnému prínosu jednou z najpopulárnejších líg sveta a sledujú ju ľudia na všetkých kontinentoch planéty. Výrazne stúpli aj výnosy z televíznych práv. Pri jeho príchode to bolo približne 10 miliónov dolárov ročne, pri odchode 900 miliónov. 

Olympijský "Dream Team" z roku 1992 sa stal taktiež svetovým fenoménom a jeden z jeho členov, Magic Johnson, si spomína na Sterna v inom ohľade. Pravdaže pozitívnom. Najlepší rozohrávač všetkých dôb trpel ochorením HIV, v tom čase však ani medicína nebola tam, kde sa nachádza dnes. "David Stern bol tvoriteľ histórie. Keď som v roku 1991 oznámil, že mám HIV, ľudia si mysleli, že môžu chytiť vírus, ak mi podajú ruku. Keď mi David povolil hrať Zápas hviezd 1992 v Orlande a potom hrať za Dream Team, mohli sme zmeniť svet," povedala legenda NBA a Los Angeles Lakers. 

 

 

Pod Sternovou vládou sa NBA rozšírila televíznym spôsom do viac než 200 krajín, za hranicami USA a Kanady usporiadala takmer 150 zápasov a vysielala sa vo viac ako 40 jazykoch. Finále NBA či All-Star víkend sú dnes celosvetovo sledované udalosti, najmä júnový boj o trofej Larryho O'Briena. 

Práve Larry O'Brien pracoval ako komisár do roku 1984, kým ho vystriedal Stern. Rodák z New Yorku sa dostal v roku 2014 do Siene slávy. "Dôvod, prečo som tu, sú tisíce ľudí, ktorí behom rokov spravili tak veľa. Musíte milovať hru a všetko čo robíme, je vždy pre hru," povedal počas vstupu medzi basketbalovú smotánku. 

So Sternom sa rozlúčili prostredníctvom sociálnych sietí súčasné či minulé hráčske persóny NBA. 

Shaquille O'Neal (štvornásobný šampión NBA, jeden z najdominantnejších hráčov všetkých čias): "Odpočívajte v pokoji, Pán David Stern. Najlepší komisionár, aký kedy bol." 

Dwyane Wade (držiteľ troch titulov NBA, legenda Miami Heat): "Odpočívaj v pokoji, David Stern. Potriasť si s Vami ruku 26. júna 2003 bol splnený sen."

Scottie Pippen (šesť titulov NBA v zlatej ére 90's so Chicagom Bulls, verná dvojička Michaela Jordana): "Veľmi smutný deň pre basketbal. Davida sme videli v 90. rokoch a pre mňa bol slušný, premýšľavý a takmer vždy najinteligentnejší človek v miestnosti. Bol inovátor, ktorý pomohol rozvinúť našu hru do globálnych rozmerov. Jeho vplyv nebude nikdy zabudnutý. Odpočívaj v pokoji, komisár."

Pau Gasol (jeden z najlepších Európanov vôbec, dôležitý muž pri tituloch LA Lakers v rokoch 2009 a 2010): "NBA rodina dnes stratila legendu, lídra, ktorý zmenil našu hru k lepšiemu. Otec, manžel a priateľ. Odpočívaj v pokoji, David Stern, navždy budeš chýbať." 

Nicolas Batum (francúzsky krídelník Charlotte Hornets): "Ďakujem, David Stern. Najlepší športový komisár vôbec. Ďakujem za to, čo ste spravili pre hru v globálnom meradle. Môžete odpočívať v pokoji."

Mark Cuban (majiteľ Dallas Mavericks): "Odpočívaj v pokoji, David. Vždy si hovoril, že si ma vytvoril a mal si absolútnu pravdu. Bol si priateľ, mentor, administrátor. Budeš chýbať."

Zach Lowe (známy a uznávaný novinár ESPN): "Neexistuje spôsob, ako zhrnúť vplyv Davida Sterna na šport. A problémy mimo nich v jednom tweete. Odpočívaj v pokoji, jediný a navždy komisár."


Tagy: NBA LeBron James Michael Jordan Magic Johnson David Stern

Zdroj:
Športky - Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Matt Sayles; Video: YouTube/ESPN; Twitter/Sportscenter, Bleacher Report

DISKUSIA