Totálny prepadák vedúceho muža: V Innsbrucku zvíťazil Lindvik, do čela však ide Kubacki

Nórsky pretekár Marius Lindvik zvíťazil aj v InnsbruckuNórsky pretekár Marius Lindvik zvíťazil aj v Innsbrucku Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

INNSBRUCK - Nórsky skokan na lyžiach Marius Lindvik uspel aj v tretích pretekoch 68. ročníka Turné štyroch mostíkov v rakúskom Innsbrucku. Získal 253,3 bodu, druhý skončil s odstupom 1,3 bodu Poliak Dawid Kubacki. Tretiu priečku obsadil Nór Daniel Andre Tande, ktorý strácal na víťaza presne štyri body. Doterajšiemu lídrovi podujatia Rjojumu Kobajašimu z Japonska sa nedarilo, obsadil až 14. miesto a na čelo sa tak posunul Kubacki.

Preteky na olympijskom mostíku Bergiesel, tak ako už mnohokrát, ovplyvnil nevyspytateľný vietor. V 1. kole fúkal väčšinou pod lyže, no v čase, keď boli na rade štyria najlepší pretekári celkového poradia, ustal. Líder poradia Kobajaši vďaka tomu figuroval až na 13. mieste, druhý Karl Geiger na 23. priečke, tretí Stefan Kraft na ôsmom a štvrtý Philipp Aschenwald až na 27. mieste.

Dawid Kubacki sa teší Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Keď skákal víťaz kvalifikácie a novoročných pretekov v Ga-Pa Lindvik, vietor mu prial a vďaka dĺžke 133 m a zisku 139,5 bodu viedol. Priazeň počasia zažil aj Dawid Kubacki, ktorý bol druhý s rovnako dlhým skokom a stratou 1,3 bodu.

V druhom kole boli už stabilnejšie podmienky a prvá dvojica v ňom zaznamenala úplne identický výkon - 120,5 metra a 113,8 bodu. Tande sa na tretiu priečku posunul z 12. miesta. Japonec ako jediný z favoritov nezvládol druhé kolo a v celkovom poradí Turné spadol až na štvrtú priečku.

Rjoju Kobajaši počas pretekov Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

Lindvik nad celkovým víťazstvom nepremýšľa

Kraft sa po druhom skoku posunul na štvrtú priečku, Geiger na ôsmu a sú naďalej v hre o primát. Druhý je už Lindvik, ktorý na Kubackého stráca 9,1 bodu. "Úžasný pocit. Verím, že takto mi to pôjde aj ďalej. Som spokojný s tým, ako sa mi podarili oba skoky. Nad celkovým umiestnením Turné nepremýšľam, hoci som snáď schopný zabojovať o kvalitné miesto," povedal po pretekoch sobotňajší víťaz.

Nový priebežný líder vie, že má ešte ďaleko k tomu, aby sa po Adamovi Malyszovi a Kamilovi Stochovi stal tretím Poliakom s triumfom na Turné. "Prvý skok bol z mojej strany fantastický. Druhý mi veľmi nevyšiel, mám na čom pracovať. Celkovo som s dnešným druhým miestom spokojný. Už dávnejšie som vyhlásil, že mám tento rok na to, aby som vyhral Turné, no sústredim sa vždy iba na každé ďalšie preteky," vyhlásil pre Eurosport Kubacki.