VIDEO Fínom sa rozplynul sen o obhajobe zlata: Kanada vo finále narazí na Rusko

Ty Dellandrea a Aidan Dudas oslavujú gól KanadyTy Dellandrea a Aidan Dudas oslavujú gól Kanady Zdroj: SITA/AP - Ryan Remiorz

OSTRAVA - Hokejisti Ruska sa po štyroch rokoch opäť prebojovali do finále majstrovstiev sveta juniorov. Na šampionáte v Třinci mladí Rusi v sobotňajšom semifinále zdolali rovesníkov zo Švédska 5:4 po predĺžení. Rusi síce mali v prvom semifinálovom súboji výraznú streleckú prevahu, no Švédi boli efektívnejší a duel dospel až do predĺženia. V ňom ruskí mladíci napokon dokonali postup do finále. Rusi na titul na tomto fóre čakajú už 9 rokov, zatiaľ naposledy získali zlato na MSJ v ročníku 2010/2011.

Súpermi Rusov v nedeľňajšom finále budú Kanaďania, ktorí zvíťazili nad obhajcami titulu Fínmi 5:0. O všetko rozhodli už v prvej tretine, ktorú vyhrali 4:0, pričom tri góly dosiahli za úvodných 235 sekúnd. Jeden zásah pridali mladí Kanaďania v druhej časti a tento náskok si udržali až do konca. Dvoma gólmi sa prezentoval hviezdny Alexis Lafreniere. Hráči Kanady budú mať v nedeľu šancu na návrat na juniorský hokejový trón po ročnej pauze a budú bojovať už o svoj osemnásty titul na tejto úrovni.

Lenni Killinen a Jamie Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Ryan Remiorz

V druhom súboji o zotrvanie medzi elitou zvíťazili Kazachovia nad Nemcami 4:1 a vyrovnali stav série hranej na dve víťazstvá na 1:1. Rozhodujúci tretí zápas o záchranu je na programe v nedeľu 5.1. o 11.00 h.

Slováci na MSJ v Česku vypadli vo štvrťfinále s Kanaďanmi a na turnaji obsadili 8. priečku.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov - Česko - sobota:

semifinále
Švédsko - Rusko 4:5 po predĺžení (2:3, 1:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 1. Sandin (D. Gustafsson), 15. Fagemo (Lundkvist, Sandin), 32. Sandin (Fagemo, Nässén), 45. Lundkvist (Sandin, Nässén) - 4. Ivan Morozov (Podkolzin, Dorofejev), 6. Chovanov (Alexandrov, Denisenko), 13. Sokolov, 49. Sokolov (Chovanov), 64. Ivan Morozov (Podkolzin, Voronkov)

Kanada - Fínsko 5:0 (4:0, 1:0, 0:0)
Góly: 2. McMichael (Dudas), 4. Lafreniere (Foote, Hayton), 4. Drysdale (Lavoie, Byfield), 15. Dellandrea (Dudas, McMichael), 38. Lafreniere (Addison, Hayton)

hlasy (IIHF):
Jamie Drysdale, obranca a strelec gólu Kanady: "Myslím si, že bolo dôležité streliť rýchly gól. Celkovo vývoj zápasu nás nabudil a sme radi, že to takto dopadlo. Už sa tešíme na finále."

Kristian Tanus, útočník Fínska: "Ani neviem, kde sa stala chyba. Dobre sme sa pripravovali, boli sme oddýchnutí, ale v zápase nám odskakovali puky. Súper nás v úvode zatlačil a premenil takmer každú šancu."

Viac o téme: Rusko Švédsko Fínsko Kanada