VIDEO Obhajcovia titulu odchádzajú z Česka naprázdno: V severskej bitke bronz pre Švédov

Na snímke radosť hráčov Švédska Na snímke radosť hráčov Švédska Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OSTRAVA - Švédski hokejisti získali bronzové medaily na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Česku. V nedeľňajšom severskom derby zdolali rivalov z Fínska tesne 3:2, keď v druhej tretine otočili skóre a v závere odolali tlaku súpera.

Prvú veľkú šancu duelu o bronz mali už v prvej minúte Švédi, ktorí sa dostali do prečíslenia, ale Fagemovu strelu stihol vykryť Annunen. Hráči "Tre kronor" si zahrali aj prvú presilovku, no skóre otvorili Fíni. Úvodný gól dal so šťastím Puistola, ktorému sa odrazila strieľaná prihrávka Nousiainena od korčule do siete. Švédi kontrovali v 13. minúte v presilovke, keď sa strelou z ľavého kruhu presadil obranca Sandin. O chvíľu neskôr mal po spolupráci s Maccellim tutovku Petman, ale Alnefelt jeho pokus chytil. V 19. minúte sa to "Suomi" už podarilo, Höglander posielal krížnu prihrávku v obrannom pásme, ktorú zachytil Maccelli a sám pred brankárom nezaváhal - 1:2.

Švédi odštartovali druhú tretinu presilovkou, v ktorej mohol po samostatnej akcii vyrovnať Raymond, ale neprekonal Annunena. V 27. minúte napálil Eriksson len do žŕdky, no v 31. to už Švédom vyšlo. Akciu dvoch na jedného premenil na gól Fagemo, keď dorazil strelu Höglandera. O tri minúty už Švédi viedli, Öberg z uhla nahodil puk na Annunena a ten si ho zrazil do siete - 3:2. V 37. minúte mohol vyrovnať Honka, ale zblízka netrafil.

Švéd Victor Soderstrom a Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Švédi mohli pridať poistku v úvode tretej tretiny, keď mali minútu a 15 sekúnd dlhú presilovku o dvoch hráčov, no ich súperi sa ubránili. V 48. minúte boli opäť blízko k vyrovnávajúcemu gólu, veľkú šancu mal Petman, Alnefelt však svojich zverencov opäť podržal. Fínsky tlak sa stupňoval na švédsku bránku išiel jeden útok za druhým, no bez gólového efektu. Nepomohla ani presilovka a záverečná hra bez brankára a tak si Švédi udržali tesný náskok a v severskom derby získali bronzové medaily.

Švédsko - Fínsko 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
Góly: 13. Sandin (Lundkvist, Fagemo), 31. Fagemo (Höglander, Ginning), 34. Öberg (Nässén) - 9. Puistola (Nousiainen, Tanus), 19. Maccelli. Rozhodcovia: Campbell, Lawrence - Huseby (všetci Kan.), Šalagin (Rus.), vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Švédsko: Alnefelt - Söderström, Sandin, Lundkvist, Ginning, Broberg, Björnfot, Norlinder – Fagemo, D. Gustafsson, Höglander – Berggren, Bäck, Pašič – Holtz, Henriksson, Raymond – H. Gustafsson, Öberg, Nässén - Eriksson

Fínsko: Annunen - Nousiainen, Thomson, Hatakka, Heinola, Utunen, Kokkonen, Seppälä, Honka - Maccelli, Petman, Erholtz - Puistola, Tanus, Oden - Ak. Räty, Saarela, Killinen - Aa. Räty, Ranta

Samuel Fagemo, útočník a strelec druhého gólu Švédska: "Je to úžasné. Myslím si, že sme odohrali výborný zápas a vypracovali sme si veľa šancí. Máme veľkého tímového ducha a teraz sa tešíme, že sme získali bronzové medaily."

Patrik Puistola, útočník a strelec prvého gólu Fínska: "Je to veľké sklamanie. Dobre sme odštartovali úvodnú tretinu, Švédi však dali v druhej dva góly a otočili skóre. V tretej sme mali šance na vyrovnanie, ale ich brankár chytal naozaj veľmi dobre. Dnes sme nemali šťastie na odrazené puky."

Viac o téme: Švédsko Fínsko MS 20