VIDEO Kontroverzný záver finálového súboja: Kanaďanov v kritickom momente zachránila kamera!

Sklamaní hokejisti Ruska Sklamaní hokejisti Ruska Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OSTRAVA - Ruskí hokejisti mali na dosah zlaté medaily na majstrovstvách sveta juniorov. V nedeľňajšom finálovom zápase v Ostravar aréne viedli v 49. minúte 3:1 a kanadských rovesníkov v tretej tretine nepúšťali do šancí. O pár sekúnd neskôr však prišiel šťastný kontaktný gól Connora McMichaela, ktorý dramaticky zmenil dianie na ľade. Zámorský tím vyrovnal v presilovke zásluhou Barretta Haytona a rozhodujúci presný zásah dosiahol v čase 56:02 min útočník Akil Thomas.

"Náš obranca prihrával puk dopredu a McMichael mi ho tečom posunul do otvoreného priestoru. Najskôr som myslel, že k puku bude mať bližšie brankár. Trochu som spanikáril, ale potom som si ho stiahol do bekhendu a poslal do siete. Ani neviem popísať, ako som sa po góle cítil. Nevedel som, čo mám robiť. Túžil som iba po tom, aby sa stretnutie skončilo," prezradil Thomas v rozhovore pre IIHF.com.

Kanaďania si museli strážiť tesné vedenie až do posledných sekúnd, pretože dve a pol minúty pred treťou sirénou zamieril na trestnú lavicu Kevin Bahl. Rusi odvolali brankára a hrali v početnej výhode šiestich proti štyrom. Chvíľu sa zdalo, že si vyskúšajú aj formát šiestich proti trom, ale rozhodcovia po vzájomnej debate zrušili kanadský trest za zdržiavanie hry. Tento moment ruských mladíkov rozladil, následne sa nechali dvakrát vylúčiť a duel dohrávali paradoxne v oslabení troch proti piatim.

"V závere to boli čisté dve minúty pre Kanaďanov," hneval sa ruský kouč Valerij Bragin, ktorý bol však spokojný s vystúpením svojich zverencov na šampionáte. "Víťazstvo vo finále sme síce darovali súperovi, ale hlavné je, aký herný štýl sme na turnaji predviedli. Týmto smerom by sa mala uberať budúcnosť ruského hokeja. V každom stretnutí sme kontrolovali hru a myslím si, že v tomto nastavení musíme pokračovať aj naďalej," cituje skúseného lodivoda portál Allhockey.ru.

Vo finále v Ostrave sa stretli dve historicky najúspešnejšie krajiny juniorských MS. Kanaďania si vďaka triumfu na českom ľade pripísali už 18. zlato a celkovo 32. cenný kov. Rusi získali v ére samostatnosti 23. medailu a z toho jubilejnú 10. so strieborným odleskom. Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal Kanaďan Alexis Lafreniére, ktorého vyhlásili taktiež za najlepšieho útočníka podľa hlasovania novinárov aj direktoriátu Medzinárodnej hokejovej federácie.

Po skončení finálového súboja bolo ihneď jasné zloženie skupín na nadchádzajúcom svetovom šampionáte, ktorý privítajú kanadské mestá Edmonton a Red Deer. Slovenskí hokejisti nastúpia v edmontonskej A-skupine proti domácim hráčom, Fínom, Švajčiarom a Nemcom. V B-skupine sa predstavia Rusi, Švédi, Američania, Česi a Rakúšania.

Viac o téme: Rusko Kanada MSJ 2020